banner6

KGYS’li trafik denetimleri sürüyor

Adana’da 2022 yılı içerisinde Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) sistemi üzerinden yapılan denetimlerde 45 bin 623 sürücüye ceza yazıldı.

KGYS’li trafik denetimleri sürüyor

Selma ATAŞ- ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana’da 2022 yılı içerisinde Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) sistemi üzerinden yapılan denetimlerde 45 bin 623 sürücüye ceza yazıldı.

Trafik kazalarının en aza indirilmesi ve vatandaşlarının can ve mal güvenliğinin sağlanması için Adana’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalar devam ediyor. Kent içerisinde 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameraları ile trafik denetimleri de yapılıyor.  Ekipler 24 saat dönüşümlü olarak KGYS sistemine ait kameraları izleyerek trafik denetimlerini gerçekleştiriyor.

 

KURALLAR

KGYS ile yapılan denetimlerde, Trafik Kanunu’nun 61 Maddesi’nde yer alan park yasağından, Trafik Kanunu’nun 47/I-b Maddesi’nde yer alan kırmızı ışık ihlalinden, Trafik Kanunu’nun 58. Maddesi’nde yer alan, indirme, bindirme sırasında sürücülerin aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurmaması, yolcuların iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmaması ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmamasından dolayı işlemler uygulanıyor.

45 BİN 623 SÜRÜYE CEZA YAZILDI

KGYS üzerinden yapılan denetimler 2022 yılında da devam ediyor. Yaklaşık 8 ay gibi bir zaman diliminde Adana’da trafik kurallarına uymayan 45 bin 623 sürücüye idari para cezası uygulandı. Sürücülerin üzerinde yakalanma riskini arttıran bu kamera sistemleri, trafik kazalarını en aza indirmesini amaçlıyor. Sürücüler büyük bölümü KGYS sistemine yakalanmamak için kurallara uymaya var güçleriyle uğraşıyor. Ancak kurallara uymayanlarda oluyor. Bu kişilere ekiplerin denetimlerine takılarak gerekli para cezaları kesiliyor.

KGYS ÜZERİNDEN TRAFİK DENETİMLERİ

Konuyla ilgili Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirme paylaşımı yapıldı. Bu paylaşımda şu şu ifadelere yer verildi;

“Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüzce sürücüler üzerinde yakalanma riskini artırmak ve trafik kazalarının en aza indirilmesi amacıyla KGYS üzerinden trafik denetimleri yapılmaktadır. 2022 yılı içerisinde trafik kurallarına uymayan 45.623 sürücüye idari para cezası uygulanmıştır.”

 

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER