banner6

KADERİNE TERK EDİLDİ

Büyük umutlarla yapılan üst geçidin vatandaşalar tarafından yeniden hayata geçirilmesini istediler

KADERİNE TERK EDİLDİ

Bayram BULUT/ÖZEL HABER

Adana'da vatandaşlar bir üst geçidin bakımsızlıktan adeta çürümeye yüz tutmuş ve kaderine terk edilmiş halde bırakıldığını ileri sürdüler.

Adana’nın Seyhan İlçesi eski baraj kapakları mevkiinde bulunan üst geçit harabeye dönmüş durumda. “Eski Baraj Üst Geçit Projesi” 2009 yılında yap işlet devret modeliyle yapılmıştı. O dönemde üst geçidin yapımı özel bir şirket tarafından gerçekleştirilmişti. 86 metre uzunluğundaki geçitte, engellilerin de faydalanacağı 3 asansör yapıldı. Üst geçit yayaların kullanımına aktif olarak sunuldu.

Aradan geçen 12 yılın ardından köprü şimdilerde çürümeye terk edilmiş durumda. Üst geçidin asansörlerinin bulunduğu kısım demir saçlarla kapatılıp vidalanmış durumda. Tamamen kullanılamaz halde olan asansörlerin bazı kısımlarında asansörün hareket etme tuşuna ait tuşların bulunduğu kısım kırılarak kabloları dışarı çıkartılmış halde duruyor. Vatandaşlar, yetkililerin biran önce köprünün onarılmasını istiyor. >> 7’de

ADANA (İLKHABER) - Adana'da bulunan bir üst geçit bakımsızlıktan adeta çürümeye yüz tutmuş halde duruyor.

Adana’nın Seyhan İlçesi eski baraj kapakları mevkiinde bulunan üst geçit harabeye dönmüş durumda. "Eski Baraj Üst Geçit Projesi" 2009 yılında yap işlet devret modeliyle yapılmıştı. O dönemde üst geçidin yapımı özel bir şirket tarafından gerçekleştirilmişti. 86 metre uzunluğundaki geçitte, engellilerin de faydalanacağı 3 asansör yapıldı. Üst geçit yayaların kullanımına aktif olarak sunuldu.

KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA

Aradan geçen 12 yılın ardından köprü şimdilerde çürümeye terk edilmiş durumda. Üst geçidin asansörlerinin bulunduğu kısım demir saçlarla kapatılıp vidalanmış durumda. Tamamen kullanılamaz halde olan asansörlerin bazı kısımlarında asansörün hareket etme tuşuna ait tuşların bulunduğu kısım kırılarak kabloları dışarı çıkartılmış halde duruyor.

KAPANMIŞ YAYA GEÇİDİNİ KULLANIYORLAR

Köprünün hemen 50 metre ilerisinde bulunan yaya geçidi kapatılmış olmasına rağmen hala vatandaşlar tarafından karşıdan karşıya geçmek için kullanılıyor. Vatandaşlar üst geçidi kullanmak yerine yoğun araç trafiğinin bulunduğu alandan karşıdan karşıya geçiyor. Araçların altında ezilme tehlikesi geçiren vatandaşlar, kullanıma kapatılmış yaya geçidine aldırış etmeden alanı yaya geçidi olarak kullanmaya devam ediyor.

HARABE KULÜBE

Üst geçidin merdivenlerinden çıkmak da bir hayli güç olarak görülüyor. Merdivenler insanı korku salıyor. Üst geçidin hemen yanında bulunan üst geçide ait olduğu öğrenilen nöbetçi kulübesi de kaderine terk edilmiş durumda. Kapısı sökülmüş camları kırılmış kulübe harabe halde duruyor.

ÇOCUK ARABASIYLA KARŞIDAN KARŞIYA GEÇİŞ

Yaşlılar ve çocuk arabasıyla köprünün bulunduğu alana gelenler köprüyü kullanamadıkları için kapatılmış durumda olan yaya geçidinden karşıdan karşıya geçiş sağlıyor. Köprüyü kullanan insan sayısı oldukça düşük olarak görülüyor. Vatandaşlar köprünün merdivenlerinin insanın başını döndürdüğünü söylüyor.

MERDİVENLER BAŞ DÖNDÜRÜYOR

Çoğu zaman köprüyü kullanmak istediklerini ancak bu merdivenler nedeniyle köprüyü kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten vatandaşlar; "Üst geçidin merdivenleri çok dik inip çıkarken başımız dönüyor asansörler kullanılamaz durumda. Asansörü hareket ettiren tuşlar yerinden çıkartılmış, kablolar dışarı sarkıtılmış şekilde yer alıyor. Asansörün kapısına demir monte edilip vidalanmış. Biz bu asansörü nasıl kullanalım. Yani kullanılacak hali yok bu asansörlerin.” dediler.

ASANSÖRLER KULLANIM DIŞI

Yaşlı ve çocuklu ailelerin asansörler olmadığı için tehlikeyi göze alarak yoldan geçmek zorunda kaldıklarını vurgulayan vatandaşlar, “Yaşlılarımız, çocuklu ailelerimiz bu alana gelip gidiyorlar. Ancak asansörler kullanım dışı olduğu için merdivenlerden de çıkamadıklarından yoldan karşıdan karşıya geçmeyi deniyorlar.

ÇOK TEHLİKELİ

Çok tehlikeli araçlar bizlere yol vermiyor ama ne yapabiliriz ki. Bakın çocuk arabasıyla karşıdan karşıya geçenler var. Çocuk arabasıyla bu üst geçidin merdivenlerine insanlar nasıl çıksınlar veya nasıl insinler. Yetkililerin bu köprüye bir el atmaları gerekiyor.

YETKİLİLER BU KÖPRÜYÜ GÖRMÜYOR MU?

Gerçekten insanların işini kolaylaştıracak, gönül rahatlığıyla karşıdan karşıya geçecek hale getirmeleri gerekli. Yoksa herkes yol üzerinden karşıdan karşıya geçmeye devam edecek. Burada trafik çok yoğun ama yapacak bir şey yok. Üst geçidin bulunduğu noktada yaya geçidi de yok. Buradan yetkililere sizin aracılığınızla seslenmek istiyoruz. Bu köprüyü kullanılabilir hale getirin” ifadelerini kullandılar.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER