banner6

Koğuşlardan tabut çıkmasın

Adana TUHA-DER üyeleri cezaevlerinde yatan ağır hastaların derhal salı verilmesi amacıyla tepki gösterip, Adalet Bakanlığı'nı göreve davet etti

Koğuşlardan tabut çıkmasın

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana TUHA-DER üyeleri hasta tutuklu için yürüyüş ve basın açıklaması yaptı. Cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu konusunda ki hak ihlallerinin devam ettiğini anlatan TUHA-DER üyeleri ülkenin dört bir yanındaki cezaevlerindeki ihlaller nedeni başvuru yaptıklarını ama şuana kadar bir sonuç alamadıklarını savundu.

Öğlen saatlerinde İsmet İnönü Parkı’nda toplanan TUHA-DER üyesi yaklaşık 150 kişi buradan Adana Adli Tıp Kurumu önüne kadar yürüyüş düzenledi. Adli Tıp Kurumu önünde bir basın açıklaması yapan TUHA-DER Adana Şube Başkanı Mehmet Aka, son 13 yılda ceza evlerinde ölen hasta tutukluların sayısının 2300 olduğunu ileri sürdü. Son bir yılda ise 68 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Aka, şuan ise cezaevlerinde 163’ü ağır 560 hasta tutuklunun olduğunu dile getirdi. Bitlis cezaevinde bulunan Seyithan Taşkıran adlı arkadaşlarını 2 ay önce kayıp ettiklerini belirten Aka, “Diğer hasta arkadaşlarımızın cezaevlerinden tabutlarının çıkmasını istemiyoruz. Bunun için Adalet bakanlığı derhal harekete geçmelidir. Bu konuda tüm sivil toplum kuruluşu ve halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Grup açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER