banner6

Kadına yönelik şiddet, yüzde bin 400 arttı

Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığına dikkat çeken Ceren Yaramış, kadınlar olarak karşılaştıkları saldırılara karşı mücadele edeceklerini kaydetti.

Kadına yönelik şiddet, yüzde bin 400 arttı

Kadına yönelik şiddet, yüzde bin 400 arttı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana Kadın Platformu tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında gece yürüyüşü düzenlendi.

Adana Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Beş Ocak Meydanı’nda bir araya gelerek, İnönü Parkı'na kadar yürüdü.. "8 Mart ruhuyla özgürlük sokakta kadınlar isyanda" pankartı ve "Kadın beyani esastır", "Boşanmayı değil cinayeti engelle" ve "Jin jiyan azadî" dövizlerini taşıyan kadınlar, sık sık "Jin, jiyan, azadi" ve "Erkek vuruyor, devlet koruyor" sloganları attı. Yürüyüşe, Kampus Cadıları, LBGTİ bireyleri de katılarak destek verdi.

Yürüyüş boyunca kadınlar ıslık, zılgıt ve alkışlarla ses çıkardı. Yürüyüş sonrası grup adına konuşan Ceren Yaramış, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün tarihi seyrine değindi. Yaramış, kadın mücadelesiyle 8 Mart'ın kutladığını dile getirdi. Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığına dikkat çeken Yaramış, kadınlar olarak karşılaştıkları saldırılara karşı mücadele edeceklerini kaydetti. Yaramış, "Biz kadınlar ve LBGTİ'ler tüm dünyayla aynı anda 8 Mart'ta alanlarda olacağız. Türkiye'de kadınlar hem evde hem işte çalışmak zorunda kalıyor. Kadınlar hem çocuk büyütüyor hem kariyer yapıyor. Artık kadınların erkekler tarafından emeğinin sömürülmesi bitirilmeli. Biliyoruz ki bu sorunun temeli yine dünden bugüne farklı görünümleri ile güçlenen erkek egemenliğine dayanıyor. Her güne erkek egemen sistemin temsilcileri tarafından bedenimize, kimliğimize yönelik sözlü, fiziksel ve politik saldırılara uyanıyoruz. Kimsenin bedenimiz üzerinden politika yapmasına izin vermiyoruz, vermeyeceğiz" dedi.

Ceren Yaramış, savaşlarda en ağır bedelleri kadınların ödediğini, bu nedenle de barış için en fazla sözü kadınların söylemesi gerektiğine dikkat çekti. Yaramış, halkların eşit ve özgür birlikteliği için Kürt kadınlarının barış sürecinin aktif bileşenleri olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklama sonrası kadınları Adana'da yaptıkları çalışmaları anlatan sinevizyon gösterimi yaptı. LGBTİ’li erkekler ise kondom dağıtarak etkinliklerini noktaladı.


Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER