banner6

Kadınlar: Yaşamak istiyoruz

Adana’da Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyesi kadınlar bir araya gelerek, 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ‘Yaşamak İstiyoruz’ şiarıyla basın açıklaması yaptı. Adanalı kadınlar, 2017 yılından buyana toplam Bin 96 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Kadınlar: Yaşamak istiyoruz

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adanalı kadınlar, 2017 yılından buyana toplam Bin 96 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Adana’da Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyesi kadınlar bir araya gelerek, 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında ‘Yaşamak İstiyoruz’ şiarıyla basın açıklaması yaptı.

Seyhan İlçesi’nde bulunan Abidin Dino Parkı önünde bir araya gelen kadınlar, çeşitli sloganlar atarak kadına şiddeti, cinayeti ve tacize tepki gösterdi. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen basın açıklamasında “Bir kadın daha eksiltmeyeceğiz, kadın cinayetlerini son ve benzeri dövizler taşındı.

3 YILDÖ ÜLDÜRÜLEN KADINLAR

  1. adına basın açıklamasını Birsu Metin okudu. Metin, her gün yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyandıklarına dikkat çekti. 2017 yılından buyana toplam 1096 kadının öldürüldüğünü vurgulayan Metin, “2017 yılında 348 kadın katledildi. 2018 yılında 398 kadın öldürüldü. 2019 yılı henüz bitmemişken 350 kız kardeşimiz katledildi. Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor, bizler her yeni güne bir cinayet haberi ile uyanıyoruz.” dedi.

İYİ HAL İNDİRİMLERİ

Katillerin iyi hal indiriminden yararlandığına dikkat çeken Metin, “Bizler ne Melisa'nın, ne Güleda'nın, ne Sibel'in, ne Şule'nin, ne Emine'nin ne de diğer katledilen kız kardeşlerimizin sesini artık duyamıyoruz. Duyamıyoruz çünkü; kadın cinayetlerin önünü açan kadın düşmanı yargı paketleri geçirilmeye çalışılıyor. Duyamıyoruz çünkü; nafaka hakkımıza, kadını şiddetten koruyacak 6284 nolu yasaya ve İstanbul Sözleşmesine saldırıyorlar. Bu saldırılarla katillerin iyi hal indirimi almasını sağlıyor, kadın cinayetlerini normalleştiriyor, şiddeti meşrulaştırıyorlar. Bu politikaların karşısında hayatını savunmak için, öldürülmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlar ise müebbet hapis cezalarıyla yargılanıyor.”şeklinde konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM

Kadınlara yönelik yaşanılan olumsuz sürece karşı mücadeleye devam edeceklerini belirten Metin,  “Kadınlardan tacize göz yummaları, tecavüze, şiddete karşı susmaları, onların istediği kadar yaşamaları bekleniyor. Katilleri aklamaya, saklamaya çalışanlara inat mücadeleyi büyütüyoruz. Üniversitelerden fabrikalara, sokaklardan erkek adaleti ürettiğiniz amahkeme salonlarına kadar her yerde olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Bir kadının ölümüne üzülür ve öfkelenirken ardından başka bir cinayet haberi aldıklarını anlatan Metin, “Geçtiğimiz günlerde Isparta'da fotoğrafçılık bölümünde okuyan Güleda Cankel Muğla’dan Isparta’ya gelen eski sevgilisi Zafer Pehlivan tarafından katledildi. Zafer Pehlivan emniyete teslim oldu verdiği ifadede Güleda'yı darp ettiğini hastaneye ve karakola gittiklerini ancak polislerin kendisini otogara bıraktığını anlattı. Otogarda iki gün bekleyen katil Güleda nin evine tekrar giderek kız kardeşimizi önce boğmuş sonra bıçaklamıştır.Güleda'nın katledilmesinden sadece bir gün sonra İzmir/Buca’da cezaevinden izinli olarak çıkan Şehmuz Selçuk, eski sevgilisi Melisa Kalem’i çocuğunun önünde silahla vurarak öldürdü, ardından intihar etti. Aynı gün Antakya'da bir ara sokakta Sibel Kaya adlı kız kardeşimiz cezaevinden firar edip gelen boşanma aşamasında olduğu Ahmet Kaya tarafından bıçaklanarak öldürüldü.” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar sessizce alandan ayrıldı.

PANEL DÜZENLENDİ

Öte yandan 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Adana Kadın Platformu tarafından da panel düzenlendi. Adana Ziraat Mühendisleri Odası’nda gerçekleşen panel çok sayıda kadın katıldı. Kadına yönelik şiddetin anlatıldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan panelde ilk olarak söz alan Pınar Mahalle Muhtarı Saniye Çelik, yaşam hikayesini anlatarak, bir kadının yaşadığı zorlukları anlattı.

KARANLIK GÜNLER

Ardından konuşan Adana Kadın Platformu Üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa’ya değindi. Bek, bu sözleşme ve antlaşmanın kadına yönelik şiddeti önlemek için imzalandığını ancak uygulanmadığını belirterek, “Karanlık günler yaşıyoruz; maalesef hep bir mücadele içerisindeyiz. Özellikle kazanılmış haklarımız elimizden alınmak isteniliyor. Maalesef ki yeni hakları almanın dışında olanları da kaybetme korkusunu yaşıyoruz kadınlar olarak.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER