banner6

Karalar: İhale açtık kimse girmiyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentte yapılmasını planladıkları üst geçitler için ihale açtıklarını ama aylardır ihaleye hiçbir firmanın katılmadığını söyledi.

Karalar: İhale açtık  kimse girmiyor

Bayram BULUT- Mustafa GÜL

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentte yapılmasını planladıkları üst geçitler için ihale açtıklarını ama aylardır ihaleye hiçbir firmanın katılmadığını söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 3. Oturumu Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında toplandı.  Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı.

Ak Parti Meclis Üyesi Erdal Hatipoğlu, Aliye İzzet Begoviç İlköğretim Okulunun bulunduğu alanda sıksık trafik kazalarının meydana geldiğini belirtti. Bu alana üst geçit yapılmasını gündeme getiren Hatipoğlu, “Aliye İzzet Begoviç Bulvarı üzerinde Aliye İzzet Begoviç İlköğretim Okulunun bulunduğu yerde çok ciddi bir kaza meydana geldi. Son bir yılda içerisinde 20’nin üzerinde kaza oldu. Üst geçit kurulmasına uygun yerde var” dedi.

İHALELERE KİMSE GİRMİYOR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise verdiği yanıtta kentte yapılmasını planladıkları üst geçitler için açılan ihalelerin olduğunu ancak ihalelere aylar geçmesine rağmen kimsenin katılmadığını söyledi. İhaleye girenlerin bile işi yapmadıklarını kaydeden Başkan Karalar, “Aliye İzzet Begoviç Bulvarı üzerinde üst geçit var. Üçüncü kez kimse ihaleye girmiyor. Üniversitenin orası, Türkmenbaşı Bulvarı, Bilkent Okulları’nın önü, Mustafa Kemal Paşa Bulvar üzerinde yıktığımız bir üst geçidin bulunduğu yer var. Ne yazık ki 4-5 aydır ihaleye kimse girmiyor. İhaleye girilmemesinin nedeni şu. Biliyorsunuz fiyatlar sürekli yükseliyor. Nerede duracağı belli değil. İhaleyi alanlarda iş yapmıyor. Teminat vermiş 500 bin lira.  İşi yapsa 2 milyon zarar edecek. Teminatım yansın daha az zarar ederim diyorlar” diye konuştu.

İLGİLİ ÇALIŞMA YAPSINLAR

 MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ, ellerinde bıçak, sopalarla dolaşan Suriyeliler konusuna değindi. Bu kişilerin Türkiye’nin kurallarına uyması gerektiğini vurgulayan Demirdağ, “Başka ülkelerden misafir olarak gelip sokaklarımızda caddelerimizde meydan okuyanlar var. Bu kişiler kurallarımıza uyacaklardır. Suriyeliler Mahallesi, Suriyeliler sokağı, Suriyeliler caddesi oluşmuş durumdadır. Buradan İçişleri Bakanlığı’na bir çağrı yapmak istiyorum. Bu konuyla ilgili çalışma yapsınlar.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ RAHATSIZ

Vatandaşların yaşanan durumdan rahatsız olduğunu savunan Demirdağ, “Geçtiğimiz günlerde bir olay olmuştu. Bu olayı yapan şüphelilerin 5 farklı aşiretin mensubu olduğu anlaşılmıştır. Kendilerinin 515 Haşimi Grubundan oldukları söylenmektedir. Bazılarının araçlarına yazdığı 515 sayısının da Arap Haşimiler Devletinin Sembolü olduğu tespit edilmiştir. Adamlar örgüt kurmuşlar. Adamlar ellerinde sopalar, bıçaklarla dolaşıp meydan okumaktadırlar. Buradan kimseyi hedef göstermiyorum rahatsızlığımı dile getiriyorum. Yağmur yağdı ve tekrar mahallelerde göller oluştu. Buralara kanalizasyon yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.   

BİZ OLAYLARIN BÜYÜMEMESİNİ SAĞLADIK

Demirdağ’ın konuşmasına yanıt veren Zeydan Karalar, “Cemal Bey çok güzel bir konuya temas etti. Bu olaylar zaman zaman Türkiye’nin her tarafında oluyor. Sonuçta Adana’nın içerisinde 400 Bin’e yakın Suriyeli bulunuyor. Bu olayları biz bütün Türkiye’de olduğu gibi burada da beklemeliyiz. Bugüne kadar Adana’da böyle bir hadisenin olmaması bizim gibi idarecilerin iktidarlı olmasından kaynaklanıyor. Daha önce bir olay oldu. Çocuk öldü. Biz olayların büyümemesini sağladık.” dedi.

OLAY ÇIKARTANLARA SESLENDİ

Olay çıkartanlara seslenen Başkan Karalar, “Haşimilerin kim olduğunu inceleyin bence. Bu işin giderek kaos içerisine gireceğini biliyor olmamız. Bu iyi bir şey. Bu işin sonucu net. Suriye’de savaşı bitirmek ve mağdur etmeden memleketlerine göndermek gerekli. 4 Milyon Türkiye’de 400 Bin Adana’da olmaz. Olay çıkartan Suriyelilere şunu söylüyorum. ‘Burası Adana kardeşim buradan çıkış yok. Kimse size tahammül etmez dikkatli olun’” diye konuştu.

EVSEL KATI ATIK ÜCRETİ

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, evsel katı atık ücret bedellerini gündeme getirdi. Akgedik, belediyeden cevap alamadıklarını anlatarak, “Daha önce iki defa Büyükşehir belediyesine ücretlerin tahsiline yönelik yazı yazdık ama bir cevap alamadık. Diğer ilçe belediyelerimizin de durumu budur.” İfadelerini kullandı.  

KARALAR: HEMEN ÇÖZEYİM

Karalar Akgedik’e cevap vererek, “Belediyeler ne kadar alacaklarını olacağını bildirsinler hemen çözeyim” dedi.

MERCİMEK: ZEVKLE VE ŞEVKLE KONUŞMAK İSTİYORUZ

Karalar’ın ‘beni görünce konuşuyorsunuz’ çıkışına yanıt veren İyi Parti Grup Başkan Vekili Recai Mercimek, “Dış görüntünüz fiziki olarak sinirli olmadığınızı gösteriyor ama siz makamdan güç alan değil, makama güç veren birisiniz. Sinirsel olaylar size yakışmıyor. Zati alinizi görmüyoruz. Gördüğümüz zamanda zevkle ve şevkle konuşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

OTOGARIN ÇATISINDAN İÇERİ SULAR AKIYOR

Yüreğir otogarının durumunun içler acısı olduğunu kaydeden Mercimek, memurların kaldığı odaların dahi üzerine yağmur sularının aktığını vurguladı. Zeydan Karalar ise, bu otogarın adam olmayacağını belirterek, çok eski bir yapıdan kaynaklı durumunun yapılan çalışmalara rağmen bu durumda olduğuna dikkat çekti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42