banner6

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Kurban Bayramı’na yaklaştıkça vatandaşların merakla beklediği kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı belirlendi.

Kurbanlık fiyatları açıklandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Kurban Bayramı’na yaklaştıkça vatandaşların merakla beklediği kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatı belirlendi.

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyonu Başkan vekili ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur başkanlığında belediyelerin zabıta müdürlüğü personelleriyle katılımıyla kurbanlık hayvanların fiyat belirleme toplantısı gerçekleşti. Adana Kasaplar Odası’nda gerçekleşen toplantıda yapılacak zammın vatandaşları olumsuz etliye bileceği de dikkate alınarak hareket edildi.

GEÇEN YILA GÖRE İKİ KAT ARTTI

Gerçekleşen toplantıda kurbanlık küçükbaş koyun canlı kilogram fiyatı 66 lira, keçi fiyatı ise 60 lira olarak belirlendi. Büyükbaş kurbanlık tosun fiyatı ise 60 lira oldu. Geçtiğimiz yıl ise yapılan toplantıda, küçükbaş canlı hayvan kilogramının 35, büyükbaş canlı hayvan kilogramının 30 lira olması kararlaştırılmıştı. Yapılan bu zamla birlikte 2021 yılının kurbanlık fiyatları 2022 yılında iki katı zamlanmış oldu.

ZAM FURYASINA KAPILDI

Kurban bayramından sonra yaşanan zam furyası ile birlikte hızlı bir artış gösteren küçükbaş kilogram fiyatı önce 45 sonra 55 lira ve açıklama öncesi ise 60 liraya kadar yükselmişti. Hayvancılıkta kullanılan yem ve diğer malzemelere aşırı zam gelmesi nedeniyle bu zamların yapıldığı belirtilmişti. Kurban bayramından sonra yaşanan zam furyasının devam etmesi durumunda fiyatlarında daha arta bileceği ileri sürülüyor.

KESİM ÜCRETLERİ DE ARTTI

Kurbanlıklarda durum böyle iken kurbanlıkların kesim ücretleri de yine ciddi oranda arttı. 2022 Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlıklar için kesim ücreti de küçükbaş hayvan için 150, büyükbaş hayvan kesimi de 1250 lira oldu. 2021 yılını kurban bayramında ise,  küçükbaş hayvan için 80, büyükbaş hayvan için 800 lira olmuştu.

KOMİSYONCA KARAR VERDİK

Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyonu Başkan vekili ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, 2022 yılı Kurban Bayramı öncesi kurbanlık fiyatlarını belirlediklerini açıkladı.

  Oda Başkanlığınca yetkili birimler ve ilgili belediye temsilcilerimiz ile yaptıkları görüşmeler neticesinde bir karar aldıklarını belirten Yağmur, “Adana Kasaplar Esnaf Odası Komisyonca aldığımız karar neticesinde, canlı küçükbaş koyun kilogram fiyatı 66 lira,  canlı küçükbaş keçi kilogram fiyatı 60 lira olarak kararlaştırıldı. Büyükbaş tosun kilogram fiyatı ise 60 lira oldu” dedi.

HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Komisyonlarının ayrıca kurbanlık kesim fiyatlarını da belirlediğini anlatan Başkan Yağmur, “ Büyükbaş kesim fiyatı 1.250 lira, Küçükbaş Kesim Fiyatı ise 150 lira oldu. Komisyon kararımız hayırlı uğurlu olsun. Fiyatların daha uygun olmasını bizlerde çok isterdik ancak zam furyası maalesef ki sektörümüze de olumsuz yansıyor” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER