banner6

Kuveyt, Mardin’de Suriyeli çocuklara dönük okul açtı

Kuveyt Hükümeti, iç savaş nedeniyle Suriye'den Mardin'e göç eden ailelerin ana sınıf ve 9. sınıf öğrencileri için okul açtı.

Kuveyt, Mardin’de Suriyeli  çocuklara dönük okul açtı

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Mardin Turizm Meslek Okulu eski Kuran kursu binasının yanında bulunun binada gerçekleştirilen okulun açılışına Mardin Valisi Dr. Ahmet  Cengiz ile ilin bazı yöneticileri katıldı. Kuveyt Hükümetini temsilen Al Rahme El  Alemiyye ve Hamalat Al Bunyan ile Türkiye  Uluslararası Şefkat  Derneği  yöneticiliri ile öğrenciler katıldı.

Kuveyt Hükümeti temsilcilerinden Rahmel  Cemiye  Alemiye Başkanı Bedir Ebu Rahme, Hamlet Bunyan Temsilcisi Yusuf El Kenderi ve Casım El Foderi  de açılışta hazır bulundu.

Uluslararası Şefkat Derneği Başkanı Mehmet Mazı yaptığı konuşmasında Kuveyt halkı ile ortaklaşa açılan okula yer tahsis eden Mardin Valiliğine çok teşekkür ettiğini, bu çocuklara yardım etmekten dolayı da çok mutlu olduklarını söyledi.

Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz ise burada yaptığı konuşmada, Suriyedeki insanlık dışı olayların insanlık için yüzkızartıcı olaylar olduğuna dikkat çekerek, bu katliamı yapanların tarihin unutmayacağını söyledi. Cengiz,”İnsanlık için insan olmak gerekir, herkes bu insanlara yardım etmelidir. Bu çocuklara eğitim gerekir. Mardindeki Suriyeden göç etmiş olan ortalama 60 bin kişiye bizler de kendi öz evlatlarımız ve insanlarımız gibi bakıyoruz. Herkes bu insanlara yardım etmelidir. Özellikle Suriye Yardım Komitesi Mardin Sorumlusu Mehmet Tumurağaoğluna teşekkür ederim. Gerçekten kendi işini bırakmış bu insanların sorunlarının çözümü için uğraş vermektedir.dedi.

Kuveyt  Hükümetini temsilen bir konuşma yapan Hemlet Bunyan  Temsilcisi  Yusuf El Kenderi de ,Başbakan Erdoğan Dünyada insanlık adına en büyük lider olarak kabul edilmiştir. Suriyedeki insanlara nasıl baktığı ve nasıl yaklaştığı herkesçe malumdur. Bizler de Suriye çocukları için açtığımız bu okulu canı gönülden destekleyen Mardin Valisi ve Türkiye Hükümetine teşekkür ederim.diye konuştu.

Uluslararası Şevkat Derneği Başkanı Mehmet Mazı ise şunları dedi:

 Suriyedeki okullarda bastırılan ve Mardine getirtilen okul  kitapları gözden geçirildi. Bazı bölümler kaldırıldı. Yani kitap tertemiz bir duruma getirildi. Hem Arapça ve hem de  Türkçe olarak dersler yapılıyor. Ana sınıf ve 9. sınıflara kadar dersler veriliyor. Buradaki eğitim, öğretimin bütün masraflarını Kuveyt hükümeti karşılamaktadır.

Türkçe Öğretmeni Keriman Avuk ise ,Suriyeli çocuklar çok zeki ve çalışkan. Verdiğimiz Türkçe derslerini kısa bir zaman içinde kavrayabiliyorlar.dedi.

Konuşmalardan sonra 360 öğrenci kapasiteli okulun öğrencileri Beşer Esat’ın yaptığı zulüm ve katliamı yansıtan bir gösteri sunup şiir okudular.

Açılışın son bölümünde ise Şevkat Derneği, Kuveyt hükümetini temsilcilerine plaket takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2014, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER