banner6

Kongolu patronlar Mardin’de

Demokratik Kongo ve Kongo Cumhuriyeti’nden 33 iş adamı Mardin İş Adamları Derneği , Kızıltepe Aktif İş Adamları Derneği ve Mardin Ticaret Sanayi Odası’nın müşterek daveti üzerine Mardin’e geldi.

Kongolu patronlar Mardin’de

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) – Dernek yöneticileri ile Kongolu konuklar buluştukları otelde, CD marifetiyle ülkelerin yaşamını gördü, çeşitli konularda fikir sahibi oldu.

Mardin İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Ali Babaoğlu, gösterimden sonra yaptığı konuşmada, özellikle Afrika’nın uzak ülkeleri Demokratik ve Cumhuriyet Kongo’lu iş adamlarını ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade ederek, şuyle dedi: 

“Bu anlamlı günde şehrimize gelen Demokratik Kongo  ve Kongo Cumhuriyeti işadamlarının ziyareti münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Malumunuz Gaziantep’te derneklerimizin bağlı bulunduğu Günsiaf Federasyon ve Tuskon Konfederasyonumuz aracılığıyla Türkiye-Doğu Afrika Ticaret Köprüsü ile Gaziantepteki programa Burundi, Cibuti, Etiyopya, Eritre, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kenya, Ruanda, Somali, Tanzanya ve Uganda olmak üzere 11 Afrika ülkesinden gelen 107 firmayı temsilen 132 iş adamı, Türkiye’den  350 iş adamı buluşturuldu. Bu buluşmada 5 bin ikili iş görüşmesi yapıldı. Bu iş görüşmelerinde Türkiye’nin ihracatını arttıracak çok sayıda anlaşma gerçekleşti.

Kıymetli dostlar bilindiği gibi bu tip etkinlikler hep batıda yapılırdı. Şu an Gaziantep’te bu etkinliğin yapılması büyük önem arzetmekte olup yapılan bu görüşmeler neticesinde iş adamlarımızı bölgemizdeki illere dağıtarak, ticari ilişkelerin daha da yayılmasına imkan vermeye çalışıyoruz. Malumunuz bölgemizdeki genel dış ticaretimiz Irak ve Suriye ile sınırlı olup bu etkinlik neticesinde yeni iş fırsatlarına yelken açacağız. Ülke gündemi maalesef bizleri üzüyor. Çeşitli iftiralara maruz kalmış masum insanlar, orantısız bir güce maruz kalmıştır. Üzülerek söylemeliyim dershane konusundada haklılığımız ortaya çıkmıştır. Çıkar ve rant ekonomisi dışında yeni fırsatların oluşturulduğu bu etkinliklerin çok önemli olduğunu bilmek lazım. Tuskon’un son 8 yılda Türkiye’nin Afrika’ya olan ticareti 4,5 kat arttı, inşallah bu rakam 10 katına çıkacaktır.

 

Sevgili dostlar Gaziantep’te yapılan ticaret köprüsünün benzerini inşallah Doğu Afrika’da gerçekleştireceğiz. Siz değerli dostları Afrika’daki bu etkinliklere davet ediyorum.”

Mardin Ticaret Sanayi Odası Meclis Başkanı Kenan Özcelik ise yaptığı konuşmasında çok mutlu olduklarını amaçlarının her iki ülke arasındaki ticari ilişkileri genişletmek olduğunu belirtti.

  Konuk iş adamlarından Mösyö Rolon ve Mösyö Paslan ise konuşmalarında Türkiye ile Kongo arasında yapılan ticari ilişkiler ile özellikle eğitim, öğretimde büyük mesafeler alındığını, ticari alanlarda Kongo’nun Türkiye’yi örnek aldığını, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Kongo ülkelerine verdikleri değer ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

  Kongo ile Mardin iş adamları derneği yönetim ile iş adamları birbirlerine çeşitli hediyeler vererek bir hatıra foto çektirdiler.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42