banner6

Kadınlar öz savunma gösterisi yaptı

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için Adana’da Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadın cinayetlerine ve geçtiğimiz günlerde kılıçla vahşice öldürülen Başak Cengiz cinayetine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına, ''Kadın savunmasız değildir'' başlığıyla öz savunma spor gösterisi etkinliği gerçekleştirdi.

Kadınlar öz savunma gösterisi yaptı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için Adana’da Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadın cinayetlerine ve geçtiğimiz günlerde kılıçla vahşice öldürülen Başak Cengiz cinayetine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına, ''Kadın savunmasız değildir'' başlığıyla öz savunma spor gösterisi etkinliği gerçekleştirdi.

Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde gerçekleşen etkinliğe kadınlar ve genç kız sporcular katıldı. Seyhan Belediyesi Spor Kulübü tarafından Muay Thai ve Taekwondo sporcuları öz savunma tekniklerini sergiledi. Burada bir konuşma yapan Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sena Akparlak, Başak Cengiz cinayetine dikkat çekti.

Yaşanan cinayet vakasına tepki gösteren Akparlak, “10 Kasım 2021 günü Başak Cengiz Öldürüldü. Sanığın basına yansıyan ifadesinde ‘’ Kadın seçtim, kendini koruyamayacağını düşündüğüm için öldürdüm ‘’ ifadesi yer alıyordu. Bizler medyaya yansımayan daha onlarca kadın cinayeti olduğunu biliyoruz. Çünkü her gün her saniye kadınların dünü ve yarını kadın cinayetleri ile ‘’özdeşleştirilecek’’ şekilde yaşıyoruz. Başak Cengiz’in sanığının ifadeleri; kadın cinayetleri gerçeğinin arkasında yatan motivasyonun sonunda bir sanık tarafından görünür kılınmış hali. Bu ifade bahanesiz, arkasına sığınan aciz ve zavallı bahanelerden, sözde iyi hallerden, soyutlanmış bir gerçek” dedi.

Zamanın, kadınların cesaretlenip güçlenme zamanı olduğuna dikkat çeken Akparlak, “Biz kadınlar mağdur, savunmasız, suçlanmaya açık, yalnızlaştırılmış, korkaklaştırılmış ve eve hapsedilmiş, bizim bedenimiz üzerinden kurulmuş politikaların bir sonucu olan ve bizlere dayatılan zayıf algısını kabul etmiyoruz. Zaman, kadınların cesaretlenip güçlenme zamanıdır. İstanbul sözleşmesinin ışığında biz kadınlar her zaman yan yana durmaya devam edecek ve öz savunma hatlarını da sıklaştıracağız. Mücadelemiz kazanana kadar devam edecek” ifadelerini kullandı. 

Etkinliğe Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sena Akparlak, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Rukiye Çinkılıç, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Leyla Tan, Seyhan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, CHP Kadın Kolları İl Yönetimi, Seyhan Belediyesi Müdürleri ve çok sayıda personelin katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER