banner6

İyi çocuk yetiştirmenin püf noktaları

Adana İl Emniyet Müdürlüğü ailelerin çocukları sağlıklı birer birey yetiştirilmesine katkı koymak amaçlı internet sitesi üzerinden bilgilendirme yazısı yayınladı.

İyi çocuk yetiştirmenin püf noktaları

İyi çocuk yetiştirmenin püf noktaları

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana İl Emniyet Müdürlüğü tarafından çocuk yetiştirilmesine yönelik bilgilendirme yazısında çocukların hayal ve kabus görmemeleri için, sihir büyü, kötü kalpli cadı, peri masalları gibi konulardan uzak tutulması istendi.

Televizyonlarda yayınlanan büyü, sihir ve benzeri içerikleri taşıyan dizi ve programlardan oynatılmaya devam ediyor. Birçok çocuk hayal ürünü karakterleri kendine örnek alarak, bu karakterlerin davranışlarını sergiliyor. Birçok zamanda yapılan bu davranışlar olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Adana İl Emniyet Müdürlüğü internet sayfasında bu ve buna benzer konular ele alınarak iyi bir çocuk nasıl yetiştirilir konusunda aileleri bilgilendiriyor. Bilgilendirme yazısında sihirden, büyüden, peri masallarından, Kafdağı’nın ardındaki devden, kötü kalpli cadıdan ve benzeri şeylerden bahsetmemesi ve bu tür film ve dizilerden uzak tutulması isteniyor. Bilgilendirme yazısında şu ifadeler yer alıyor.

ÇOCUKLARIN HAYAL VE KABUS GÖRMEMELERİ İÇİN,

Ona karşı daima güler yüzlü olun küçük kabahatlerini cezalandırmayın, niyetinin ne olduğuna bakın. Onun hislerine değer verin ve bunu gösterin. Onları babaları ile korkutmayın, babasından ve annesinden her olumlu hareketinde destek göreceğini anlatın onların sevinçlerini paylaşın acılarına ortak olun, size bir şey sorduklarında ilgiyle cevap verin. Çocukların size güvenmesini sağlamak için onlara boş vaatlerde bulunmayın vaadinizi yerine getirir eşler olarak birbirinize saygı gösteriniz çocuklarınızın önünde birbirinize karşı davranmayınız. Çocukların size saygı göstermesi ve iltifat etmesi için. Çocukların kusurlarını, suçlarını alay ve hakaretle karşılamayın, her şeylerini tenkit etmeyin zira tenkit edilen çocuk çekingen olur. (Olumlu tenkitler hariç) Emir verirken yerine getirip getirmediklerine bakın onlardan yerine getirebilecekleri şeyler isteyin, kuru tehdit savurmayın. Çocukları kardeşlerini sevmeleri için birini cezalandırırken, öbürünün mükafatlandırmayın bu düşmanlığa yol acar. Birini severken ve takdir ederken aynı şeyleri diğerlerine de yapın. Birbirlerine hakaret ettikleri zaman hemen araya girin ceza verirken suçun kimde olduğuna bakın.

ÇOCUKLARA İNSANLARI SEVDİRMEK İÇİN;

Onlara daima iyi insanlardan bahsedin dünyadaki yardımlaşmadan ve iyiliklerden bahsedin. Herkese ve çocuğa yumuşak davranın, zayıfları koruyun, bıçak ve tabanca taşımayın. Çocuğun yanında durumu iyi olanları çekiştirmeyin. Varlıklı, işi yerinde, mutlu insanların başkalarını düşünmeyen insanlar olduğunu söylemeyin. Onlara çok küçük yaşta okuma yazma öğretmeyin, seviyesinin üstünde bilgi vermeyin. Ders çalışmadığı için bedensel ceza vermeyin. Onlara sihirden, büyüden, peri masallarından, Kaf dağının ardındaki devden, kötü kalpli cadıdan vs. bahsetmeyin, ve bu tür film ve dizilerden uzak tutun. Onların her istediğini yerine getirmeyin. Çünkü böyle bir durumda istediği şeyi alamayan çocuk inatlaşabilir. Yalnızca onların haklı isteklerini yerine getirin. Eğer çocuk ‘illa da istiyorum’ diye tepinmeye başlar ve sizde bundan sonra istediğini yerine getirirseniz çocuk haklı haksız her istediğini elde etmek için tepinir.

ÇOCUĞUN YALANCI OLMAMASI İÇİN;

Yalan söylemeyin. Ona sürekli yalanın kötülüğünden bahsedin daha küçüktür diye yalanlarını hoş görmeyin. Eğer çocuk suçunu itiraf ediyorsa onu cezalandırmayın. Çünkü bazı durumlarda çocuk sırf cezadan kurtulmak için yalan söyler. Çocukların yanında kimseyi çekiştirmeyin. Çocukların nankör ve somurtkan olmamaları için her şeyin iyi yönünü gösterin hayattan ve kaderinizden şikayet etmeyin. Onlara ders yönünden fazla baskı yapmayın, bunun yerine dersin öneminden bahsedin oyun oynamak istiyorlarsa onlara gerektiği kadar izin vermeyin. Onun hoşlandığı ve yeteneği olduğu mesleğe yönlendirin. Çocuğu sosyal faaliyetlere katın. (spor faaliyetleri, folklor, satranç, resim vb.) Nereye sarf ettiklerine bakmaksızın bol para vermeyin. Çocuğunuzun harcamalarını nereye yaptığını inceleyiniz. Kumbara alarak harçlıklarını bir kısmını biriktirmeleri için (ara-sıra bir miktar atarak) sağlamaya çalışınız.

ÇOCUKLARA GÜVEN DUYGUSU YERLEŞTİRMEK İÇİN;

Çocuklar kendilerini size beğendirmek isterler. Bunun için kendince ev işi yapar, hoplar, zıplar, bütün bunları taktir edin ve olumlu iş yapmaları için teşvik edin. Kendi başlarına iş yapmalarına olanak hazırlayın. Bu onları hayata hazırlayacaktır. Başaramayacakları işleri vermeyin. Yataklarını, oyuncaklarını, kitaplarını ve evi düzelttiklerinde tebrik edin ve onlara ödül verin. Ama her zaman ödül vermeyin. Zira ödül araç olmaktan çıkıp amaç olabilir. Çocuklara dürüstlük aşılayın mutluluğun sadece parada ve zenginlikte olmadığını canlı bir örnek ile anlatın. Paraya çok değer vermeyin. Fakirleri, miskinleri, bakıma muhtaçları koruyun. Çocuğunuzun yanında yardıma ihtiyacı olanlara yardım edin. Bu onlarda merhamet duygusunu gelişmesine yol açar.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42