banner6

Kadir Aydar görevden alındı!

31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Kadir Aydar, YSK tarafından görevinden el çektirildi. YSK'da önceki gün imzalanan kararın bugün Başkan Aydar’a tebliğ edileceği öğrenildi. Ceyhan Belediye Başkanlığı için belediye meclisinin yeni bir seçimi ne zaman yapacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Ceyhan Belediyesi Basın Bürosu ise olayı doğrulayan bir açıklama yaptı. Ceyhan Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde halkın iradesi ve güveni ile kazandığı mazbatasına YSK tarafından el konuldu” denildi.

Kadir Aydar görevden alındı!

TEVFİK DİNÇKALMIŞ

ADANA(İLKHABER)-31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Ceyhan Belediye Başkanı seçilen Kadir Aydar, YSK tarafından görevinden el çektirildi. YSK'da önceki gün imzalanan kararın bugün Başkan Aydar’a tebliğ edileceği öğrenildi. Ceyhan Belediye Başkanlığı için belediye meclisinin yeni bir seçimi ne zaman yapacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Aydar’ın belediye başkanlığının 1. yılını dolduracağı günlerde görevden alınmasının ardından işleyecek olan süreçte Ceyhan Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cemal Gürsel İlci’nin 10  gün içerisinde başkanlık seçimi için  Meclisi olağanüstü toplantıya çağırılacağı iddia edildi.

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın gençlik yıllarında 10'ar aylık iki hapis cezası aldığını, mahalli idareler seçimlerini düzenleyen kanuna göre tek bir suçtan 12 ay ve üzeri ceza alanlara uygulanan yaptırımın şu anda kendisi için "ceza birleştirme" yöntemiyle uygulanmaya çalışıldığını ileri sürdü.

13 Mart günü çıkan haber üzerine Belediye Başkanı Kadir Aydar bir açıklama yapmış ve şunları söylemişti: "YSK, bu cezaları birleştirmiş ama bunu birleştirmeye yetkisi yok. YSK mahkeme değil. Ben görevimin başındayım. Şu an bir mahkemeden ceza almış değilim, bana siyasi yasak getirmeye çalışıyorlar ama bu bugünün olayı değil. 2013 yılında 10 aylık cezalarım vardı, bunlar infazı olmuş, bitmiş, ortadan kalkmış, seçime girmişim. YSK, bunları birleştirerek 20 aya çeviriyor. Mahkeme birleştirmemiş, YSK mahkeme değil ki bu cezaları birleştirsin, benden bununla ilgili savunma isteyecekler" Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri ve örgütler bu noktada Başkan Aydar'a destek vermişlerdi. Ardından Başkanın savunması İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilmişti.

CEYHAN BELEDİYESİ  OLAYI DOĞRULADI

Ceyhan Belediyesi Basın bürosundan yapılan açıklamada  Ceyhan Belediye Başkanı Kadir aydar’ın mazbatasına YSK tarafından el konulduğu doğrulandı.

Ceyhan Belediyesi Basın Bürosu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde halkın iradesi ve güveni ile kazandığı  mazbatasına  YSK  tarafından el konuldu.

2019 yerel seçimleri öncesinde istenen bütün evrakları YSK’a eksiksiz teslim eden ve seçilmesinde bir engel görülmeyen Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatası seçimden 1 yıl sonra YSK’nın  aldığı karar ile iptal edildi. Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın 31 Mart seçimleriyle Ceyhan tarihinde daha önce görüşmemiş bir oy oranıyla almaya hak kazandığı mazbatayı iptal etti.

Halkın Seçtiğini YSK İptal Etti

12 Mart’ta Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevden alındığına dair söylentilerin kamuoyunda konuşulmasının ardından Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar bir video ile sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunarak ; “Görevimin başındayım” demişti.

Başkan Aydar’ın açıklamasının ardından Adana Valiliği de yazılı bir açıklama yaparak Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar’ın görevinin başında olduğunu duyurmuştu. 

11 ayda yaptığı hizmetlerle Ceyhan halkının gönlünde taht kuran ve ünü ilçe sınırlarını aşan genç belediye başkanın görevden alınacağı söylentisine Millet İttifakı milletvekilleri, belediye başkanları, Adana Barosu, sanat ve siyaset dünyasının ünlü simaları ve yediden yetmiş yediye tüm Ceyhan halkı tepki göstermiş hatta Ceyhan’da geniş çaplı bir yürüyüş gerçekleştirmişti. 

19 Mart 2020 tarihinde YSK yeniden Kadir Aydar’dan savunma istedi. Savunmasının ardından Korona salgını başta olmak üzere Ceyhan’ın birçok sorununu çözmeye ve hizmetlerine aralıksız devam eden Başkan Aydar’ın mazbatası YSK tarafından iptal edilmiştir.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER