banner6

Karataş Büyükşehir'e bağlanıyor

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Karataş ilçesinin de Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesine yönelik teklifi, yapılan görüşmelerin ardından 'oy çokluğu' ile kabul etti.

Karataş Büyükşehir'e bağlanıyor
Karataş Büyükşehir'e bağlanıyor

 

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, Karataş ilçesinin de Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesine yönelik teklifi, yapılan görüşmelerin ardından 'oy çokluğu' ile kabul etti. Önergeye CHP ve bağımsızlar 'red' oyu verirken, AK Parti ve MHP koalisyonu teklifin kabul edilmesini sağladı.

 

Bağımsız üye Mustafa Esenkurt, Karataş Belediyesi'nin Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmasının 'doğru bir karar olmadığını' savundu. Karar alınmadan önce Karataş'ta yaşayanlarla birlikte yine ilçeye bağlı Tuzla ve Bahçe beldelerindeki vatandaşların görüşünün alınması gerektiğini söyledi. (6. Sayfada)

 

 

  Büyükşehir Belediye Meclisi, '2012 Yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nın, dördüncü birleşimini gerçekleştirdi. CHP'li meclis üyesi Halil Tüm'ün başkanlığında gerçekleştirilen oturumda Karataş'ın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmasına yönelik önerge, mecliste gergin anların yaşanmasına neden oldu. CHP ve bağımsız üyeler, söz konusu teklife karşı çıkarken, AK Parti ve MHP ise destekledi. Yapılan oylamada 10 'hayır' oyuna karşılık, 14 'evet' oyu çıktı. Önerge mecliste kabul edilirken, karar onaylanıp yürürlüğe konulması noktasında da İçişleri Bakanlığı'na gönderilecek ve nihai kararı da Bakanlar Kurulu verecek.

 

 

 

 

ancak bunun yapılmadığını öne süren Esenkurt, "Büyükşehir'e bağlanmayı Karataş'ın kendisi de istemiyor. Karataş merkez ilçe olarak Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanırsa, bu ilçeye bağlı Bahçe ve Tuzla beldelerinin de kapatılması ihtimali çok büyük" dedi.

  CHP'li meclis üyesi Necmettin Atay da, Karataş'ın Büyükşehir'e bağlanma kararından önce ilçede halk oylamasına gidilmesi gerektiğini, ancak bunun yapılmadığını ifade ederek, kapatılarak ilçe belediyelerine bağlanan beldelerin hizmet almakta zorlandıklarını vurguladı. Sadece merkez ilçe Yüreğir'e bağlı 14 beldeden yaklaşık 10'unun kapatılarak mahalle haline getirildiğini hatırlatan Atay, "Köyler de mahallelere dönüştürülerek ilçelere bağlandı. Bugün Yüreğir Belediyesi bu belde ve mahallelere hizmet götürmekte zorlanıyor" ifadesini kullandı. Öte yandan, Karataş Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada 10 meclis üyesinden 7'si, Karataş'ın Büyükşehir'e bağlanmasını onaylarken, CHP'li 3 üye buna karşı çıkmış, ancak teklif oy çokluğuyla kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42