Kalitemiz düşmez

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü, Yüreğir ilçesi muhtarlarıyla yaptığı toplantıda seçim sonucunun hizmet ivmelerini düşürmeyeceğini ifade etti:

Kalitemiz düşmez

Kalitemiz düşmez

 

ADANA(İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Nehri kıyısındaki Gondol Kafe’de Yüreğir’in muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Hüseyin Sözlü, ortaya çıkan yolsuzlukların soruşturulacağına dair korkuyla hükümetin bir kez daha kurdurulmayacağına yönelik endişe taşıdığını belirtti. Seçimden çıkacak  sonucun Yüreğirliye hizmetin kalitesini etkilemeyeceğini açıklayan Başkan Sözlü, “Muhtarların vicdanlarına seslenmek istiyorum. Hayatı birlikte planlamak ve tasarlamak hepimizin hakkı. Nereden gelmiş olursak olalım doğduğumuz yer de doyduğumuz yer de memleketimizdir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti’nin her noktasında yaşamak, kardeşliği birlikte hissetmek, birlikte pekiştirmek, hayatı birlikte planlamak ve tasarlamak hepimizin hakkı. Bu yüzden Türkiye’de moda olan ayrımcı yaklaşımların hepsini kökten reddediyoruz. Adana’da yaşayan herkes bizim hemşehrimizdir. Biz bu şehrin birlikte sahibiyiz. Hepimiz birlikte ülkenin ve milletin gerçek sahipleriyiz” dedi.

HER KOŞULDA HİZMET

Terör olaylarına ve yaşanan acılara da değinen Başkan Sözlü, “Son dönemde 300’e yakın insanımızı kaybettik. Görüşleri ne olursa olsun, güvenle idare edilen, sağlam idare edilen bir ülkede kimse bombalar patlatıp, hergün insanları katledemez. Bunlar zafiyettir. 13 yılın sonunda hala ‘Biz iyi yaptık’ diyenler varsa, şu anki tablodan memnunsanız, vicdanlarınız müsterih olarak, Allah rızası için, ‘Bence sakıncası yok’ diyorsanız elbette herkes oyunu istediğine vermekte serbest. Geleceğimizi planlama noktasında  her zamankinden daha ciddi, daha önemli emek harcamalıyız. Bugün memleketin haline rağmen laf kalabalığıyla vatanperverlik taslanıyorsa, orada bir arıza vardır değerli hemşehrilerim. Bayrağı gönderden indirtenler, seçimlerde bayrağı ellerinden indirmiyorlar. Eminim ki vicdanınızı sorguladığınızda doğru tahlil yapacaksınız. Biz sizlere hizmet etmekle mükellefiz. Seçimlerden çıkacak iyi veya kötü sonuç, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin sizlere vereceği hizmetin önüne geçmez.

Geçmiş dönemden bu zamana, 13 yıldır muhtarlara, özel idare döneminde ne dediler? ‘Sandıktan iyi oy çıkartmazsanız hizmet gelmez’ dediler.

Ben bu milletin milliyetçisiyim. Sevk ve idare ettiğimiz her türlü kaynak, para, bu milletin kaynağıdır. Onların bana verdiği yetkiyle onlara ait olan kaynağı yönetiyorum. Milliyetçi siyaset anlayışında, milliyetçi belediyecilik anlayışında halkı tehdit etmek, şantaj yapmak yoktur. Ona ancak ve ancak hürmet edilir. Onun için biz sizden oy, destek istiyoruz ama yarın sandıktan çıkacak oylara göre size hizmet gelir ya da gelmez dersek namerdim. Milliyetçilik milleti yüceltmektir. Milletin malıyla millete hizmet ederken, insanları karşımızda süklüm püklüm yapmak, acizleştirmek, zora, sıkıntıya düşürmek, muhtarlarımızı; hemşehrileri, köylüleri karşısında sıkıntıya düşürmek bizim kitabımızda yazmaz. Milletimiz bu coğrafyada yaşayan herkestir. Etnik tarifli her türlü ayrımcılığa karşıyız” diye konuştu.

KÖY KAVRAMI KAYBOLMAMALI

Borçlu bir belediyeyle geniş bir coğrafyanın sorumluluğunu üstlendiğini kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti: “Göç gide gide düzeliyor. Dün yapılamayanları bugün başarırken, yarın daha fazlasını yapacağımız konusunda zerre kadar şüpheniz olmasın. Daha fazla hizmet yapmak gücümüzü azaltmıyor, belediyeyi güçlendiriyor. Göreceksiniz, yıllardan bu yana Adana’nın merkezinde tamamlanamayan altyapıyı, köylerde de, kasabalarda da (Mahalle tanımını bilerek kullanmıyorum ve hukuki bir tanımdır) yapıyoruz, yapacağız. Köylerin, kasabaların her biri bir kültürün bir rengin, bir kokunun ifadesidir. Onun için köylerinizi, mahallenizi tarif ederken, köy ismini kullanın ve mahalleyi de ekleyin. Köy kavramının, köy tarifinin şehrin metropol kültürünün olumsuz, azgın tarafı içinde kaybolmasını da çok arzu etmem. Ünlü bir sosyolog der ki; köyler milli kültürün kaynağıdır. Şehir hizmetini şehir kültürünü alalım ama, milli kültüre menba, kaynak olma vazifesini de kaybetmeyelim.

Köyümüzü, insanımızı yerinde kalkındırmak boynumuzun borcudur.”

YENİ KÖPRÜLER VE BULVAR DÜZENLEMELERİ

Seyhan Nehri üzerine yapılacak yeni köprülerle ilgili de bilgi veren Başkan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi: “Bulunduğumuz yerden karşıya bir köprü geçecek. Yavuzlardan gelecek, TEDAŞ’tan TOKİ konutlarının arasından, depremevlerinin arasından İncirlik hattına doğru bulvar olarak gidecek.

Yine hemen İller Bankası Kavşağı’ndan, Adnan Menderes’in üzerinden (Baraj setinin üzeri artık trafiği kaldırmıyor) bir köprüyü de Yeşil Bulvar’la buluşacak şekilde yapacağız. Dörder şeritli yol ve arasında çift şeritli raylı sistem olacak. Kavşak düzenlemeleriyle birlikte gerçekleştirilecek bu. Kazım Karabekir Bulvarı’nı 35 metre genişliğine çıkaracağız. Ceplerle tam Çukurova Üniversitesi’ne saplıyoruz. Bunların hepsi gelecek aydan itibaren etrafındaki imar uygulamalarıyla birlikte hayata geçecek.

Buradan güneye doğru, aşağıya doğru ineceğiz. Bizim dönemimizde Yüreğir hizmet alacak. Nehrin sol tarafı Suriye gibi unutulmuş. Sağ tarafı daha gelişmiş. Allah nasip ederse göreceksiniz, Yeşil Bulvar’ın altından itibaren Yüreğir’deki gelişmeyi, Yavuzlar’ın merkezinden D-400’e, sağa, Sinanpaşa’dan güneye ve kuzeye doğru gelişmeyi görev sürem boyunca ben size göstereceğim. Bu konuda gayretliyiz. İnce, kişisel hesap içinde olmadığımız için, projeleri hayata geçirmede önümüzde zerre kadar engel yok. Adanalının hakkını AdanaIıyla paylaşacağız. Çekincemiz, kişisel hasabımız yok. Ceyhan’dan geldik, hükümetin bana muhalefetine rağmen yiğitçe seçtiniz. Bize de yakışan yiğitlik, size layık olmaktır.

Bugünkü idrak ettiğimiz düzen bize karar verme noktasında hakikaten mesuliyeti daha fazla yüklüyor. Bu noktada bizleri güçlendirmenizi istiyoruz.”

Başkan Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekili Adayı Yürveğirli Sinan Gül’le ilgili de konuşarak, “Sinan Gül’ün Yüreğir sevdasını hepiniz dünden bugüne biliyorsunuz. Sinan kardeşimizi biz sizlere, Yüreğir’e emanet ediyoruz. Önce Allah’a, sonra size emanet ediyoruz” dedi.

Başkan Hüseyin Sözlü’yü can kulağıyla dinleyen muhtarlar, Sinan Gül’le de yakından ilgilenerek Yüreğirli bir ismin seçilmesi durumunda  ilçeye yararlı olacağına inandıklarını söylediler.  

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2