banner6

Kopuk Adana!

Yıllardır süre gelen imar planlarının yapboz tahtasına dönmesi ile projelerde eksikliklerin meydana geldiği görüldü. Bunun sebebinin ise belediyelerle yetkili odaların kopukluğundan kaynaklandığı ileri sürüldü.

Kopuk Adana!

Kopuk Adana!

 

Yıllardır süre gelen imar planlarının yapboz tahtasına dönmesi ile projelerde eksikliklerin meydana geldiği görüldü. Bunun sebebinin ise belediyelerle yetkili odaların kopukluğundan kaynaklandığı ileri sürüldü.

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) Adana’da son 20 yılda yapılacak proje ve uygulamalarda belediyelerin meslek odaları ile hiçbir şekilde görüş alış verişinde bulunmadığı ileri sürüldü. Adana’nın da Türkiye’de en çok imar planları yapılan ve bir süre sonra yapılan planların sık sık değiştirilen kent unvanını koruduğu iddia ediliyor.

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Zengin, son 20 yılda hiç bir proje ve uygulamalarda görüşlerine başvurulmadığını, kendilerinin görüş talebinde bulunmalarına rağmen görüşlerinin dikkate alınmadığını söyledi. Kent yönetiminde belediyeler olduğu kadar meslek odaları sivil toplum kuruluşlarının da söz hakkı olduğunu savunan Zengin, “Bizim görüşlerimizi başvurulsaydı şunları söylemezdik. İmar planlarının neredeyse tamamı iptal oldu mu oldu. Bunları rant odaklı değil de toplum yararına yapmış olsaydık itirazlar olurdu, ama bu kadar Adana plansız kalmazdı. Plansız kaldığı için burada hiçbir yatırımcıyı tutamıyorsun. Buda ekonomik konumda gerilememize neden oldu. Ekonomide istihdamda 1. Sıradayken, şuan işsizlikte 2. Sırada olduk.  Kentleşme çok önemli. İnsanın psikolojisini de, sağlığını da etkiliyor.” dedi.

BİRİLERİNİN KAFASINA GÖRE GEÇTİ

Hafif raylı sistemde meslek odalarının projeler doğrultulsun da halkın daha rahat kullanımına projeyi açmak için güzergahları belirlediğine dikkat çeken Zengin, “Buralardan geçse daha iyi olur dedik. Fakat birilerinin kafasına göre geçti. Ulaşımla ilgili büyük problemler var. Kentleşme modeli üzerine odaların birçok modelde çalışması var. Siz getirip boş bir araziye TOKİ’yi kondurup insanları apartman dairesine yerleştirmekle kentsel dönüşüm yapamazsınız. İnsanlar göç yoluyla buraya gelmiş. Ekonomik sorunlarını çözememiş, eğitim imkanlarını sağlayamamış gelmiş. Ne yapmış başını sokacak bir yer yapmış. Akrabasını çağırmış orada ayakkabı boyacılığı yapıyor bir tanesi, tavuk besliyor, tablacılık yapıyor ve geçiniyor. Adamlara izin verdik, geldi elektriğini suyunu bağladı evini yaptı. Sonra diyorlar ki kentsel dönüşüm uyguluyoruz. 3 katlı derme çatma eviniz TOKİ’den bir daireye tekamül ediyor. Bir daire veriyoruz. Sonra getirip apartman dairesine yerleştirdiniz. O adamı değil apartman dairesine, 5 yıldızlı otele de yerleştirseniz o adam orada kalmaz. Yani insanın eline file vermeden bir daireye yerleştirmek  kentsel dönüşüm  değildir. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. “ diye konuştu.

HAYATA GEÇİRİLECEK PROJELERDE GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİ YAPILMALI

Zengin belediyelerin kendileri ile görüş alış verişinde bulunmasının kent yararına olacağını savundu. Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşümün sağlandığını savunan Zengin, “İnsanlar terk edip geldikleri yerlerde anılarını terk edip gelmiş onlar ne olacak. Mahalle aralarında bir kültür oluşturmuşlar. Bu kültürü sağlayabiliyor muyuz? Biz sokak ortasındaki kültürle büyüdük. Kentsel dönüşüm adı atında bir rantsal dönüşüm sağlanıyor. Bununla da övünülüyor. Bu bir yerde patlar. İnsanın eline file vermediniz gidip de apartman dairelerine yerleştirdiniz.  Yarın bir gün bir kriz çıktığında insanların evlerin duvarlarını yeyicek halleri yok. Bunları söylüyor meslek odaları. Yoksa proje dediğiniz belediyeler gelsin bizim dediğimizi yapsın demeyiz. Bizleri dinlesinler karşılıklı görüş alış verişi ile gerçek doğruyu bulalım. ” dedi.

