banner6

Kırım’a destek verdiler

Ukrayna'daki iç karışıklıkların sıçradığı Kırım Özerk Bölgesi'nde hükümet binalarının silahlı kişilerce işgal edilip parlamentoya Rus bayrağı çekilmesi üzerine Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Adana Kardeş Türk Kültür Dernekleri Topluluğu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde (ÇGC) bir basın toplantısı düzenledi.

Kırım’a destek verdiler

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Toplantıya Adana Kardeş Türk Kültür Dernekleri Topluluğu’na bağlı yaklaşık 20 Dernek temsilcisi katıldı. Ellerinde Türk ve Kırım Bayrağı taşıyan kurum temsilcileri adına Kırım Türkleri Derneği Ceyhan Şube Başkanı İsmail Taymaz açıklama yaptı. Taymaz, Ukrayna’da son günlerde yaşanan olayları değerlendirdi. Rusya’nın Ukrayna’yı alamadığı için en azından Kırım’ı alalım mantığı yürüttüğünü kaydeden Taymaz, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı ve bir grup parlamenterin, Ukrayna'dan bağımsızlık ilan edilmesi ve Kırım'ın statüsünün Rusya Federasyonu tarafından garanti altına alınması yönündeki beyanatlarının olduğunu dile getirdi. Ukrayna'nın iç barışının korunması ve toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde yaşanan tüm karışıklıkların demokrasi ve hukuk kuralları içinde çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Taymaz, Kırım'daki tek bir Kırım Türk'ünün mal ve can güvenliğine zarar verecek en küçük bir tehdit ve harekete, tüm Türk dünyası, uluslararası ve yerel hukuk kurallarının tanıdığı en sert tepkiyi vermekte tereddüt göstermeyeceğini işaret etti.

Toplantıda konuşan Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yakup Bulut, dış Türklerin yaşadığı ülkelerle ilgili herhangi bir paylaşım yapılmadığını, Türkiye gündeminin iç siyasi gelişme ve karışıklıklarla meşgul edilmeye çalışıldığını kaydetti.

Kardeş Kültür Dernekleri Dönem Başkanı Halil Akyürek, bir konuşma yaparak Ukrayna’nın iç barışının korunması ve toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde yaşanan tüm olayların demokrasi ve hukuk kuralları içinde çözüme kavuşacağını ümit ettiklerini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42