banner6

Konut alacaklara kredi faizi darbesi

Konut alacaklara kredi faizlerinin yükselmesinin engel olduğu öğrenildi. Emlak sektöründe bu nedenden ötürü bir durağanlık yaşanıyor.

Konut alacaklara  kredi faizi darbesi

Konut alacaklara

kredi faizi darbesi


 


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Konut alacaklara kredi faizlerinin yükselmesinin engel olduğu öğrenildi. Emlak sektöründe bu nedenden ötürü bir durağanlık yaşanıyor.

2014 yılı banka kredisi kullanarak ev almak isteyenleri üzdü. Kredi oranlarında ki ciddi yükselmeler tüketicinin kredi kullanarak ev almasına mani oldu. Konut kredilerinin yüksekliği tüketiciyi korkuturken, sadece Ocak ayı içinde bankalar  üç-dört kez faiz oranlarını yükseltti. Küçük gibi görünen ama toplamda ciddi maliyet oluşturan kredi faiz oranları 1,15 seviyelerine ulaştı.

YÜKSEK FAİZ ORANI

2013 yılının nisan-mayıs aylarında 0,60 bandına gerileyen kredi faiz eylül-ekim aylarında ise 0,75-0,80 seviyelerinde idi. Daha sonra da yükselmeye devam eden kredi oranları 2014'ün ocak ayında üst üste gelen artışlarla yükselmeye devam etti. Şubat ayının ortasında olunmasına rağmen kredi faiz oranlarında bir değişim olmadı.

KURT GİBİ PUSUYA YATIN

Konut piyasasında da faiz oranlarının yüksekliği bir durağanlığa neden oldu. Ev almak isteyenler kararlarını tekrar gözden geçirirken, faiz oranlarının akıbetinin ilerleyen zaman içerisinde düşmesinin beklendiği ileri sürüldü. Konunun uzmanları ev alacakları bir kurt gibi pusuya yatıp faiz oranlarının düşmesini beklemeleri uyarısında bulundu.

UYGUN DÖNEM BKLENİYOR

Ev almak isteyenler ise, kredi faiz oranlarının yüksekliğinden dert yakındı. Bir ev satın almak için çekecekleri 75 Bin TL’lik bir rakam için neredeyse yarı yarıya faiz ödemek zorunda kalacaklarını banka başvurularından öğrendiklerini ve bu nedenle konut satın almaktan bir süreliğine vazgeçtiklerini söyledi. Tüketiciler uygun dönemin gelmesini bekliyor.

UÇAR: KONUTA TALEP ARTACAK

Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Ülkü Uçar ise emlak piyasasında durağanlık yaşandığını söyledi. Konut kredilerinin yükselmesinin her zaman piyasada durgunluğa neden olduğunu dile getiren Uçar, “Dolayısıyla arz talep meselesi birazda kredilerin yükselmesinden dolayı talep biraz azaldı. Biz daha yüksek oranlarda konutlar alıyorduk. Belki de seçimler geçene kadar bu devam eder, ama seçimlerden sonra toparlanacağını umut ediyoruz. Gayrimenkul zaten her dönemde en iyi yatırım aracıdır. Konut kredileri belki üç beş puan daha yükselir. Biraz daha yükseliş bekliyoruz açıkçası. Piyasada dengeler tam yerine oturmadı. Ama baharda piyasalar biraz yerine oturur Nisan, Mayıs ayında konuta tekrar talep artar diye düşünüyorum.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER