Karalar: Sorumluluğumuz ve yükümüz ağır

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP’li belediye başkanları olarak üzerlerinde çok büyük sorumluluk ve ağır bir yükün olduğunu anlattı.

Karalar: Sorumluluğumuz  ve yükümüz ağır

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP’li belediye başkanları olarak üzerlerinde çok büyük sorumluluk ve ağır bir yükün olduğunu anlattı.

Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Adana’da düzenlenen ‘Bereketli Topraklar Üzerinde - Akıllı Kentlere Doğru’ programda bir araya geldi.  Bir otelde düzenlenen toplantı sabah saatlerinde başladı. İlçe belediye başkanlarının da yer aldığı toplantıda ilk olarak Adana’nın tanıtım filmi izletildi. Ardından açılış konuşmasını Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar yaptı.

BÜTÜN TÜRKİYE BİZİ YAKINDAN İZLİYOR

Toplantının Adana’da yapılması ve Büyükşehir Belediye Başkanlarını kentte ağırlamaktan dolayı yaşadığı mutluluğu ifade eden Karalar, CHP’li belediye başkanları olarak üzerlerinde çok büyük sorumluluk ve ağır bir yükün olduğunu söyledi. Görevlerinin sadece yönettikleri kentle sınırlı olmadığına dikkat çeken Karalar, bunun çok çok ötesinde bir sorumluluk taşıdıklarını ve bütün Türkiye’nin kendilerini yakından izlediğini ifade etti.

TOPRAĞI ZEHİRLEMENİN ADI TARIMCILIK, MADENCİLİK OLDU

Toplantı hakkında bilgiler veren Karalar, “Toplantımıza isim verirken, Adanalı büyük yazar Orhan Kemal'in Çukurova insanlarını yazdığı 'Bereketli Topraklar Üzerinde' romanına selam gönderdik. Orhan Kemal o romanda bir çelişkiye dikkat çeker, bunca bereketin, zenginliğin yoksulluğun içinde kalan, ölümüne çalışan insanlardan söz açar. Orhan Kemal bunu dert etmiştir. Bizim de derdimiz yoksul insanlardır. Bu romanın yayınlanmasının üzerinden 70 yıl geçti. Köylerimiz hayalet köylere dönerken, kentlerimiz bereketli topraklar üzerinde dikilen beton tarlalarına döndü. Önce ekmekler bozuldu, sonra tohumlar yok edildi. Toprağı zehirlemenin adı tarımcılık, madencilik oldu.” dedi.

EKONOMİK ZORLUKLAR İÇERİSİNDE

Yeni seçilen belediye başkanlarının, teslim aldıkları belediyelerin olağanüstü zorluklar, ekonomik zorluklar içerisinde olduğunu bütün Türkiye’nin bildiğini anlatan Karalar, “Yeni seçilen belediye başkanlarımızın, teslim aldıkları belediyelerin olağanüstü zorluklar içerisinde, ekonomik zorluklar içerisinde olduğunu bütün Türkiye biliyor. Ama buna rağmen çok kısa sürede neler yapabileceklerini kamuoyuna gösterdiler." ifadelerini kullandı.

Kooperatifçiliğin köyden kente göçü engelleyeceğini dile getiren Karalar,  “Kooperatifçilik hem kendi aramızdaki birliği ve yardımlaşmayı üst düzeye çıkaracak, hem tüketiciyi koruyacak, daha uygun fiyata taze sebze yemesine yardımcı olacak hem de kırsal kalkınma konusunda son derece faydalı işler yapacak. Kooperatifçilik, köyden kente göçü de bir anlamda engelleyecek." diye konuştu.

İMAMOĞLU’NUN UÇAĞI ROTAR YAPTI

Uçağı yaklaşık 1,5 saat rötar yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da toplantıya katılacağını belirten Karalar, toplantının sonunda programa ilişkin sonuç bildirgesi açıklayacaklarını söyledi.

KİMLER KATILDI

Toplantıya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve çok sayıda ilçe belediye başkanları katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2020, 16:36

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2