 

KENTİN BU HALE GELMESİNDE HERKESİN SORUMLULUĞU VAR

Adana’nın bu hale gelmesinde kendilerinin de sorumluluğunun olduğunu söyleyen zengin, “Meslek odaları sürece dahil edilmemiştir. Toplumdaki çürümeden herkes gibi bizlerde etkilenmişizdir. Ama biz oda olarak bu projelere dahil edilmediğimizden dolayı. Bu işler nasıl yapıldı. Doğru nerede yapılacak. Kim burada suçlu duru arayıp bulma sıkıntımızda var. Bir defa uygulama yapılıyor. Tapular dağıtılıyor. Büyük sorunlar çıktıktan sonradan haberimiz oluyor. Bilgide alamıyoruz. Odalar kentsel dönüşüme karşı diye bir algı var. Ama alakası bile yok. 1960 ve 70’lerden beri kentsel dönüşüm yapılmalıdır zaten diyoruz. Zaten bu dönüşümün yapılmasını söylüyoruz. Siz imar kanunu içinde yapamadığınız her şeyi kentsel dönüşüm içerisinde yapabiliyorsunuz. Bir vatandaşı kentsel dönüşüme dahil edip etmemekte serbest siniz, gayri menkulüne el koyma hakkına sahipsiniz karar alabiliyorsunuz. İleriki yıllarda tekrar bir dönüşüm yapacağınızı söylediğinizde karşınıza çok büyük engeller çıkacaktır. “ifadelerini kullandı.

ADAYLARDAN BEKLENTİLERİNİZ NELER?

Zengin, adayların söylemlerinin moda kapsamında yer aldığını belirterek, “Adaylara bakıyoruz söylemleri tamamen moda. Son dönemde hangi konular söyleniyorsa o moda. Kentsel dönüşüm yapacağız. Halk katılımcı olacak. Karataş’ı turizm merkezi yapacağız gibi. İşsizlikte birinci sıradayken Kanal Adana projesi neymiş. İşsizlikte birinci sıradasın ona göre bir şey söyle. Türkiye’de imar planları en çok yapılan kent Adana. Ancak en çok hak gaspları da burada oluşuyor. Yerel yönetimlerin öncelikle bu planları yeniden alması. Daha doğrusu bu konuda söz söyleme hakkına sahip herkesle planları şeffaf bir biçimde yapması gerekir. Şeffaf yaptığınız zaman bunu herkes görür ne isteyeceğini de bilir. Bu nu yapmazsanız bu durum sanayiden tutun her şeyi etkiler. Çünkü yatırım yapılamıyor. İmar planlarınız kilitli, bütün planlar iptal bir yatırımcıyı bile buraya çağıramıyorsunuz.” dedi.

İSTİHDAM SAĞLAYACAK PROJE GELİŞTİRİLMİYOR.

Adana’da konutların yatırım aracı olarak kullanıldığını, sebebinin de kentte konut fazlalığı olduğunu dile getiren Zengin sözlerini şöyle sürdürdü, “Adana’da konut fazlalığı olduğunu ben söylemiyorum herkes söylüyor. Bunun sebebi de şu. İnsanların elinde fazla yatırım aracı yok. Adam çalışmış kazanmış. Ne pirim yapıyor diyor konut. 10 tane, 20 tane daireyi alıp boş tutuyor. Adana’da konut fazlalığı var. Dünya’nın hiçbir yerinde konut yatırım aracı olmadı. Niye çünkü yatırım aracı yok başka. İstihdam sağlayacak bir proje geliştiremiyor, konut alıp tutuyor. Bu kentsel dönüşüm şöyle değerlendirilebilinirdi aslında. TOKİ aracılığı ile bir sürü konut yapmak yerine bu konutların değerlendirilmesi olarak düşünülebilirdi aslında.”

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42