banner6

İnsanlık tarihinde kara leke olabilir

Memur Sen Adana İl Başkanlığı üyeleri Mısır’da alınan bu kararın durdurulmasını istedi.

İnsanlık tarihinde kara leke olabilir

 

 

Mısır’da 529 kişinin idam cezasına çarptırılması kararı tüm ülke genelinde olduğunu gibi Adana’da kınandı.

Memur Sen Adana İl Başkanı Muhammet Erdoğan, Mısır’da darbeyle başa gelen yönetimin illegal gayri insani tarzda ülkeyi yönettiğini savundu. Darbeyle başa gelenlerin yaptıklarına sessiz kalınmasının verdiği cesaretle Mısır Halkı’na yönelik zulümleri her geçen gün daha da arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, demokrasi darbe suçuna, her an bir yeni insanlık suçunun eklendiğine dikkat çekti.

SİYASİ VE SİNSİ BİR KARAR

529 kişi idam edilmesinin, insanlık tarihi için büyük bir kara lekeye daha sahip olacağını dile getiren Memur Sen Adana İl Başkanı Muhammet Erdoğan, “Bu karar, hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmemektedir ve darbeye karşı direnci kırmaya yönelik siyasi ve sinsi bir karardır.İslami hükümlere tamamen aykırı bu karar uygulanır ve 529 kişi idam edilirse, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye daha sahip olacaktır.” dedi.


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Memur Sen Adana İl Başkanlığı üyeleri Cuma namazına müteakiben Sabancı Merkez Camii önünde düzenledikleri basın açıklamasında Mısır’da 529 kişinin idam cezasına çarptırılması kararını kınadı.

Kararın durdurulmasını isteyen grup adına açıklamayı okuyan Memur Sen Adana İl Başkanı Muhammet Erdoğan, Mısır’da darbeyle başa gelen yönetimin illegal gayri insani tarzda ülkeyi yönettiğini savundu. Darbeyle başa gelenlerin yaptıklarına sessiz kalınmasının verdiği cesaretle Mısır Halkı’na yönelik zulümleri her geçen gün daha da arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, demokrasi darbe suçuna, her an bir yeni insanlık suçunun eklendiğine dikkat çekti.

Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü, “Yaşanan darbe sürecinin ardından Mısır’ın İstiklal Mahkemeleri, darbeyi red eden ve darbecilere direnen 529 masum insanı, şiddete teşvik ve karakola saldırı gibi uydurma suçlarla 25 Mart’ta idama mahkum etti. Adeviyye’de, Rabia’da darbe karşıtı özgürlükçü kitleler üzerine rast gele ateş açılarak katliam yapan Mısır darbecileri, baltacıların yerine yargıç cübbesi giymiş tetikçileri kullanarak katliama devam ediyor. 529 masum, 529 mazlum, 529 insanın idamına dair karar, darbecilerin talimatını makyajlama işlevi gören insanlığın hukuk birikimini ve bu birikimin eseri evrensel hukuk normlarını ayaklar altına alıyor. Kendileri de biliyor. Ki bu karar, hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmemektedir ve darbeye karşı direnci kırmaya yönelik siyasi ve sinsi bir karardır.İslami hükümlere tamamen aykırı bu karar uygulanır ve 529 kişi idam edilirse, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye daha sahip olacaktır.”

Grup açıklamanın ardından sessizce dağıldı.


 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42