banner6

Kiralık memur dönemi geliyor

SES Denetleme Kurulu Başkanı Muzaffer Yüksel, çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Yüksel, Torba Yasa düzenlemesinde kiralık memuriyet sisteminin olduğunu ileri sürdü.

Kiralık memur dönemi geliyor

 

 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Denetleme Kurulu Başkanı Muzaffer Yüksel, sağlıkta performansa dayalı ek ödemeye son verilmesi gerektiğini söyledi. Yüksel yeni torba yasa düzenlemesiyle kiralık memur döneminin başlayacağını savundu.

Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Yüksel, sağlıkta performansa dayalı ek ödemeye son verilmelisi gerektiğini, çalışanlar arasındaki ek ödeme değerlendirilmesinde hakkaniyet sağlanmasını istedi. Çalışanlar arasında ücret skalasının açıldığını dile getiren Yüksel, “Fark 20 katlara ulaşmıştır. Meslekler arasında yapılan işler ve iş mekanları arasında farklar oluşmuş çalışanlar arasında iş barışı bozulmuştur. Yetkili sendikanın isteği doğrultusunda performans puanı yüksek yerlere belli kişiler yerleştirilmiş mobbing uygulanıyor, çalışanlar geçici görevlendirmelerle uyarılıyor. Ödemeler emekliliğe yansıtılmıyor söz verilen sağlık çalışanlarına yıpranma payı uygulanmıyor.” dedi.

Ağustos 2013’de bayram öncesi imzalanan 2014-2015 yılı toplu sözleşmesi ile ilk defa bu sözleşme döneminde enflasyon farkının ödenmesinin ortadan kaldırıldığını savunan Yüksel, “2014 yılında seyyanen 123 TL verilmesi dışında bu toplu sözleşmede başka özlük ve sosyal kazanım sağlanmamıştır. 2014 yılı enflasyon farkı sokakta yüzde 30’lara çıktı. Resmi rakamlara göre çift haneli olan enflasyon 2014’ün ilk altı ayında yüzde 5,7 olmuştur. Bu 123 TL’lik zam ilk üç ayı dahi karşılayamamış memurların 61-235 TL arasında kaybı var. Aynı oranlarda ek ödemelerde de (döner sermaye) vergi dilimlerinde düşürülmediği için hak kayıpları vardır. Yılsonuna kadar bu kayıplar artmaya devam edecektir” diye konuştu.

Mecliste görüşülmekte olan 148 maddelik torba yasada memurun lehine bir madde bulunmadığını belirten Yüksel, tam tersine birçok hak mahrumiyetinin yasada yer aldığını ileri sürdü. Kiralık memurlarla görüntüleme ve labaratuar hizmetlerini dışarıdan temini gibi maddelerle özelleştirmenin taşeronlaşmanın alanları genişletileceğini kaydeden Yüksel, “Bayrama girerken memurlar memur emeklileri ve bakmakla mükellef oldukları 15 milyona yakın insanlar bayram tadında bayram kutlayamayacaklardır. Enflasyon farkları bağımsız bir kuruluşa hesaplandırılarak ödeme eşit ücrete eşit değildir. Ek ödemeler emekliliğe yansıyacak şekilde maaşlara eklenmelidir, taşeron çalışma yasaklanmalı esnek angarya çalışmaya son verilmeli, her türlü ayrımcılığa mobbing uygulamalarına son verilmeli, kar üzerine kurulan performansa dayalı ücretlenmeye son verilmeli eşit işe eşit ücret verilmeli en düşük ücret yoksulluk sınırı olan 3.772,00 TL olmalıdır. İş güvenliği, ücret güvenliği can güvenliği mekan güvenliği sağlanmalıdır tüm bu sorunların çözümü için SES sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak mücadeleye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42