banner6

Kılık kıyafet genelgesi huzursuzluğu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Aralık 2019'da sağlık kurumlarına yolladığı kılık kıyafet genelgesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kılık kıyafet genelgesi huzursuzluğu

İbrahim BAYSAL

ADANA (İLKHABER) - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Aralık 2019'da sağlık kurumlarına yolladığı kılık kıyafet genelgesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

SES Adana Şube Binası’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi Kadın Sekreter Sibel Yıldız, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Aralık 2019 tarihinde sağlık kurumlarına yolladığı kıyafet standartları genelgesini değerlendirdi. Bu genelgeyi kabul etmediklerini belirten Yıldız, “Genelgede özellikle edep, adap ve inançlarına uygun şekilde ibaresi başta kadınlar olmak üzere biz sağlık çalışanları tarafından kesinlikle kabul görmemektedir. Zaten yığınla sorunumuz varken çözüm bekleyen, şimdi yeni bir sorun ve tartışma eklendi üstüne. Kullanılan dili de sağlık emekçilerinin esas sorunlarına kulaklarını kapatmayı da doğru bulmuyoruz.” dedi.

HUZURSUZLUK YARATTI

Bu genelgenin huzursuzluk yarattığına dikkat çeken Yıldız, “İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün 31 Aralık 2019 tarihinde sağlık kurumlarına yolladığı kılık kıyafet genelgesi biz sağlık emekçilerinin arasında oldukça huzursuzluk yaratarak, zaten derin yaşanan cinsiyetçi tutum ve davranışlara bir yenisini daha eklenmiştir. Söz konusu genelgede özellikle edep, adap ve inançlarına uygun şekilde ibaresi başta kadınlar olmak üzere biz sağlık çalışanları tarafından kesinlikle kabul görmemektedir. Şimdi yine soruyoruz: Edep adap ve inanca uygun giyinmek nasıl oluyor, hangi renk, hangi beden giyinince edepli oluyoruz? Edep nedir, inanca göre giyinmek derken neyi dayatmaya çalışıyorsunuz? Bugüne kadar giydiklerimiz edepsiz! ve ahlaksız! mıydı?” şeklinde konuştu.  

 657 SAYILI YASA

Yıldız, 657 Sayılı Yasayı hatırlatarak, “Anlaşıldığı kadarıyla İstanbul İl Sağlı Müdürü kıyafet konusunda hukuki düzenlemelerden bihaberdir. Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerini okumasını tavsiye ediyor, görevi mevzuata uygun davranmak olan İl Sağlık Müdürüne 657 sayılı yasanın 10. Maddesindeki “Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır” düzenlemesini hatırlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER