banner6

Kadın ve çocuklara koruma acil polikliniği

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde taciz ve istismara uğrayan çocuk ve kadınlar için açılan poliklinikte haftada 15 başvuru değerlendiriliyor

Kadın ve çocuklara koruma acil polikliniği

Kadın ve çocuklara koruma acil polikliniği

 

  ADANA (İHA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde taciz ve istismara uğrayanlar için “Çocuk ve Kadın Koruma Acil Polikliniği açıldı. 

  ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil girişinden bağımsız ayrı bir girişi ve bölümü olan bu birimde, olası bir durumda, mağdur, hastanenin aciline gitmeden “Çocuk Koruma ve Kadın Koruma Acil Polikliniği'ne başvurabiliyor. Gizliliğin esas alındığı serviste, teşhis ve tedavinin yanı sıra, yaşanan travmalarla ilgili adli raporlama yapılıyor.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, ilk olarak 1996 yılında yapılan iş birliği daveti üzerine farklı bölümlerden hocaların gönüllü ve özverili katılımı sayesinde merkezin önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Doç. Dr. Tahiroğlu, kurulduğu günden itibaren, işi aktif biçimde yüklenerek hizmet veren diğer hocalar Adli Tıp Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Necmi Çekin, Sosyal Pediatri Dalı’ndan Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu, ayrıca bir kaç yıl öncesine kadar aktif katılımı süren şu an uzakta da olsa varlığını ve desteğini hissettikleri  Çocuk Cerrahi Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Erbuğ Keskin’i anmadan geçmemek gerektiğini söyledi.

 

  MAĞDURLAR AYNALI ODADAN İZLENİYOR

  Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Başlangıçta olgu özelinde ve ihtiyaca göre toplanan heyet, 2005 yılında değişen kanunla haftanın bir günü, kısa süre sonra artan başvuru nedeni ile de haftanın iki günü toplanmaya başlamış ve halen aksatmadan bu şekilde hizmet vermektedir. Heyetimiz şu an Çocuk Psikiyatrisi’nin tüm öğretim üyeleri, Adli Tıp Ana Bilim Dalı’ndan ve Sosyal Pediatri’den öğretim üyelerinin katılımıyla görevine devam etmektedir. Ülkemizdeki benzer yapılardan farklı olarak, olgu, bir öğretim üyesi ile görüşürken heyetin diğer üyeleri aynalı odada görüşmeyi izlemekte, görüşmecide bulunan kulaklık aracılığıyla sorular yönetebilmekte, olgu aynı anda ve birlikte değerlendirilerek, görüşme sonrası tartışılarak karar oluşturulmaktadır. Bu şekilde çocuğun bölüm bölüm dolaştırılması ve tekrarlayan görüşmeler engellenmektedir. Bugün geldiğimiz noktada, gönüllülük esasında toplanan bir heyet olmanın ötesinde Çukurova Üniversitesi Çocuk Koruma Merkezi adı ile kurumsal bir kimlik kazanmış, görüşme ve muayene odaları gibi koşulları iyileştiren kendine ait bir mekana sahip olmuştur.î

 

  HAFTADA 15 OLGU DEĞERLENDİRİLİYOR

  Cinsel ve fiziksel şiddet mağduru çocukların işlemlerinin bu merkez içinde yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, işlem bitene kadar çocuğun hastaneden çıkmadığını hatırlatarak şunları söyledi: “İstismara uğrayan çocuklar artık savcı, polis ve doktora olayı ayrı ayrı anlatmıyor. Bu birimde haftada yaklaşık 15 olgu değerlendirilip raporları düzenleniyor. Ayrıca, bu olguların takip ve tedavileri poliklinik koşullarında sürdürülüyor.”

  Bugüne kadar 3 binden fazla vakanın değerlendirilip raporlarının düzenlendiğini anlatan Doç.Dr. Tahiroğlu, bu hizmete bağlı oluşan bilgi birikimi ve deneyimlerini de bilimsel verilere dönüştürerek, 3 uzmanlık tezin, yurt dışı ve yurt içinde yayınlanan makaleler ve bilimsel toplantılarda yapılan sunumlara da kaynak oluşturduklarını bildirdi.

 

  YASA DEĞİŞİKLİĞı

  Doç.Dr. Tahiroğlu, 2005 yılında yürürlüğe giren çocukların cinsel istismarı ile ilgili kanun maddesiyle ilgili yoğun tartışmalar yaşandığına vurgu yaptı.

Kanun maddesinin değiştirilmesi ya da yeniden düzenlenmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılarak ortak görüşler oluşturulduğunu hatırlatan Doç.Dr. Ayşegül Yolga Tahiroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanunda yer alan, cezada önemli bir artışa yol açan ve en çok tartışılan kavramlardan biri olan ‘ruh sağlığının bozulması’ kavramının yeni düzenlenecek kanun maddesinden çıkarılması öngörülmektedir. Bu kanun maddesi üzerinde pek çok tartışma olmakla birlikte, istismar iddiası sonrası çocukların uzmanlarca muayene edilmesi ve değerlendirilmesine ciddi katkı sağlamıştır. Çocukların olayla ilgili veya olaydan bağımsız tanılarının ortaya konması, tedavi olma şansı, aksayan eğitim-sağlıkla ilgili tedbirlerin alınması, asılsız olguların ortaya konması, çocuğu korumakla yükümlü olanların ihmallerinin ortaya konması gibi konularda yararları olmuştur.”  

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER