banner6

Kayıt dışıyla mücadeleye devam

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, SGK'nın, hizmet verdiği kesimi yakından tanıyan ve nitelikli kamu hizmeti sunma anlayışıyla hareket ettiğini belirterek, "Özellikle kayıt dışıyla mücadeleye önem vererek, sosyal adaletin sağlanması hususlarında kararlı, nitelikli ve güler yüzle hizmet sunmaya devam etmekteyiz" dedi.

Kayıt dışıyla mücadeleye devam

Kayıt dışıyla mücadeleye devam

 

  ADANA (İHA) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek,  SGK'nın, hizmet verdiği kesimi yakından tanıyan ve nitelikli kamu hizmeti sunma anlayışıyla hareket ettiğini belirterek, "Özellikle kayıt dışıyla mücadeleye önem vererek, sosyal adaletin sağlanması hususlarında kararlı, nitelikli ve güler yüzle hizmet sunmaya devam etmekteyiz" dedi. 

  Gerçek, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasını sağlamak amacıyla 2008 yılından bu yana kutlanan Sosyal Güvenlik Haftasını bu yıl 14-20 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta, olarak kutlanacağını söyledi.

  SGK'nın, hizmet verdiği kesimi yakından tanıyan ve nitelikli kamu hizmeti sunma anlayışıyla hareket ettiğini belirten Gerçek, "Özellikle kayıt dışıyla mücadeleye önem vererek, sosyal adaletin sağlanması hususlarında kararlı, nitelikli ve güler yüzle hizmet sunmaya devam etmekteyiz" diye konuştu.

  Yapılan Sosyal Güvenlik Reformunun ülkemizdeki en büyük reformlardan birisi olduğunu ifade eden Gerçek, bunun gün geçtikçe daha iyi anlaşıldığını belirtti. Gerçek, "SGK, bünyesinde bulunan 25 bin personeli ile 18 milyon aktif sigortalısı, 37 milyon pasif sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerle beraber 65 milyon kişinin yani nüfusun yüzde 95'ıne hizmet etmektedir. Kurumumuzun gelir gider dengeleri göz önünde bulundurulduğunda bu reformun yapılmasındaki önemi ve gerekliliği gözler önüne serilmektedir. Reform ile birlikte hepimizin vizyonu genişlemiş ufkumuz açılmıştır. Sosyal Güvenlik Sisteminin sürdürebilirliğinin sağlanması daha mutlu ve güvenli gelecek ortamı sağlayacağını hepimiz bilmekteyiz. Kurumumuzun sunduğu hizmetlerin kalitesini arttırıp vatandaş memnuniyetini kazanmak ve bilgi işlem teknolojilerini en üst düzeyde kullanarak projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz" dedi.

  Hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların gelir testini yaptırarak gelirlerine göre çok cüzi, 2012 yılı ilk dönem için 35,46 TL'lik bir rakam ödeyerek Genel Sağlık Sigortası tescilleri yapıldığını kaydeden Gerçek, "Böylece tüm vatandaşlarımızı sosyal ve fiziksel güvence kapsamına almış bulunmaktayız. Sağlıktan yararlanmak için daha önce 60, 90, 120, 240 gün prim ödeme şartı varken sigortalılar 30 gün prim ödedikten sonra Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilir hale gelmişlerdir. Daha önce 1 gün borcu olan sigortalılar sağlıktan yararlanamazken, 60 günden fazla borcu olmadığı sürece sağlıktan yararlanır hale getirilmiştir. Adana ilçelerinden Ceyhan, Kozan ve Feke ilçelerimizde faaliyet gösteren merkez müdürlüklerimizde sigortalılarımıza yönelik her türlü yerinde hizmet verilebilmektedir" diye konuştu.

  Adana'nın nüfusunun 2 milyon 108 bin 805 kişi olduğunu kaydeden SGK Adana İl Müdürü Muhammed Gerçek, şöyle devam etti:

  "Adana ili ve ilçelerine bağlı 395 bin 490 aktif sigortalı 269 bin 95 pasif sigortalı ve bunlara bağlı 1 milyon 111 bin 646 bakmakla yükümlü olunan kişi ve 44 bin 492 muhtaç aylığı alan toplam da 2 milyon 90 bin 851 kişi sosyal güvenlik kapsamında olup, kalan 17 bin 954 kişiyi de kimi hakları kurumumuzca kimi hakları da kendi kanunlarına tabi yasa kapsamında kayıt altında bulunmaktadır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarından bilgi alış verişi yapılarak, "Alo 170" bilgi şikayet ve ihbar hattımıza gelen bilgilerle kayıt dışı mücadele ile çalışmalarımız devam etmektedir. İşverenlerimiz kayıt dışı ile mücadele de bizim tespitlerimize mahal vermeden bildirimlerini yaparlarsa hem kendileri hem de çalışanları mağdur olmayacaktır. Ayrıca Internet sitemizde işveren ve sigortalılarımızı tüm sorularının cevaplarını bulabileceği imkanları sağlamış bulunmaktayız."

  Gerçek, Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri içerisinde işveren yükümlülüklerini tam olarak yerine getiren Adana'nın en çok prim ödeyen ilk 10 işverenine ödül verileceğini vurgulayarak, "Hafta boyunca yapılacak olan etkinliklerle sosyal güvenlik kavramının ve  bilincinin tüm topluma anlatılması amaçlandığını ifade ederek, "Başta geleceğimizin teminatı olan  gençlerimizi yetiştiren okullarımızda bilgilendirmek olmak üzere sosyal güvenlik bilincini oluşturmaya yönelik etkinliklerimiz haftamızda yer alacaktır. Yine bu hafta da tüm kamu kurum ve kuruluşları ile görüşülerek, toplumsal paylaşım arttırılacak ve halkımızla bütünleşeceğiz. SGK il müdürlüğü olarak, daha iyi bir Türkiye'nin oluşumuna katkıda bulunmak için, vatandaşlarımıza daha nitelikli ve güler yüzlü kamu hizmeti sunmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER