banner6

“İnsanın değeri malı kadar”

9 vali ile çalıştı, 3 dönem il genel meclis üyeliği yaptı ama şimdi yardıma muhtaç bir hayat sürüyor.

“İnsanın değeri malı kadar”

1955 yılında dünyaya gelen Enver Korkmaz, 2001 yılına kadar siyasette etkin, söz sahibi, zengin ve çevresinde ağa olarak tanınıyordu. Ta ki o güne kadar...

 

 

2001 yılında geçirdiği felç nedeniyle dünyası kararan Enver Korkmaz, “2001 yılına kadar çevremde ağa olarak tanınır, zengin olduğum için de söz sahibiydim. Ancak geçirdiğim felç hastalığı nedeniyle tüm mal varlığımı kaybettim. Sonrasında ise tüm tanıdıklarım bana yüzlerini çevirdi. O gün anladım, insanın değeri malı kadarmış.” dedi.

 

 

Halil İbrahim UĞUR

 

 

ADANA-(İLKHABER) 13 yıldır engelli olarak hayatını sürdüren Enver Korkmaz, 9 vali ile çalışmış, 3 dönem Siirt’te il genel meclis üyeliği yapmış ve sonrasında geçirdiği felç sonucu fakirlik ve yoksullukla tanışmış.

 

1955 yılında Siirt’in Pervari ilçesinde dünyaya geldiğini ve ailesinden kalan mirasla lüks bir hayat yaşadığını belirten Enver Korkmaz (59) tam 9 vali ile çalıştığını söyledi. 3 dönem Siirt İl Genel Meclis Üyeliği yaptığını ve geçmişte zengin bir insan olduğu için çevresinde söz sahibi olduğunu söyleyen Enver Korkmaz, o yıllarda bu duruma düşeceğini hiç aklına getirmediğini ifade etti.

 

“2 KUZENİMİ TERÖRİSTLER VURDU”

2001 yılında amcasının ve dayısının köy korucusu olan oğullarını teröristlerin vurduğunu söyleyen Enver Korkmaz, “Dayımın ve amcamın çocuklarını teröristler acımasızca vurdu. O sırada ben de 9 bin Mark paramı birine kaptırdım. Dolayısı ile amcamın ve dayımın çocuklarından kalan 7 tane yetime bakamadım. Buna çok üzüldüm ve içerledim. Ve sonrasında felç geçirdim.” dedi.

 

“1993 YILINDA HACCA GİTTİM”

Felç geçirene kadar çok şaşalı bir hayat sürdüğünü belirten Enver Korkmaz, 1993 yılında dini görevini yerine getirmek üzere hacca gittiğini söyledi. Kutsal topraklar giderken kendisine yemek yapması ve çay demlemesi için bir kişiyi de yanında götürdüğünü belirten talihsiz adam, o günlerde yaşadığı ilçede kendisinden daha zengin başka bir kişinin olmadığını söyledi.

 

“ZENGİNDİM SÖZ SAHİBİYDİM”

Ailesinden kalan miras ile çevresinde ağa olarak tanındığını söyleyen Enver Korkmaz, “2001 yılına gelene kadar param vardı ve çok zengindim. Param olduğu için çevremdekiler beni dinliyordu. Ama şimdi herkes beni görmezlikten geliyor.” dedi.

 

“TEDAVİM İÇİN TÜM MALIMI SATTIM”

Felç geçirdikten sonra tedavi olmak için tüm malını sattığını söyleyen Enver Korkmaz, “Tüm mal varlığımı tedavim için sattım ve ancak gittiğim doktorlardan hiç bir fayda görmedim. Bu sırada param kalmadı ve fakir memleketi olan Adana’ya 9 çocuğum ile birlikte geldim. Geçmişimden geriye bir tek ailem kaldı. Param bitince kimse selam vermemeye başladı.” diye konuştu.

 

“PERVARİ’DE AT İLE GEZERDİM”

Pervari’de yaşarken ilçesinde at ile dolaştığını belirten Enver Korkmaz, “Bin 500 tane fıstık ağacı, 2 bin dönümü aşkın arazi, 10 dönüm sulanabilir tarla, ilçede gezdiğim atımı, ineklerimi ve evimi sattım. Sonrasında ise fakirlik ve yoksullukla tanıştım. İşte o zaman yoksulluğun ne demek olduğunu anladım.” dedi.

 

“KENDİMDEN ÜSTÜN İNSAN TANIMAZDIM”

Engelli olmadan önce engellileri gördüğünde acıdığını söyleyen Korkmaz, “O yıllarda engelli olacağımı düşünmüyordum. Kendimden üstün insan göremiyordum. Her yerde sözüm geçiyordu. Fakirlik çok kötü bir şey. Eski dostlarım param olmayınca bana yüzlerini çevirdi. Onlar benim çay, yemek ya da sigara isteyeceğimi düşünerek beni görünce yollarını değiştirdi.” şeklinde konuştu.

 

“TÜM HERKES BU GÜNLERİ DÜŞÜNSÜN”

“Düşmez kalkmaz bir Allah” diyen Enver Korkmaz, tüm herkesin başına gelecekleri önceden görmesi yada düşünmesi gerektiğini söyledi. Herkesin kötü günleri düşünmesi gerektiğini belirten Korkmaz, “İnsan ne oldum dememeli, ne olacağım demeli. Bugün zengin olanlar benim düştüğüm duruma düşebilirler. Benim gibi felç geçirip engelli kalabilirler. Bu dünya kimseye kalmadı ve kalmayacakta. O yüzden herkes benim de içine düştüğüm bu günleri düşünerek yaşaması gerekiyor.” dedi.

 

“TEK İSTEĞİM KİRADA OTURMAMAK”

Yıllık 3 bin TL karşılığında bir evde oturduğunu söyleyen Enver Korkmaz, “9 tane çocuğum var. Hayatta en büyük istediğim bekar kalan 5 çocuğumu evlendirmek ve kiradan kurtulmak. Ben aileme 3 ayda bir aldığım engelli maaşım ve evde bakım ücreti ile bakıyorum. O yüzden kira parası verecek gücüm yok. Buna şükürler olsun ama gerçekten çok zor günler yaşadım.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER