banner6

Karpuz ve soğan üreticisine Büyükşehir Meclisi’nden destek

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son oturumunda Karpuz ve soğan üreticilerinden 1 Milyon Türk Lirası’na kadar karpuz ve soğan alınarak hem üreticiye, hem de tüketiciye destek verilmesi kararlaştırıldı.

Karpuz ve soğan üreticisine  Büyükşehir Meclisi’nden destek

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son oturumunda Karpuz ve soğan üreticilerinden 1 Milyon Türk Lirası’na kadar karpuz ve soğan alınarak hem üreticiye, hem de tüketiciye destek verilmesi kararlaştırıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Haziran ayı son oturumu gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında gerçekleşen oturumda ilk olarak gündem dışı maddeler oylanarak gündeme alındı. Bu gündem maddelerinden bir tanesi de koronavirüsten ekonomik olarak etkilenen kesim içerisinde yer alan tarım sektörü ele alındı. Ak Parti, CHP, MHP ve İyi Parti Grup başkan vekilleri tarafından verilen teklif maddesinde, Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerden 500 ton karpuz alınarak üreticinin ve aynı zamanda tüketicinin desteklenmesi konusu yer aldı.  Madde oy birliğiyle gündeme alındı.

DESTEK MADDELERİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Bu madde ile ilgili meclise ara verildi. Meclis arasında komisyon toplanarak gündemi değerlendirdi. Gündem maddesi olarak gelen maddesi oylamaya sunuldu. Karpuz ve soğan üreticilerinden 1 Milyon Türk Lirası’na kadar karpuz ve soğan alınarak tüketiciye destek verilmesi konusunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca  Yerli Güney Sarısı Sığırı Yem Destek Projesine ait teklif oybirliğiyle kabul edildi.

KARALAR: ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  önemli kararların alındığı oturum için meclis üyelerine teşekkür etti. İyi yolda ilerlediklerini ve daha iyi olacağını anlatan Karalar, “Hem hayvan üreticilerine, hem çiftçilere destek son derece önemli. Belki bizim koyacağımız destek belki çok büyük değil ama Adana Büyükşehir Belediyesi’nin onların yanında olduğunun en büyük göstergesi bu. Ayrıca arsa satışlarına onay verilmesi de çok önemli bir konuydu.” dedi.

GELİR VERGİSİNE GÖRE GELİRLER ÖDENİYOR

Ayrıca Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar mecliste Büyükşehir Belediyesi’nin üç temel gelirinin olduğunu söyledi. Birinin İller Bankası’ndan ayın 8 ila 16’sında gönderilen paranın olduğunu belirten Karalar, ikincisinin yerel gelirler olan emlak, kira, ulaşım ve ekmek olduğunu söyledi. Karalar, üçüncü gelirin ise Maliyeden gelen gelirin olduğunu aktardı. Maliye gelirinin illerdeki gelir vergisine göre verildiğini dile getiren Karalar, “Ne yazık ki Adana’mız Hatay’dan da Mersin’den de çok geride. Bu ay Hatay’a 86 Milyon yani 3 milyon fazla geldi. Mersin’e de 125 Milyon geldi. Tabi ki onların geçmiş borcu olmadığı için o para kasalarına giriyor.” diye konuştu. 

GELİRLER

Aylık belediyenin gelir ve giderleri hakkında bilgiler veren Kalaralar, “19 Milyon 750 Bin Lira ekmek, otobüs, vezne tahsilatından, reklam ve eğlence vergisi yaklaşık 6.5 Milyon, İller Bankası’ndan gelen gelir 35 Milyon 799 Bin Lira. Bu ay bayram ve ikramiye ayı olduğu için sadece işçimizin net alacak tutarı 42 Milyon. SSK ve vergi yok onun içerisinde. 36 Milyon geldiği için sanırım onların bayram paralarının bir bölümünü ödeye bildik, bir bölümünü ödeyemedik. 5-6 Milyon bakiye kaldı. Onu da en kısa sürede öderiz inşallah.” Şeklinde konuştu.

MALİYE’DEN GELEN GELİR

Belediyeye gelen en büyük gelirin Maliye’den gelen gelir olduğuna dikkat çeken Başkan Karalar; “Esas belediyenin iş yapması oradan kaynaklanıyor. Bizim istihkakımız 83 Milyon Lira. 54 Milyon kesildiği için yaklaşık 29 Milyon bizim Vakıflar Bankası hesabımıza para girdi. Banka kredilerimiz 24 Milyon. İki kez borçlanma meclisten istedik. İki kez de onay verildi. Biri işçi alacaklarını ödemek içindi, diğeri bizleri çok sıkıştıran müteahhitler vardı bir dönemler meclis ona şartlı verdi. Taksiti yaklaşık 5.5 Milyon’du. 19 Milyonda bizden önceki banka kredileri var. 24 Milyon’luk banka kredilerinin tamamını ödeyemiyoruz. Bankalarla konuşuyoruz, yarısını ödüyoruz. Çünkü hiç elimizde para kalmazsa esnafa para ödeyemeyiz, mazot alamayız yani hiçbir şey yapamayız.”ifadelerini kullandı.

BELEDİYENİN BU AY HARİÇ VERGİ VE SGK BORCU YOK

Yapılandırma yaptıklarını ve belediyenin bu ay hariç vergi ve SGK borcunun olmadığına dikkat çeken Başkan Karalar, “ Topladığınız zaman bizim açığımız 33 Milyon. Gelir gide arasında eksi 33 Milyondayız. Yaklaşık 22 Milyon parada ASKİ’nin borcu için kesildi bu ay. ASKİ’nin 3.8 yapılandırması var. Yaklaşık 17-18 Milyon’da geçmiş SGk ve vergi borcu kesildi. Bütün belediyelerden kesiliyor. Cari aylarda kesmeye başladılar. Ağustos sonu itibariyle bir yapılandırma çıktı. Yapılandırmayı yaptık zaten şuanda belediyemizin bu ay hariç vergi ve SGK borcu yok.”dedi.

ASKİ’DE TAHSİLAT YARI YARIYA DÜŞTÜ

Karalar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Eskiden AKSİ’de 3-4 milyona yakın tahsilat olurdu. Şimdi 2 Milyona düştü.Eski tahsilatın yarısını yapabiliyoruz. Daha önce ASKİ’den belediyeye para transferi yapıyorduk. Şuanda tam tersi geçen ay ASKİ’den 10-12 Milyon para transferi yaptık. Ama onlar adına 22 Milyon para kesildi. Yani 10 Milyon daha fazla para gitti. DSİ’den 2 aydı para kesiliyor. Belediyelerin ciddi manada gelirleri düştü. Belediyenin zaten borcu olduğu uçun bu durumda zora düştük. Yapılandırmanın dışında belediyelerden yapılandırma dışında 6 ay kesinti yapmamalılar. Pandemi olduğu için böyle. Parlementoda ki bütün milletvekili arkadaşlarımıza tüm belediyeler için 6 aylık kesintinin yapılmamasını gündeme getirsinler.”

DSİ BORCU MAHKEMELİK

DSİ borcunu yapılandırmak için DSİ Müdürü’nün yanına gittiğini dile getiren Başkan Karalar, “DSİ senin borcun 32 Milyon diyor. Faiziyle 42 Milyon’a çıkmış. Benim borcum 22 Milyon. Mahkemeye verdik. DSİ mahkemeyi geri çekin ben bunu yapılandırayım diyor. Neden daha fazla verelim. Mahkeme ne karar verecek onu bilemiyorum. Mahkeme ne karar verirse buna uyacağız. İlansız kamulaştırmalar var. Şuanda 60 Milyon geldi. Muhtemelen ilçe belediyelerine de gelecek. Yeni çıktı bu yasa. Daha önce bir hizmet yaptığınızda kamulaştırma yaptınız ve parasını ödediniz. Vatandaş itiraz etti. Geçmişe dönüş çok büyük fark çıkıyor. Bugüne kadar ödememiz gereken para 60 milyona yaklaştı. Yapan belediyelerin hepsine gelecek bu.” diye konuştu.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42