banner6

Kasaplar yeni yerde hizmet vermeye hazırlanıyor

Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Kasaplar Çarşısı’nın yeni yerinin tamamlandığı 1 aya kadar esnafların yeni yerde hizmet vereceklerini söyledi.

Kasaplar yeni yerde hizmet vermeye hazırlanıyor

Bayram BULUT

ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, Kasaplar Çarşısı’nın yeni yerinin tamamlandığı 1 aya kadar esnafların yeni yerde hizmet vereceklerini söyledi.

Adana’nın Seyhan İlçesi Saydam Caddesi üzerinde bulunan Kasaplar Çarşısı artık kentin yükünü taşımaz hale geldi. Sıkça otopark sorunu ve kokuya sebep olduğu şikayetleri alan çarşı için geçtiğimiz yıllarda Adana Kasaplar Odası ve belediyeler tarafından ortak çalışma yapıldı. Yapılan bu çalışma ile kente yeni bir kasaplar çarşısı inşa edildi. Eski kasaplar çarşısının hemen 100 metre ilerisinde modern bir şekilde yapılan yeni kasaplar çarşısının inşaatı tamamlandı.

1 AYA KADAR TAŞINACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, yeni kasaplar çarşısının bittiğini duyurdu. Çevre düzenlemesi ile birlikte esnafların tamamen kullanabileceği bir hale gelecek çarşının 1 aya kadar taşınacağını anlatan Yağmur, “Yeni yapılan kasaplar çarşımız bitmiştir. Şuanda çevre düzenlemesi yapılıyor. Emeği geçen başta Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Sözlüye, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’a ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ediyorum.”  dedi.

OTOPARK SORUNU OLMAYACAK

Sıkça şikayet konusun olan otopark sorunun yeni yerde olmayacağını dile getiren Yağmur, “İnşallah bu yeni kasaplar çarşımızda otopark sorunumuz olmayacak. Hijyenik bir ortamda vatandaşlarımız alış verişlerini yapacaklar. Eski kasaplar çarşımızı 1 aya kadar kapatacağız. Vatandaşlarımız iki tarafta açık diye eski kasaplar çarşısına gitmesinler diye kapatacağız.” ifadelerini kullandı.  

MODERN BİR YER

Adanalılara artık modern bir çarşıda hizmet vereceklerini işaret eden Yağmur, yeni çarşılarının mevcut yerin 100 metre ilerisinde olduğunu söyledi. İlerleyen zaman içerisinde çarşılarının çevresinin de kamulaştırılmasını beklediklerinin altını çizen Yağmur, “Adanalı vatandaşlarımız yeni çarşımıza gelecekler. Eski yerin 100 metre ilerisinde yapıldı yeni yerimiz. İlerleyen zamanda Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar başkanımızla konuştuk çevresinde ki yerler kamulaştırılacak. Yeni açılacak kent meydanı ile karşı karşıya olacağız.” şeklinde konuştu.  

KEŞME KEŞ GÖRÜNTÜ BİTECEK

Eski kasaplar çarşısındaki keşmekeş görüntülerin   biteceğini söyleyen Yağmur, “O görüntüler artık son olacak. Burada yönetim oluşturulacak. Sürekli kamera sistemleri olacak. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla gelip alışverişlerini yapabilecekler. Dört dörtlük bir çarşıyı kasaplara teslim edeceğiz” dedi.

ESNAFLAR AÇIK

Sokağa çıkma kısıtlamasında esnafların açık olduğunu ve kurallara uyması gerektiğini dile getiren Yağmur, kolluk kuvvetlerine faaliyet belgelerini göstermelerini isteyerek, “Esnaflarımız bizden aldıkları sokağa çıkma yasağındaki faaliyet belgelerini zorluk çıkartmadan kolluk kuvvetlerine göstermelerini rica ediyorum.” diye konuştu.

DENETİMLERİMİZ YAPILDI

Pandemi döneminden dolayı denetimlerinde yapıldığını dile getiren Yağmur, “Pandemiden dolayı birçok denetimlerimiz yapıldı. Denetimlerimizde kasap, balıkçı, tavukçu esnaflarımız da gerekli hijyen alışverişi yapıldıktan sonra ilgili kuruluşlar olan Tarım İl Müdürlüğümüze, Seyhan Zabıta Müdürlüğümüze, Büyükşehir Zabıta Müdürlüğümüze ve diğer ilgili kurumların hepsine üst yazılarımızla durumu bildirdik. Bugüne kadar hiçbir olumsuzluk bugüne kadar çok şükür olmadı. Esnaflarımızla birlikte salgın dönemini inşallah atlatacağız.” dedi.

UCUZ ET SUCUĞU

Son dönemde et sucuğu ile ilgili fazlaca şikayet aldıklarını dile getiren Yağmur, 30 ila 32 liraya satılan et sucuklarından vatandaşların kaçınmaları gerektiğini aktardı. Kasaplarda et sucuğunun kilosunun 55 liraya satıldığını belirten Yağmur sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Bize et sucuğu ile çok fazla şikayetler geliyor. 30 liraya 32 liraya et sucuğu satılıyor. Bu et sucukları mutlak suretle vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken husus etiketinin olması ve üretim tarihinin olmasıdır. İçerisinde ki etin koyun ise koyun, tavuk ise,  tavuk veya dana ise daha olarak üretilmesi gerekiyor. Bu et sucuklarının kilosu kasaplarımızda 55 liradır. 30 ila 32 liraya satılan sucuklardan vatandaşların kaçınmalarını istiyoruz.”

GÜVENİLEN KASAPLARDAN ALIŞ VERİŞ YAPIN

Vatandaşları güvendikleri yerlerden et alışverişi yapmaları konusunda uyaran Yağmur, “İkinci bir şikayet konusu ise et ve balık kurumlarının açılması. Bu açılan et ve balık kurumları şahıs adlarıyla açılmıştır. Bu açılan et balık ile ilgili yerlerin devletimiz ve et ve balık ile hiçbir bağlantısı yoktur. Vatandaşların güvendikleri kasaplardan etlerini almalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER