Köprü kabusu

Tahta köprü üzerinde motosiklet ve bisikletli kişiler, yayalara aldırış etmeden adeta yarış yapıyor

Köprü kabusu

Köprü kabusu


 

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik Köprüsü yayaların kullanımındayken, kapıların kırılması sonucu motorlu araç trafiğine de açıldı. Yayalar köprünün üzerinde nedeyse yürüyemez hale geldi.

Adana’nın Merkez Seyhan İlçesi ile Yüreğir İlçesini birbirine bağlayan yaya köprülerinden olan Gençlik Köprüsü üzerinde motosikletli ve bisikletli kişiler adeta yarış yapıyor. Yayaların kullanımında olan ve motorlu araçların girmesinin yasak olmasına rağmen, köprü üzerinde yayalardan çok motosiklet ve bisiklet gibi araçlar dolaşıyor. Yayaların kaza tehlikesi atlattıkları köprü üzerinden bu tür araçlar geçtiğinde ise köprüden inanılmaz gürültülü bir ses çıkıyor.

ÇÖRÜMÜŞ DURUMDA

Köprü üzeri ve giriş kapıları bakımsızlıktan çürümüş ve paslanmış bir durumda yer alıyor. Motosiklet ve bisikletlerin geçmesine engel olan döner kapılar bu haldeyken, bu kapıların yanında olan kanatlı kapılar ise yerinden sökülmüş atılmış durumda. Köprü üzerindeki tahtalar ise kırık ve çatlaklar içinde duruyor. Köprünün üzerinden geçen yayaların yanı sıra evlenen, nişanlanan ve sünnet olacak çocuklarda köprüyle birlikte hatıra fotoğrafları çektirilmeye getiriliyor.

TABELA BULUNUYOR

Motosikletli ve motorlu araçlar giremez tabelası köprü girişinde bulunuyor. Ancak bu tabela kimsenin umurunda olmuyor. Motosikletli gruplar geçenken objektifimize yansıyan yayaların görüntüsü ise olayı tamamen anlatıyor. Yayalar kendilerine motosiklet çarpmasın diye köprünün demir korkuluklarına adeta yapışıyor. Ancak buradan geçen motosiklet ve bisiklet sayısı o  kadar fazla ki yayalar neredeyse yürümekte güçlük çekiyor.

YAYALAR RAHATSIZ OLUYOR

Köprüyü kullanan yayalar, bisiklet ve motosikletli kişilerden rahatsız olduklarını belirtti. Vatandaşlar, köprü üzerinin sadece yayalara ayrılmasına rağmen motosiklet ve bisikletli kişiler nedeniyle neredeyse kullanılamaz hale geldiğini dile getirdi. Bu araçların hız yaptıklarını kendilerine çarptıklarını dile getiren vatandaşlar, “Biz buraya biraz doğayı görmeye, yürüyüş yapmaya kafa dağıtmaya geliyoruz. Ancak köprü üzerinde de motorlu araçlardan yine kurtulamıyoruz” dediler.

GÖRMEZLİKTEN GELİNİYOR

Belediye yetkililerinin aylardır içler acısı durumda olan köprüyü neden görmezden geldiklerine bir anlam veremediklerini kaydeden vatandaşlar, “Köprü adeta çürümüş durumda kapıları yerinden sökülüp atılmış. Nereye atıldığı da belli değil. Bizler artık bu köprüye bakım yapılmasını ve sadece yayalara ayrılmasını istiyoruz. Ki zaten kapı girişinde de yazıyor. “Motosiklet giremez” diye. Ancak kapıyı açık görenler sürekli bu köprüyü kullanıyorlar” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2