banner6

Kaya: Soğan üreticisinin durumu hepimizi derinden yaralamıştır

Saadet Partisi adana İl Başkanı Musa Ahmet Kaya, hasadını yapmadan tarlasını sürdüren soğan üreticisinin düştüğü durumun herkesi derinden yaraladığını belirterek, “Tarlasını bin bir zahmetle işleyen ve tenceresini kaynatmanın derdinde olan çiftçimizin soğanı tarlada kalmıştır” dedi.

Kaya: Soğan üreticisinin durumu hepimizi derinden yaralamıştır

ADANA(İLKHABER)-Saadet Partisi adana İl Başkanı Musa Ahmet Kaya, hasadını yapmadan tarlasını sürdüren soğan üreticisinin düştüğü durumun herkesi derinden yaraladığını belirterek, “Tarlasını bin bir zahmetle işleyen ve tenceresini kaynatmanın derdinde olan çiftçimizin soğanı tarlada kalmıştır” dedi.

Kaya konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Uygulanan yanlış tarım politikalarına rağmen alın teri mücadelesini sürdüren Adanalı çiftçimizin, dönüm maliyeti 2.500- 3 bin lira olan soğanına alıcı bulamadığı için hasadını toplayamadan tarlayı sürdüğü görüntüler hepimizi derinden yaralamıştır.

Ülkemiz, 2020 yılında soğan ihracatını 7 ay boyunca yasaklamış ve bunun sonucu olarak Rusya pazarı kaybedilmişti. Rusya’nın soğan ihtiyacını Mısır ve Tacikistan’dan karşılamasıyla tarlasını binbir zahmetle işleyen ve tenceresini kaynatmanın derdinde olan çiftçimizin soğanı tarlada kalmıştır.

Yakın zaman önce övünç kaynağımız olan, “Tarımda kendi kendine yetebilen ülke” konumundan; çiftçimizin ağır vergilerle karamsarlığa itilmesi, gider yükünden dolayı verimli arazilerimizin boş bırakılması, temel gıda ihtiyaçlarımızın dışarıya mahkum bırakılması bu coğrafyanın kaderi olmamalıdır!

Tarım, insanlarımızın temel ihtiyacı olmasının yanında ülkemizin kalkınmasında da önemli bir yere sahiptir. Çiftçilerimizin ve tarım arazilerimizin hakettiği değeri görmesi için gerekli isabetli adımların atılması ve yaşanan mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz!”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER