banner6

“Kaçak balıkçılar için bekçi tuttuk”

Yumurtalık sahilinde balıkçılıkla uğraşan vatandaşlar, kaçak balıkçıları Vali Büyük’e şikayet etti.

“Kaçak balıkçılar için bekçi tuttuk”

Halil İbrahim UĞUR

 

ADANA (İLKHABER)- Adana’nın Yumurtalık İlçesi’nde balıkçılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlar ilçeye gelen Adana Valisi Mustafa Büyük’e bölgedeki kaçak avlanma nedeniyle yaşadıkları sorunlarını anlattı.

 

Yumurtalık sahilinde düzenlenen bir programa katılmak üzere ilçeye gelen Vali Büyük’ü karşılarında bulan balıkçılar, yaşamış oldukları sorunları Vali Büyük’e anlatıp yardım istedi.

 

TRAKTÖR İLE BALIK AVLAMAYA GELİYORLAR

Gece geç saatlerde daha öncede tanımadıkları kişilerin traktörler ile denize gelerek sürükleme yöntemi ile kaçak olarak balık avladıklarını söyleyen balıkçılar, kaçak avlanma ve kaçak avcılara yönelik Vali Büyük’ten yardım istediler. Oldukça zor günler yaşadıklarını belirten balıkçılar, bilinçsiz avlanma nedeniyle denizlerde balık kalmadığını ifade ettiler.

 

“KAÇAK BALIKÇILAR NEDENİYLE 2 TANE BEKÇİ TUTTUK”

İlçedeki balıkçılar olarak kaçak avcılara yönelik her türlü girişimde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını ifade eden Karataş Su Ürünleri Kooperatif üyesi balıkçı Celal Safsoylu, “Balıkçılıkla ilgisi olmayan kişiler, köylerden ya traktörle ya da kalabalık gruplar halinde gelerek insan gücü kullanarak sürükleme yöntemi ile balık avlıyorlar. Aslında bu avlanma değil, balık katliamı. Biz bunun bir türlü önlemeni alamadık. Kooperatif yönetimi ve üyeleri olarak iki bekçi tuttuk ve bu arkadaşlar ile kaçak balıkçılığı engellemeye çalışıyoruz. Ancak Yumurtalık sahilinden, Seyhan Irmağı’na kadar olan bölümde çok sayıda kaçak olarak avlanma yapılıyor. Bu nedenle biz balıkçıların kaçak avlanmayı önlemeye gücümüz yetmiyor.” dedi.

 

SAFSOYLU: “VALİ BEY, SORUNU ÇÖZECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Sorunlarını Vali Mustafa Büyük’e aktardıklarını belirten Celal Safsoylu, “Sayın Valimiz, kaçak olarak yapılan avlanmaları hayata geçirecekleri projeler ile önleyeceklerini söyledi. Ayrıca Sayın Valimiz, bölgedeki balıkçılık sektörünün iyileşmesi ve geliştirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER