banner6

İş dünyasından 'Master Planı' uyarısı

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, şu anda yatırımcıların kendi öngörü ve araştırmalarıyla kente yatırımda bulunduğunu, bu nedenle de Adana'ya acilen bir 'master planı' hazırlanması gerektiğini söyledi.

İş dünyasından 'Master Planı' uyarısı

İş dünyasından 'Master Planı' uyarısı

 

Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, şu anda yatırımcıların kendi öngörü ve araştırmalarıyla kente yatırımda bulunduğunu, bu nedenle de Adana'ya acilen bir 'master planı' hazırlanması gerektiğini söyledi. 

  Sivil toplum kuruluşlarının asli görevinin dinamikleri harekete geçirmek olduğunu vurgulayan Sönmez, kendilerinin ADSİAD olarak; 'her işi yaparız' şeklindeki bir söylem içinde bulunmadıklarını, ancak kentin dinamiklerinin harekete geçirebileceklerini dile getirdiklerini vurguladı. Sönmez, "Önemli olan da bu. Sanayiciler, işadamları sadece üretim yaparak, para kazanarak, kendi tesislerini büyüterek kamuya faydalı olamaz. Kültür ve sanata da önem vererek, kamunun farklı sorunlarının çözümüne katkıda bulunarak zenginleşirsiniz. Zenginlik sadece maddiyatla olmaz. Kültür, sanat ve gelişmişlikle olur" dedi.

 

  "ARTIK KENTLER 'YAŞANABİLİRLİK' İLE REKABET ETMEYE BAŞLADIî

  Bugün dünyada rekabetin çok farklı bir noktaya taşındığına dikkat çeken Sönmez, ekonomik rekabetin 'bölgesel' ölçekte yapıldığını, bu konuda otoriterlerin de aynı şeyi söylediğine işaret etti. Ekonominin mutlaka bölgesel rekabetle kuvvetli bir şekilde yapılabileceğini kaydeden Sönmez, ancak bunun yanında 'kent rekabeti'nin de önemli olduğunu belirtti. Süleyman Sönmez, "Artık kentler yaşanabilirlikle rekabet etmeye başladı. Ekonomik rekabet ile yaşanabilir kent olma rekabetini ayrıştırmak ve her ikisine ayrıca kafa yormak lazım. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Çünkü Adana'nın her alanda gelişmesine önem veriyoruz" ifadesini kullandı.

 

  "ADANA'NIN ACİLEN BİR 'MASTER PLAN'I HAZIRLANMALIî

  Adana için acilen bir 'master planı'nın hazırlanması gerektiğinin altını çizen Sönmez, şu anda girişimcilerin genellikle kendi öngörü ve araştırmaları ile yatırım yaptığını, hazırlanacak master planı ile de kentin 5,10, 15 ve hatta 20 yıllık geleceğini öngören, analiz eden bilgiler yer alacağını, yapılacak her yeni yatırımda da bu master planından yola çıkılaraka hareket edileceğini belirtti. Sönmez, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Yapacağımız tüm araştırmalarla sanayicinin yeni iş kollarına yatırım yapmasına veya kendi işini geliştirmesine yardımcı olacağız. İhtiyaç duyduğu bilgiyi, analizi sunmacağız. Örneğin; Çukurova toprakları bizi yüz yıldır ticaret merkezi yapan bir potansiyele sahip. Tarım açısından dünyanın en verimli toprakları burada. Hazırlanacak master plan, bu avantajı daha fazla katma değer sağlayacak şekilde kullanabilmemiz için bize yol gösterecek.î

 

  "KENDİ POTANSİYELİMİZİ GÖZARDI ETMEMELİYİZî

  Dışarıdan gelecek olan yatırımcıları önemsediklerini ifade eden Sönmez, bunun yanında kendi potansiyellerinin de göz ardı etmemeleri gerektiği uyarısında bulunarak, Çukurova'da önemli bir birikim olduğu yorumunda bulundu. Hem maddi, hem de tecrübe yönünden bölgenin birikiminin ciddi bir güç olarak öne çıktığını dile getiren Sönmez, Adana'nın 'marka kent' olabilmesi için her şeyin mevcut olduğunu, tek yapılması gerekenin de; birlikte hareket edilerek, güçlerin birleştirilmesi olduğunu söyledi. Bu görevin de bir kişi ya da bir kurumun görevi olmadığını vurgulayan Sönmez, şu görüşleri dile getirdi:

 

  "PETROKİMYA İLE İLGİLİ STRATEJİMİZİ ŞİMDİDEN BELİRLEMELİYİZî

  "Konu Adana ise, fikri hep beraber üretip, birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Buna bir örnek verecek olursak; bölgemize petrokimya tesisleri gelecek. Bu fırsatı değerlendirmemiz lazım. O bölgede petrokimya tesisi kümeleşmesi sağlamak için çalışmalara şimdiden başlamalıyız. Bununla ilgili odalar, sivil toplum kuruluşları, dernekler, yerel yönetimler birlikte hareket edip, stratejimizi belirlemek zorundayız. Aksi takdirde hammadde uçup gidecek, dünyanın başka bir yerinde işlenerek bize ürün olarak yüksek fiyatlara geri dönecek. Oradan çıkacak hammaddeleri işleyecek sanayi tesislerinin kurulması için şimdiden çalışmalara başlamalıyız.î

 

  "AOSB'DEKİ GELİŞMELER BİZİ GURURLANDIRIYORî

  Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde (AOSB) yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Sönmez, bölgenin özellikle son dönemlerde ciddi bir atağa kalktığını, bu durumun da kendilerini gururlandırdığı gibi gelecek açısından da umutlandırdığını anlattı. Bölgedeki enerji tüketiminde yaşanan artışın, sanayideki büyümeyi de gözler önüne serdiği yorumunda bulunan Sönmez, bölgede sürekli yeni yatırımların haberini aldıklarını, AOSB'nin önümüzdeki dönemde Türkiye'nin en önemli yatırımlarını alan bir 'sanayi bölgesi' olarak öne çıkacağına inandıklarını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER