Kadın şoförler işlerine geri dönmek istiyor

Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’nde görevli taşerona bağlı 42 otobüs şoförü yerel seçimlerin akabinde işten çıkartılmıştı.

Kadın şoförler işlerine geri dönmek istiyor

Kadın şoförler işlerine geri dönmek istiyor


 

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’nde görevli taşerona bağlı 42 otobüs şoförü yerel seçimlerin akabinde işten çıkartılmıştı. Farklı siyasi görüşlere sahip olduklarından ötürü işten çıkartıldıklarını iddia eden kadın otobüs şoförleri, yapılan haksızlığa dava açarak karşı çıktı. Kadın otobüs şoförleri kadrolu olarak işlerine geri dönmek istiyor.

Gazetemize konuşan iş akitleri fesh edilmiş kadın otobüs şoförleri ekmeklerini kazanmak için çalıştıklarını, kendilerine karşı haksızlık yapıldığını anlattı. Otobüs İşletmesi'nde çalışan kadın şoförlerden Leyla Biliç Şimşek, 10 ay önce işten atıldığını belirtti. Şimşek, kendisi gibi taşeron olan kadın şoförlerin ciddi baskı ve tehdit altında çalıştığını ve her an işten atılma korkusu ile yaşadığını dile getirdi. 6 Ocak 2009 yılında o dönem Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Aytaç Durak'ın tarafından toplu bir şekilde kadın şoför alımı ile belediyede işe başladığını anlatan Şimşek, 1 Ocak 2015 günü hiç bir gerekçe gösterilmeden Otobüs İşletme Şubesi'nde görevli 42 personelin işten atıldığını aktardı. İşten atıldıktan sonra bir muhatap bulamadıklarını söyleyen Şimşek, belediyenin var olan çalışma protokolünü esas almadan sözlü olarak işe geri dönüşü, belediyeye açılan davadan vazgeçilip yapılabileceğini aktardığını savundu.

 İşten çıkarılma gerekçelerinin iş bitimi olarak Adana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirildiğini söyleyen Şimşek, "Ama iş devam ediyor. Biliyorsunuz Adana'da toplu taşımada yeni bir boyut getirdi. Buna toplu taşımada kadın şoförler denildi. Yasal hakkımızı da kullanmaya çalıştık. Hiç bir güvence vermeden bizlerden davalarımızdan vazgeçip, işe alınacağımız söylendi. Ama bizler bu sözlere güvenmediğimiz için davamızdan vazgeçmedik ve işe de alınmadık. Bazı arkadaşlarımız davadan vazgeçti ve işe geri döndüler. Ama yöneticilerin tehdidi ve baskısı altında her an işten atabilir düşüncesi ile çalıştılar. Bu benim bir onur meselemdir. Şube müdürü tehdit ediyor yok işe dönenler noterden ihtar çekecek. Bu baskılarla ben işime geri dönmedim. Şuan arkadaşlarımız baskı altındalar." dedi.

"Bizlerin işten çıkarılmamızın tek sebebi ise farklı bir siyasi görüşten olmamızdır" diyen Şimşek, belediyede çalışan işçilerin çoğunun kendi partilileri olduğunu ve başka partiden olan emekçilerin ise zamanla iş akidlerinin fesh edildiğini iddia etti. İş Mahkemesi'ne işe iade davası açtığını söyleyen Şimşek, "Orada belli kişiler sizi listeye alıp, sizin iş akidini fesh ediyor. Bizler çocuklarımızla mağduruz. Biz kadın şoförler ve işçiler. Gerçekten eve ve çocuklarına ekmek götüren insanlarız biz. Bizler, davamızı sürdürüyoruz ama bizim amacımız şuan onlar taşeronda çalışıyorlar. Bizim amacımız kurum asıl işçisi olarak eşit işe eşit ücret alarak, işten atılma korkusu olmadan çalışmak istiyoruz. Ekmeğimizi kazanmak istiyoruz." diye konuştu.

Mine Yıldırım isimli kadın şoför ise, “Ben asıl işçi olarak mahkemeyi kazandım. Şuan temyize gitti onu bekliyoruz.  Kadrolu olarak kazandım ben.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2