banner6

Kısmetlerini bekliyorlar

Seyhan Nehri’nin sularının çekilmesini fırsat bilen amatör balıkçılar balıkçılar oltalarını aldıkları gibi sığ nehir suyunun kenarında soluğu aldı

Kısmetlerini bekliyorlar

Kısmetlerini bekliyorlar

 
 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Seyhan Nehri’nin sularının çekilmesi amatör balıkçılara yaradı. Amatör balıkçılar oltalarını aldıkları gibi sığ nehir suyunun kenarında soluğu aldı.

Balık tutmanın yaşının da olmadığını çektiğimiz fotoğraf kareleri ortaya koydu. 7’den 70’e her yaş grubunun yer aldığı amatör balık avcıları ellerinde oltaları ile su kenarlarında kısmetlerini bekledi. Amatör balıkçıların arasında emekli olmuş kişileri ağırlıklı olarak görmek mümkün. Balık tutmaya gelen emekliler, kendilerinin evde sıkıldığını kahvehanelere gitmemek için nehir kenarına gelip oltalarını suya bırakıp hem kafa dinlediklerini hem de, çıkarsa balıklarını tuttuklarını anlattı.

Boş zamanlarında kendisinin oltalarını alıp balık tutmaya geldiğini söyleyen Fırat Sözeri, balık tutarak kendisinin stres attığını aktardı. Sözeri, “Balıkçılık gerçekten çok büyük bir tutku. Hem stres atıyorsunuz, hem de tuttuğunuz balığı evinize götürüp yiyebiliyorsunuz.  Ben zaman buldukça gelmeye çalışıyorum. Ancak çalıştığımı için sürekli balık tutmaya gelmek mümkün olmuyor. Burada her yaştan insanı balık tutarken görmeniz mümkün. Bana göre en keyifli, en güzel olan oltanı alıp balığa gelmek ve burada yanında getirdiğin bir kitabı okumak.” dedi.

Emekli vatandaşlar ise, “bizlere balık tutmak çok iyi geliyor. Bazı arkadaşlarımız artık balık işini meslek haline getirdi. Tuttukları balıkları çevrelerinde isteyen kişilere satıp para kazanabiliyorlar. Bazıları da bizler gibi kahvehane köşelerinde oturmaktansa burada temiz havada stres atmayı tercih ediyor. Eskiden balık çoktu ancak son birkaç yıldır fazla balık çıktığını söyleyemeyiz. Bunun sebebi de sürekli suyun içinde ağlar bulunuyor. Birde hayalet olta denen oltalarla avlanmalar yapılıyor. Bir kayaya ve benzeri bir cisme takılan hayalet oltalar kopuyor ve haliyle suyun içinde kalıyor. Bu ağa takılan balıklar maalesef geri çıkamıyor ve ağ içinde ölüp gidiyor.” dedi.

Hayalet ağı kullananları uyardıklarını belirten emekli amatör balıkçılar, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler gördüğümüz kişileri uyarıyoruz. Ancak sandallarla gelip ağ atan kişilerin önüne geçemiyoruz. Suların inmesine rağmen suyun içine girdiğinizde ayağınıza takılan ağlar görebilirsiniz. Bu duruma yetkililerin bir çözüm bulması gerekiyor. Aksi takdirde ileri bir tarihte nehrimizdeki balık oranı tamamen azalıp bitme noktasına gelebilir. Buraya geldiğimizde oltamızı suya atıp oturup yeri geliyor saatlerce bekliyoruz”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER