banner6

Kefenli, zincirli emeklilik eylemi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu, Adana’da bir araya gelerek ilginç bir eylem yaptı.Davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek başlayan eylemde simit, şalgam yenilirken, üyeler daha sonra kefen giyip, boğazlarını zincire vurdu.

Kefenli, zincirli emeklilik eylemi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)  - Adana’nın merkez Seyhan İlçesi İsmet İnönü Parkı’nda bir araya gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu çıkartılan yasa ile primlerini doldurmalarına rağmen yaşı beklemek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle milyonların mağdur olduğunu söylediler. Yurdun dört bir yanından yola çıkarak Adana İnönü Parkı’nda buluşarak boğazlarına zincir takan ve kefen giyen ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar, “Beraber yürüdük biz bu meydanlarda, Beraber ezildik çıkan yasada, Şimdi dinlediğim tüm sloganlarda, Bize her şey sandığı hatırlatıyor”, “Yaşımızı başımızı aldık, maaşımızı alamadık”, “Emeklilik hakkımız öke söke alırız”, “Hem yaşa takıldık hem maaşa, gelde sen bu sistemde yaşa", pankart ve dövizleri taşıdı.


DAVUL ZURNAYLA BAŞLADI

İlk olarak davul zurna eşliğinde başlayan eylemde halaylar çeken grup daha sonra ise simit, şalgamla eylemlerini sürdürdü. En son olarak ise grup üyeleri beyaz kefenlere büründü. Kefen giyen kişiler birde boyunlarına zincir vurarak protestolarını sloganlar eşliğinde sürdürdü. Burada grup adına basın açıklaması yapan

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu Adana Üyesi Özkan Cabbar, kendilerinin erken emeklilik isteyenlerden olmadıklarını söyleyerek sözlerine başladı.


4447 SAYILI YASA GASPI

08.09.1999 tarihinde yürürlüğe koyulan 4447 sayılı yasanın mağdurları olduğunu anlatan Cabbar, ”Bizler 08.09.1999 tarihinden önce bayanlarda 20 yıl hizmet süresi ve 5000 gün şartı erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresi 5500 gün şartı ile emekli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik kurumları ile (Bağ-kur-SSK-Emekli Sandığı) sözleşme imzalamış bulunmaktayız. O tarihlerde ülkemizin başına bela olan IMF borçlanmalarını bahane eden zamanın hükümeti 4447 sayılı yasayı çıkararak haklarımızı GASP etmiştir. 1999 yılında hükümet bu hakkımızı GASP eden kanunu çıkararak Türkiye Cumhuriyeti’ni halkına karşı yalancı pozisyonuna düşürmüştür. Ülkemizin halkına karşı düşürüldüğü bu çok kötü olan yalancılık pozisyonundan kurtarılarak, Türkiye Cumhuriyeti’ne İade-İ İtibar yaparak bizleri mağdur eden bu kanunun iptalidir isteğimiz” dedi.


HAKKIMIZI İSTİYORUZ
Cabbar, “Madde madde belirtecek olursak; Bizler erken emeklilik değil GASP edilmiş emekliliğimiz istiyoruz. Emekliliği GASP edilenlerin sayısı 5.milyon kişi iken aileleri ile birlikte 20 Milyon kişi olmakta oy potansiyeli olarak baktığımızda ise neredeyse hepimizin yaş itibariyle oy kullanacak yaşta çocukları olduğundan 15.Milyon oy demektir. Yakın çevresini ve akrabalarını hesaba katmıyoruz bile. Bizler kesinlikle ama kesinlikle GASP edilmiş emekliliğimizin verilmesi için herhangi bir borçlanma ya da bağlanacak emekli maaşlarından kesintiyi kabul etmiyoruz. Bizlerin emekli edilmesi devletimize yük yerine kazanç sağlayacaktır. Şöyle ki; Şu anda emekliliği gasp edilmiş bizlerin emekli edilmesi halinde yerlerine yeni elemanların alınması istihdam yaratacak ve işsizlik rakamlarının düşmesini sağlayacaktır. Bizlerin emekli edilmesi halinde şu anda işverenlerin yaşlısın diye işe almadığı ama sisteminde gençsin diye emekli etmediği boşta kalmış ve bunalım içinde olan arkadaşlarımızın emekliliği kendilerine bağlanacak maaşın ekonomide döngü içine gireceğinden ekonominin canlanmasına sebep olacaktır. “ ifadelerini kullandı.


BANKAMATİK MEMURLARI GİBİ ÇALIŞIYORLAR
Emeklilikte yaşa takılanlar olarak asıl sayılarının kişi olduğunu tekrarlayan Cabbar, sözlerini şöyle sürdürdü, “5 Milyon kişiyiz. Zira bu sayı 1999 yılında sisteme girmiş bir bayanın 2019 yılında bir erkeğin ise 2024 yılında emekli olacağı göz önüne alınırsa şu anki SGK çalışmalarına göre bizlerin mağduriyetini giderecek yasanın çıkması halinde hemen emekli olacak kişi sayısı 500 Bin kişidir. Bu 500 bin kişinin de 250 Bini kamu kurumlarında emekli sandığına bağlı olarak çalışmakta olup emekli olmaları durumunda alacaklar emekli maaşları çalıştıkları son ayın yarısına düşeceğinden emekli olmak istemeyeceklerdir. Aslında kamunun belini büken bu hantal yapılaşmadır ki; 65 yaşına yükseltilmiş ve re’sen emeklilik olmayan ülkemizde emekli sandığına baplı çalışan kişiler 65 yaşına kadar yürümekte zorlanarak, gözleri görmeyerek, kulakları duymayarak sadece emekli olmadan fazla maaş almak üzere eskiden olan bankamatik memurları gibi işlerine gidip gelmektedirler.”

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2014, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42