banner6

İspanya’da incelediler Adana’da uygulayacaklar

Adana Yüreğir İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri İspanya’da mesleki eğitim ile ilgili inceleme yaptı.

İspanya’da incelediler  Adana’da uygulayacaklar

ADANA (İLKHABER) - Yüreğir İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi liderliğinde, Adana Akdeniz Araştırmalar Enstitüsü Derneği ve Kasem Danışmanlık Proje Eğitim Limited Şirketi ortaklığında yürütülen proje kapsamında, öğretmenler “mesleki eğitimde kredi transferi uygulamasını incelemek üzere İspanya’ya gitti.

Ulusal Ajans tarafından Hayatboyu Öğrenme Leonardo da Vinci Programı kapsamında desteklenen proje kapsamında, Yüreğir İMKB Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesinden 7 kişi, Akdeniz Araştırmalar Enstitüsü Derneğinden 4 kişi, Kasem Danışmanlık Proje Eğitim Ltd. Şti. 2 kişi olmak üzere, eğitim yöneticisi ve çeşitli branş öğretmenlerinden oluşan toplam 13 kişilik heyet; 26 Ocak - 09 Şubat 2014 tarihleri arasında İspanyanın Valencia şehrinde mesleki eğitim kurumlarında seminer ve toplantılara katıldı ve uygulamaları inceledi. Yüreğir İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yönetici öğretmenleri, gezide, AB’deki eğitim kurumlarında kullanılan kredi transferi uygulamalarını inceledi. Öğretmenler, bu konudaki örnek uygulamaları yerinde görerek, kredi transferi konusunda deneyim kazandı.

Katılımcı öğretmenler, gezi dönüşü, İspanya’da elde ettikleri bilgi ve teknikleri, gösel temalarla Adana’daki meslek liselerindeki öğretmenlere anlatmaya başladı. Katılımcı öğretmenlerin, proje kapsamında elde ettikleri ve Adana’da meslek lisesi öğretmenlerine aktardıkları deneyim ve gözlemler şunlar:

Kurulmaya çalışılan Mesleki Eğitimde Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECVET) sayesinde;

Bireylerin öğrenme kredilerinin transfer edilmesi ve biriktirilmesi amacıyla, ortak kuruluşlar arasında işbirliğine destek verme yoluyla farklı mesleki ve teknik eğitim sağlayıcıları arasındaki karşılıklı etkileşimi artacaktır.

Eğitim sağlayıcıların, uygulayıcıların ve yetkili kurumların değişik ülkelerde edinilen öğrenme çıktılarını daha kolay bir şekilde karşılaştırıp tanımalarına imkan veren bir araç olacaktır.

Kredi transferi ile öğrenme çıktıları unsurları tanımlanarak kredi puanlarıyla eşleştirilmiştir. Böylece, Üye Ülkelerdeki nitelikleri tanıyan otoriteler diğer bir ülkede edinilmiş öğrenme çıktılarını ve kredilerini kendi mesleki eğitim nitelikler sistemine tercüme edebilecektirler.

Projeyi değerlendiren Dernek Başkanı İsmail Çetin, “bu proje kapsamında İspanyaya yaptığımız eğitim gezisinden elde ettiğimiz gözlem bilgi ve deneyimlerin ülkemizde uygulanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42