banner6

Kilikya Şalgam, her şişede aynı lezzeti sunmak için üretmeye devam edecek

Kilikya Şalgam, lezzeti, kalitesi ve geleneksel üretim yöntemi ile Adana Ticaret Odası tarafından “Adana Şalgamı “ ünvanını alarak, Coğrafi işaret tescilli ürünler arasında yerini aldı.

Kilikya Şalgam, her şişede aynı lezzeti sunmak için üretmeye devam edecek

ADANA(İLKHABER)-Kilikya Şalgam, lezzeti, kalitesi ve geleneksel üretim yöntemi  ile  Adana Ticaret Odası tarafından “Adana Şalgamı “ ünvanını alarak, Coğrafi işaret tescilli ürünler arasında yerini aldı.  

Adana Şalgam’ının  geleneksel yöntemler  ile üretilmesi durumunda bağışıklık sistemini güçlendirdiği,  sindirimi kolaylaştırdığı ve vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu en bilinen özellikleri arasında yer almakta. 

Adana Ticaret Odası (ATO), Adana’ya özgü bir lezzet olan şalgamı, üretim aşamasında  kalite standartlarını korumak  amacı ile yerel niteliklere bağlı olarak üreten markaları “Adana Şalgamı” logosunun  ve Türk Patent ve  Marka Kurumunun  Tescilli “Coğrafi İşaret “ Mahreç İşareti logosunun yer aldığı tescil belgesi ile belgelendiriyor.

ATO Başkanı  Atila Menevşe “ Adana Şalgam Tescil Belgesini” , Kilikya Yönetim Kurulu Başkanı Selahiddin Nas’a  teslim etti.

Kilikya Şalgam Yönetim Kurulu Başkanı Selahiddin Nas “Adana Şalgamı “ tescilini  almaya hak kazanmaktan mutluluk duyduğunu belirterek , Kilikya Şalgam’ın Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak üretilmesinin  devam edeceğini  ve şalgam severlere her şişede aynı lezzeti sunmak için üretmeyi sürdüreceklerini  belirtti.  

30 ‘u aşkın ülkeye  ihracatı gerçekleştirilen organik ürün sertifikasına sahip  Kilikya Şalgam mor havucun geleneksel yöntemlerle fermente edilmesi ile üretiliyor, acılı ve acısız seçenekleri cam ve pet şişelerde 300ml, 1 lt, 2 lt ve 5 lt  ambalajlarda tüketicinin beğenisine sunuluyor.

Kilikya markası “Adana Şalgam“ını  Türkiye’de ve uluslararası platformda en iyi şekilde tanıtmak ve farkındalık yaratmak için  gerekli çalışmaları yürütmeye devam edeceği  ifade edildi.

Şalgamın faydaları:

Şeker, kolesterol ve gluten içermez , Hücreleri yeniler,  Bağışıklık sistemini güçlendirir.  Doğal probiyotiktir, sindirimi kolaylaştırır. 100 gramı 20 kaloridir.  A-B-C vitaminleri içerir. Afrodizyak özelliği vardır. B grubu vitaminler içerir , B1, B2 ve B3 vitaminlerince zengindir. Ergenlik sivilceleri ,egzama tedavisine yardımcıdır. Akciğer ve bronşları temizleyici özelliği vardır. Vücuttaki toksinleri atmaya ,kolesterolden uzaklaştırarak stresten kurtulmaya yardımcı olur.  Romatizma nikris ağrılarına,böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcı olur.

  Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır. Mide ve karaciğere faydalıdır.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER