banner6

İş kazalarına dikkat çekildi

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü kapsamında basın açıklaması yapıldı.

İş kazalarına dikkat çekildi

İbrahim Baysal

ADANA (İLKHABER)-Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü kapsamında basın açıklaması yapıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan TMMOB Adana İKK adına açıklama İKK Sekreteri Ahmet Uncu, 3 Mart’ın, dünya madencilik tarihinin en büyük facialardan biri olan ve grizu patlaması sonucu 263 madencinin yaşamını yitirdiği 1992 Kozlu faciasının yıldönümü olduğunu anlatarak sözlerine başladı. TMMOB tarafından iş cinayetlerine dikkat çekebilmek, işçi sağlığının ve iş güvenliğinin önemini vurgulamak için bu tarihin 2012 yılında “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” olarak ilan edildiğini anlatan Uncu, yaşanan iş kazalarına dikkat çekti.

Türkiye’de iş cinayeti ve işçi katliamı olarak tanımlanabilecek facialar ile dolu olduğunu savunan  Uncu, 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da ülke tarihinin en büyük maden faciası meydana gelmiş ve 301 madenci hayatını kaybettiğini anlattı. Yaşanan iş kazalarını tek tek anlatan Uncu, 6 Eylül 2014’te Torunlar Center Asansör Faciasında 10 inşaat işçisinin, 4 Kasım 2014’te Yalvaç’ta gerçekleşen trafik kazasında 18 tarım işçisinin, 28 Ekim 2014’te Ermenek’teki kömür madeninde 18 madencinin, 17 Kasım 2016’da Şirvan’daki bakır madeninde 16 madencinin, 17 Ekim 2017’de Şırnak’ta 8 madencinin, 3 Temmuz 2020’de Sakarya Hendek’te havai fişek fabrikasında 8 işçinin ve bu patlamadan sadece birkaç gün sonra gerçekleştirilen imha işleminde ise 3 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

 

 İş kollarının neredeyse tamamında iş cinayetleri yaşandığını dile getiren Uncu, “Binlerce işçi iş kazalarında sakat kalmakta, meslek hastalıkları ile hayatını kaybetmektedir. SGK’nın iş kazaları ve meslek hastalıklarına dair yayınladığı en güncel istatistik 2019 yılına aittir. Bu istatistiğe göre 2019 yılında 1.149 emekçinin hayatını kaybettiği, buna karşın meslek hastalığı sonucu ise bir tane bile can kaybı yaşanmadığı ilan edilmiştir. ILO’nun yürüttüğü çalışmalara göre; dünyada her yıl meydana gelen iş kazası sonucu can kaybı ve meslek hastalıkları, açıklanın 6,3 katıdır.  Açıklanan verilere göre 2015 yılında 1.252, 2016 yılında 1.405, 2017 yılında 1.633, 2018 yılında ise 1.541 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir.” dedi.

Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğuna kaydeden Uncu, “Olumsuz gidişata Covid-19 pandemisinin etkileri de eklenmiştir. Pandemi sürecinin yönetimi ve salgından koruma politikaları çalışma hayatı için geçerli olmamış, emekçiler salgının ölümcül sonuçları ile baş başa bırakılmıştır. Gerçekleşen iş cinayetleri ve iş kazalarının büyük çoğunluğunun önlenebilir olduğu bilinmektedir. Bunun için önce insan hayatına ve emeğe değer veren bir yaklaşımın benimsenmesi gerekmektedir. TMMOB olarak 3 Mart’ta; iş kazalarının, iş cinayetlerinin ve işçi katliamlarının son bulması için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Artarak devam eden iş cinayetlerine ve işçi katliamlarına son verecek adımlar zaman kaybetmeden atılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42