banner6

Kış öncesi hayvan sağlığına dikkat!

Sıcak yaz günlerinin sona ermesi ve havaların soğumasıyla birlikte hayvan hastalıklarına dikkat çeken Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “Yaz dönemi sona erdi ve meralarda, yaylalarda yetiştirilen hayvanlar artık ahırlara çekilmeye başladı. Kış mevsimi ile birlikte hastalıkların çıkma riski de yüksek olacaktır. Hem ilkbahar, hem de sonbahar döneminde hastalıklara karşı aşılamalar yapılmaktadır. Bu konuda üreticilerimiz hayvan varlıklarımızdaki kayıplarının yaşanmaması için aşılamayı mutlaka yaptırmalıdır” dedi.

Kış öncesi hayvan  sağlığına dikkat!

Serhat ŞANLI / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Sıcak yaz günlerinin sona ermesi ve havaların soğumasıyla birlikte hayvan hastalıklarına dikkat çeken Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “Yaz dönemi sona erdi ve meralarda, yaylalarda yetiştirilen hayvanlar artık ahırlara çekilmeye başladı. Havaların bundan sonra yavaş yavaş soğuması, arkasında kış mevsimi ile birlikte hastalıkların çıkma riski de yüksek olacaktır. Hem ilkbahar, hem de sonbahar döneminde hastalıklara karşı aşılamalar yapılmaktadır. Bu konuda üreticilerimiz hayvan varlıklarımızdaki kayıplarının yaşanmaması için aşılamayı mutlaka yaptırmalıdır” dedi.

Dünyada her geçen gün artan nüfus ile birlikte gıda ihtiyacı da artmakta ve beslenmede önemli yer teşkil eden et, süt, süt ürünleri gibi birçok ihtiyacın kaynağı olan hayvancık da buna paralel olarak daha fazla önem taşımaktadır.

Hayvancılık; hayvansal gıda üretimi ile beslenmenin yanında hayvancılığa dayalı sanayi sektörüne ham madde sağlama yem sanayi, süt ve süt ürünleri sanayi, dericilik, veteriner ilaç ve hayvancılık ekipmanları vs. gibi alanlarda büyük istihdam alanı olarak da büyük önem taşımaktadır.

Tüm bunları hesaba kattığımızda hayvancılığa verilen önemin arttığı günümüzde mevcut hayvan varlığının da korunması büyük önem taşıyor. Gazetemize bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “Bugün özellikle sağlıklı beslenmede büyük önem taşıyan et ve et ürünlerinin ana kaynağı hayvancılık tüm dünyada benimsenmekte ve değeri artarak devam etmektedir.

Yani sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan sağlıklı gıdaya erişim bugün büyük önem taşıyor ve et, et ürünlerinin beslenmemizde önemi çok büyük. Bu bağlamda et ve et ürünlerinin kaynağı olan hayvanların sağlığını korumak hepimiz için çok önemlidir” dedi.

Hayvan Sağlık Ekiplerinin Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası için Pandemi sürecinde de sahada yer aldığını söyleyen Nihat Köse, “Bakanlık tarafından ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa aşılama kampanyası düzenlenmektedir. Sonbahar mevsimine girdik ve artık havalar soğumaya başlayacak ardından kış ile birlikte hayvan hastalıkları riski artacaktır. Özellikle ülkemizde zaman zaman görülen ve ülkemizde en çok mücadele edilen hastalıkların başında Şap ve Brucella yer almaktadır.

Brucella hastalığı ülkemizde en çok görülen en yaygın zoonoz olması nedeni ile hem insan hem hayvan sağlığı açısından mücadelesi önemli bir hastalıktır. Şap hastalığı ise süt ve et kayıplarına, dış ticarete getirilen kısıtlamalardan doğan ekonomik kayıplara, genç hayvanlarda yüksek ölümlere ve gebe hayvanlarda abortlara neden olması ile ülke ekonomisini ağır şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan hastalıklara karşı aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması önem arz etmektedir” diye konuştu.

Hayvanların hastalıklara karşı korunması için aşılamanın önemine dikkat çeken Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Şimdi sonbahar ve ardından kış mevsimi, yani soğuklara doğru gidiyoruz. O bakımdan hayvan yetiştiricilerimize uyarılarda bulunmakta fayda var. Öncelikle şap hastalığını dikkate alalım ve mutlaka gerekli aşılarını yaptıralım. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl üç gün hastalığı ortay çıktı ve üç gün hastalığından sonra şap hastalı gibi bir salgın ile karşı karşıya kalırsak bu hayvancılığımızın sonu olur.  Bildiğiniz gibi bir zamanlar hayvancılıkta kendi kendimize yeterliydik ancak maalesef bugün dışarıdan et ithal etmekteyiz.

Gelelim hastalıklara; sığırlarda ve koyunlarda Brucella ve Şap hastalığı ülkemiz için ekonomik kayıp ve mücadele zorluğu açısından en önemli hastalıkların başında yer almaktadır. Tabi bu hastalıklar ile mücadele de aşılama çok önem arz eder. Bakanlığımız tarafından ilkbahar ve sonbahar yılda iki defa aşılama kampanyası düzenlenmektedir. Özellikle ülkemizde zaman zaman görülen Şap hastalığı, hayvan ve hayvansal üretimi etkileyen, bunların ihracatını engelleyen ve dolayısı ile ciddi ekonomik kayıplara sebep olan bir hastalık olması nedeniyle aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması önem arz etmektedir.

Şap hastalığının ölüm oranı düşük olmakla birlikte genç hayvanlarda virüsün kalpte yerleşmesi (lokalize) sonucu ölümle sonuçlanan myokarditis olguları görülebilir. Hastalığın bulaşma oranı ise yüksek olup, et ve süt verimlerindeki hızlı düşüşe bağlı ekonomik kayıplar önem taşımaktadır.

Aşısız annelerden doğan yavrulara 2 haftalıktan, aşılı annelerden doğan ve yaşamının ilk günlerinde kolostrum alan yavrulara ise 2 aylıktan itibaren ilk aşılama yapılmaktadır. İlk aşılamadan 21-30 gün sonra rapel (tekrar) aşılama yapılır.

Doğal olarak sağlıklı bir insan neslinin sürülebilmesinde hayvan sağlığı olmazsa olmazlarımızdandır. Çünkü hayvan sağlığı doğrudan insan sağlığını etkiler ve hayvansal ürünler, beslenmede hepimiz için tartışılmaz bir gereksinimdir demekte fayda var.

Veteriner Hekimler Odası olarak görevimiz, hayvan sağlığının ve insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptığımız çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktayız.

Sürdürülebilir hayvancılık ve sağlıklı et konusunda işin uzmanı olan veteriner hekimler olarak amacımız; hayvan ölümlerini asgariye indirerek, hem vatandaşlarımıza hem de ülkemize katkı sağlamaktır. Biz her zaman bu konuda göreve hazırız.

Ayrıca tüm bulaşıcı hayvan hastalıkları ile İlimiz genelinde Bakanlığımızca belirlenmiş esaslar doğrultusunda hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele, koruyucu ve tedavi edici hayvan sağlığı hizmetlerinin yürütülmesi, hayvan refahını sağlayıcı çalışmalar ve hayvan sağlığı ile ilgili karantina hizmetlerinin yürütülmesi kapsamında tüm uygulamalar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelimiz tarafından mesai mefhumu gözetilmeksizin gerçekleştirildiğini tüm üreticilerimizin bilgisine sunmakta fayda var..”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER