banner8

KADIN CİNAYETLERİNDE ARTIŞ

Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel Sen) Adana Şube Başkanı Seniha Soylugan, kadın cinayetlerinde son 12 yılda yüzde bin 400 arttığını söyledi.

KADIN CİNAYETLERİNDE ARTIŞ

 ADANA (İLKHABER) - Soylugan, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadın cinayetlerinde son 12 yılda büyük artışlar olduğunu ve şiddetin yüzde bin 400 arttığını belirtti. 2002 yılında 66 kadın öldürülürken, 2009 yılında bu sayının bin 126'ya yükselerek rekor sayıya ulaştığını söyleyen Soylugan, öldürülen kadınların katillerinin ya kocaları ya babaları ya da sevgilileri olduğunu kaydetti. Soylugan, cezalandırılan faillerin neredeyse tamamının haksız tahrik indiriminden yararlanarak hafif cezalar aldığını ileri sürdü.
Kadın sorununu gerçek anlamda çözmek ve kadına uygulanan insanlık dışı duruma son vermek için çeşitli önerilerde bulunan Seniha Soylugan "Koruyucu-önleyici çalışmaların yanında, sorunun ekonomik nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde toplumsal refahın gelişmesini sağlayacak sosyal politikalara ağırlık verilmeli. Kadını bunaltan, aptallaştıran ve evin kölesi haline getiren ev işlerinden uzaklaşması ve üretime katılması sağlanmalı. Kadının evinden dışarı adım atması, sosyal üretim içinde ve hayatın her alanında en aktif biçimde yerini alması sağlanmalıdır. En önemlisi de kadının ekonomik bağımsızlığını kazanması ve ayaklarının üzerinde durması sağlanmalıdır. Kadının, ekonomik hayatta da, siyasi ve günlük hayatta da erkeğe eşdeğer bir görev alması sağlanmalıdır. Kadınların örgütlenmesi ve çalışmalara aktif bir şekilde katılması sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner11

banner2