banner6

İnşaatçılar, sorunlarını Başkan Öztürk'e anlattı

Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, Adana Yapı Müteahhitleri Derneği'nin (AYAMDER) organize ettiği 'İnşaat sektörünün yaşadığı sorunlar' konulu toplantıya katılarak işadamlarnı dinledi.

İnşaatçılar, sorunlarını Başkan Öztürk'e anlattı
İnşaatçılar, sorunlarını Başkan Öztürk’e anlattı

 

ADANA(İLKHABER) -  Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk,  Adana Yapı Müteahhitleri Derneği’nin (AYAMDER) organize ettiği ‘İnşaat sektörünün yaşadığı sorunlar'konulu toplantıya katılarak işadamlarnı dinledi.  Riva otelde düzenlenen kahvaltılı toplantıda, müteahhitlerin yaşadığı sıkıntılar masaya yatırılarak çözüm yolları arandı.  Toplantı, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinde hayatını kaybeden ve vatanı için canını feda eden şehitlere saygı duruşuyla başladı.Toplantının açılış konuşmasını yapan AYAMDER Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, müteahitlerin en büyük sıkıntılarının şehirdeki plansızlık olduğunu vurguladı. “Kentimizde plansızlığın çözümü çok zor değil” diyen Başkan Kılçık, çözüme kavuşturulması için başkan Azim Öztürk’den destek istedi. Başkan Kılçık, konuşmasını şöyle sürdürdü.

İTİRAZLAR CİDDİYE ALINMALI

“2008’de 1/25 binlik planlar mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Yeni plan yapıldı. Geçen yıl Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti. Ancak, mahkeme tarafından bu iptal edildi. Adana plansız yapılanmış bir kent. Böyle bir yerde oturtmak çok zor. Biz diyoruz ki, Adanalı planı yapacaklarla barışmalı. Planlara yapılan itirazlar da ciddiye alınmalı. Adanamızın önünü açmak için artık bu plansızlığı ortadan kaldırmalıyız ve Adanamızı yeniden kazanmalıyız. Bu tıkanıklık müteaahteri etkiliyor. Aksi takdirde sektörümüz bu plansızlık yüzünden batıyor.  Bu konu bir an önce sonuçlandırılmalı.O zaman İlimiz hızla kalkınacaktır. Plansız kalkınmanın getireceği sorunlar ileride çözülemez hal alabilir” şeklinde konuştu.

Adana’da 20 adet kentsel dönüşüm ilan edildiğini hatırlatan Başkan Murtaza Kılçık, “Bu alanda sadece bir tanesi ihalesi yapıldı. Diğrelerinin yeniden gözden geçirilip fizibilitasyonu uygun olanlar uygulanmalı. Zaten bunu da yeni çıkan dönüşüm yasası desteklemektedir. Kaldıki,  yeni yasa çıktığı için ihale aşamasına gelmiş bu yerler yeniden gözden geçirilip iptal edilmesi  gerekenler varsa iptal edilmelidir. Özellikle Köprüköyü ve 2 Bin evler bölgesi yeni yasaya göre değerlendirilmeli mutabakat sağlanmalıdır” dedi.  Başkan Kılçık, konuşmasının sonunda ise meslektaşlarını yeni çıkan yasada yer alan tedbirler konusunda uyararak daha dikkatli olmalarını istedi.

BAŞKAN ÖZTÜRK AYAMDER’İ ÖVDÜ

Kürsüye gelen Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk de, 8 yıllık hizmet döneminde gerçekleştirdiği çalışmaları sinevizyon eşliğinde anlattı. Başkan Öztürk, müteahitlerin sorunlarının çözmek için elinden gelen çabayı göstereceği sözünü verirken destek olunması gerektiğini belirtti. Öztürk, “Fikir ve işbirliği yapılarak, ilimize daha güzel ve kalıcı hizmetler verilmesi pek ala mümkündür” dedi. Öztürk, “Bizler hizmetine talip olduğumuz insanları efendi gören bir anlayla çalışıyoruz, Temel belediyecilik hizmetlerimizin yanında ortaya koyduğumuz sosyal ve kültürel çalışmalarla hakikaten öncü olduk. İlk kez uyguladığımız pek çok projemiz diğer il ve ilçelerimiz tarafından örnek alınmıştır” dedi. Konuşmasında AYAMDER’i övgü dolu sözlerde bulunan Başkan Öztürk, “AYEMDER kısa sürede kurulmasına rağmen örnek bur duruş sergiliyor. Memleket sorunlarını çözülmesi için  önemli  konulara pa mak basıyorsunuz. Sizi kutluyor ve tebrik ediyorum. Bu konuda büyük emeği geçen Başkan Murtaza Kılçık ve yönetimine de ayrıca teşekkür ederim”  diye konuştu. AYEMDER Başkan Yardımcısı Mustafa Vursavuş’unda hazır bulunduğu toplantı sonunda  Murtaza Kılçık, Başkan Öztürk ve üyelerine teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42