banner6

“Kısırlaştırma işlemlerini tüm belediyelerle birlikte yapmalıyız”

Karalar’dan tüm ilçe belediyelerine kısırlaştırma çağrısı

“Kısırlaştırma işlemlerini tüm  belediyelerle birlikte yapmalıyız”

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentte hızla artan köpek sayısı ile mücadele konusunda ilçe belediyelerine çağrı yaptı. Karalar, kendilerinin gerçekleştirdiği 5 bin köpeğin kısırlaştırmasının yetmediğini, bunun daha fazla ve hızla yapılması gerektiğini söyledi.

Kentte sayıları oldukça artan sokak köpekleri sıklıkla şikayet konusu oluyor. Zaman zaman istenmeyen olayların yaşandığı kentte vatandaşlar bu sokak köpeklerinden ötürü tedirginlik yaşıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafında devam ettirilen kısırlaştırma çalışmaları ise yeterli gelmiyor. Sayıları aşırı artan sokak köpekleri konusuna ilçe belediyelerinin de destek vererek kısırlaştırma vakalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

ÜRÜYEREK  ÇOĞALIYORLAR

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde tedavi, kısırlaştırma, bakım ve aşılama işlemlerini sürdürüyor. 2021’in ilk 11 ayında 5 bin kısırlaştırmayla rekor sayıda operasyon gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi aralıksız kısırlaştırma işlemlerine devam ediyor. Ancak kısırlaştırılmayan hayvan sayısının fazla olması nedeniyle sokak hayvanları üreyerek çoğalmayı sürdürüyor.

KARALAR: RAKAM YETERSİZ

Yaşanan bu duruma karşı daha fazla hayvan sayısının kısırlaştırılması gerekiyor.  Tam da bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yaklaşık 5 bin köpeği kısırlaştırdıklarını ancak bu rakamın yeterli olmadığını anlattı. İlçe belediyelerinin de bu konuda kendileriyle ortak çalışma yapması gerektiğini dile getiren Başkan Karalar, “15 ilçe kısırlaştırma yapmazsa, sokak hayvanları büyük bir problem olacak. Yaklaşık 5 Bin köpeğin kısırlaştırılması yetmiyor. Bunu 4’ile  5’ ile çarpmak gerekli. Tüm belediyeler olarak toplanıp bu işi bölüşmemiz gerekli” dedi.

KONTROLDEN ÇIKMADAN ÖNÜ ALINMALI

Sokak köpeklerinin kısırlaştırmalarını kontrolden tamamen çıkmadan arttırarak yapmak gerektiğini belirten Başkan Karalar, “Hakikaten çok ciddi bir artış var. Kontrolden çıkıyor. Çok doğurganlar önünü alınamaz yoksa. Bu sadece Adana’nın sorunu da değil. Bütün ilçelerde kısırlaştırma yapmamız gerekli. Bugüne kadar yaptığımızın yettiğini söylemek zor.  Çok daha arttırmamız gerekli. Ama bundan sonra daha fazlasını el birliğiyle yapmalıyız. Pozantı’da 400 köpeğin katledilmesi gibi bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

2021 YILINDA 5 BİN KÖPEK KISIRLAŞTIRILDI

2021’de rekor kısırlaştırma gerçekleştirilirken, haftanın 6 günü 400 noktada besleme yapılıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde tedavi, kısırlaştırma, bakım ve aşılama işlemlerini sürdürüyor. 2021’in ilk 11 ayında 5 bin kısırlaştırmayla rekor sayıda operasyon gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediyesi, haftanın 6 günü 400 noktada kuru mama ile besleme yaparak, sokak canlılarının karnını doyuruyor. Adana Büyükşehir Belediyesi, gönüllülere kuru mama dağıtarak, sokak canlılarını beslediği düşünülen Adanalılara da destek veriyor.

SOKAK HAYVANLARI BAKIMEVİ MERKEZİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde 2021 yılının ilk 11 ayı itibariyle 5 bin kısırlaştırma operasyonu yapıldı. 116 dönüm tahsisli alan üzerine kurulu, 2500 hayvanın aynı anda bakımının yapılabildiği Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’nde 5 ameliyathane mevcut. 12 veteriner hekim ve 109 personelin 7/24 esasına göre çalıştığı barınak, Türkiye’nin en modern ve büyük barınakları arasında yer alıyor. Adana merkezde 6 araç ile kaza geçirmiş, küpesiz ya da hasta hayvanlarla ilgili 153 Çağrı Merkezi’ne gelen ihbarlar değerlendirilerek, Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’ne nakilleri gerçekleştiriliyor.

Bakımevi Merkezi’ne getirilen kimsesiz kediler ve köpekler arasında bakıma muhtaç ve hasta olanlar ile tehlikeli türler dışında olanlar, ilgili kanun gereği; işaretlenip kısırlaştırılıyor ve aşılandıktan sonra alındıkları bölgeye bırakılıyor. 1 adet gezici ameliyathane de, kısırlaştırma birimi olmayan ilçelerde, destek amaçlı hizmet veriyor.


Adana Büyükşehir Belediyesi, hayvan koruma görevli kartı bulunan gönüllülere, hayvan beslediği düşünülen hayvan severlere, olanaklar doğrultusunda kuru mama desteği veriyor. Adana Büyükşehir Belediyesi ayrıca kendi personeliyle, haftanın 6 günü 400 noktada sokak canlıları için besleme gerçekleştiriyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Bakımevi Merkezi’ne; şehir hastanesinden ve yemekhanesi olan diğer büyük kamu kuruluşlarından, kalan yemekler getiriliyor ve hayvanlara veriliyor. Barınakta kalan kedi ve köpeklere tavuk ile ekmek de yediriliyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER