banner6

Kıvanç: İşletmeler kredi ile işlerini devam ettirebiliyor

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “İşletmelerimizin büyük bölümü işletme sermayesi konusunda eksiklik yaşıyor ve kredi ile işlerini devam ettirebiliyorlar” dedi.

Kıvanç: İşletmeler kredi  ile işlerini devam ettirebiliyor

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “İşletmelerimizin büyük bölümü işletme sermayesi konusunda eksiklik yaşıyor ve kredi ile işlerini devam ettirebiliyorlar” dedi.

Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen reel sektörün sorunları ve finansman talepleri konulu toplantı konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, İçinde bulunulan ekonomik koşullarda firmalara gereken desteğin verilmesini çok önemsediklerini söyledi. Aksi halde üretimlerini düşürmek zorunda kalacaklarını belirten Kıvanç,  istihdam ve ihracat da bu düşüşten aynı oranda etkileneceğine dikkat çekti.

 TÜRKİYE’DE TASARRUF AÇIĞI VAR

Kendilerinin böyle bir şey olmasını istemediklerinin altını çizen Kıvanç, “Biliyorsunuz Türkiye’de tasarruf açığı var. İşletmelerimizin büyük bölümü işletme sermayesi konusunda eksiklik yaşıyor ve kredi ile işlerini devam ettirebiliyorlar.  İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda firmalarımıza gereken desteğin verilmesini çok önemsiyoruz. Aksi halde üretimlerini düşürmek zorunda kalacaklar, istihdam ve ihracat da bu düşüşten aynı oranda etkilenecektir. Ama biz böyle bir şeyin olmasını asla istemiyoruz. Biz diyoruz ki üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak için, sanayi sicil belgesi olan firmalara Kredi Garanti Fonu desteği ile finansmana uygun şartlarla erişim imkanı sunulsun” diye konuştu. 

İHRACATTA TARİHİ REKORLAR KIRILAN BİR DÖNEM

İhracatta tarihi rekorlar kırılan bir dönemden geçildiğini vurgulayan Kıvanç, “KGF ve İGF teminatlı olarak merkez bankası kaynakları reeskont kredilerini, Eximbank ve bankalar ile ihracatçıya mümkün olduğunca kullandırılması önem arz etmektedir. Bu konuda da özelikle hızlı şekilde harekete geçilmesi gerekiyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak için finansmana erişim imkanlarının ivedilikle devreye alınması gerektiğini düşünüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın alacağı kararlar ve özellikle kamu bankaları nezdinde atacağı adımlar ile  bu sıkıntı hızlıca giderilebilir” ifadelerini kullandı.

ÜRETİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKMALI

Üretimin önündeki engelleri ne kadar kaldırabilirsek, istihdam ve ihracat o oranda artarak devam edebileceğini kaydeden Kıvanç, “Üretimin önündeki engelleri ne kadar kaldırabilirsek, istihdam ve ihracat o oranda artarak devam edebilir. Bu da toplumda ekonomiye olan güvenin artmasını sağlar. Güvenin artması demek ekonomide öngörülebilirliğin artması demektir. Bu da uzun vadeli karar alabilme imkanını hepimize verecektir” şeklinde konuştu.

 FİNANSMANA ERİŞİM NOKTASI

Dünyanın son birkaç yıldır iklim değişikliği, sağlık problemleri, ekonomik sıkıntılar gibi çok bilinmeyenli bir durum içerisinde bulunduğunu dile getiren Kıvanç, “Pandemi insan sağlığı üzerinde etkilerini sürdürürken ekonomi üzerinde de ciddi olumsuz etkilere sebep oldu.  Türkiye ise bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyor. Yaşadığımız bu zor dönemde finansmana erişim noktasında reel sektörümüz en büyük desteği Ziraat Bankamızın da aralarında olduğu kamu bankalarından gördü” dedi.

PANDEMİ ÖNCESİ UZAKDOĞU’DAN AVRUPA’YA 2000 DOLAR OLAN BİR KONTEYNER MALİYETİ BUGÜN 12 İLE 18 BİN DOLAR

 Üretim maliyetlerindeki olağanüstü artışlar, sanayicinin finansman ihtiyacında çarpan etkisi yaratığını anlatan Kıvanç, “Başta emtia fiyatları olmak üzere hammadde, enerji ve lojistik maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve ayrıca vadelerin kısalması, daha önceleri örneğin 10 TL'ye mal olan bir birim üretimin, şu an 20-25 TL'ye üretilmesine yol açmıştır. Buda finansman ihtiyacımızın armasına neden olan etmenlerden birisidir.  Pandemi öncesi Uzakdoğu’dan Avrupa’ya 2000 dolar olan bir konteyner maliyeti bugün 12 ile 18 bin dolar arasına fırlamıştır. Bu da bizim ülkemizin Uzakdoğu’ya karşı Avrupa ve Amerika pazarında rekabetçiliğimizi artırmıştır. Avrupa ve Amerika üretici ve tüketici firmalar pandemi ve navlun artışlarından dolayısıyla tedarikleri bozulduğu için bizim ülkemizden ürün almaya, ülkemizde iş birliği yapmaya, ülkemize yatırım yapmaya  yönelmişlerdir. Bunun sonucunda ihracat rakamımız 225 Milyar 367 Milyon Dolar’a ulaşarak tarihi bir rekor kırmıştır” diye konuştu.

 MAKSİMUM KAPASİTE

Ülkemizdeki kapasite kullanım oranlarının maksimumum seviye ulaştığını dile getiren Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü;

“ Bundan dolayı da ülkenin ihracat yapan para kazanan sanayici yatırıma yönelmiştir. Ülkede ciddi bir yatırım iştahı vardır. Birçok sanayici planlı sanayi alanları bulmakta zorluk çekmektedir. Sanayicilerimiz yatırım kredisine ulaşmakta zorluk çekmemesi bizim için en önemli unsurdur. Türkiye’de birçok sektörde kapasite kullanım oranları yüzde yüze ulaşmış durumda. Bu bizim ülkemizde yatırım iştahını artırmış birçok sektör yatırıma gitmektedir.”

YÜKSEK FAİZE KARŞIYIZ

 Kıvanç yüksek faize karşı olduklarından bahsederek, “Biz yüksek faize karşıyız ve yüksek faizin ekonomi için, yatırım için büyük bir sorun olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra döviz kurlarında da istikrarlı bir seyir istiyoruz. Kurun seviyesinden önce istikrarlı olması maliyet planlaması bakımından önemlidir. Aksi halde sanayicinin fiyat verememekte ve fiyat almakta büyük sıkıntı çekiyor.Ayrıca giderek yükselmekte olan enflasyonun da kontrol altına alınmasını önceliklerimiz arasında olmalı ve hükümetimizden ve bankacılardan bu konuda destek bekliyoruz. Böyle olduğunda yatırım, üretim ve istihdamın artarak devam edeceğini ve pandeminin ekonomi üzerindeki etkilerinden en az hasarla kurtulacağımızı, ihracatımızı da katlanarak artıracağımızı inanıyoruz. Cari açık vermeyen bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi belirtmek isterim.  Bunun için biraz sabır, dayanışma ve istişareye çok ihtiyacımız var” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER