banner6

Lezzet Festivali’nden renkli görüntüler

Bu yıl beşincisi düzenlenen Adana Uluslararası Lezzet Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivale gelenler Adana’nın eşsiz lezzetlerinden tadarken, festivalde bazı stantlardan çalan müzik eşliğinde vatandaşlar halaylar çekti. Vatandaşlar, Lezzet Festivali’nin Adana’da yapılmasının önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. vatandaşlar, “Bizler biliyoruz ama kent dışından, hatta yurt dışından gelenler var. Onlarda bu tatlarla tanışıyorlar. Hepsi Adana’dan bu tatları öğrenerek ayrılıyor” dediler.

Lezzet Festivali’nden  renkli görüntüler

BAYRAM BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Bu yıl beşincisi düzenlenen Adana Uluslararası Lezzet Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivale gelenler Adana’nın eşsiz lezzetlerinden tadarken, festivalde bazı stantlardan çalan müzik eşliğinde vatandaşlar halaylar çekti.

8-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 5. Adana Uluslararası Lezzet Festivali sona erdi. Festivalde yer alan stant sayısının geçtiğimiz yıllara göre daha fazla olduğu görüldü. Adana’nın nefis tatlarından tatmak isteyen vatandaşlar bu yılda festival alanını doldurdu. Hafta sonunun da etkisiyle kent içi ve kent dışından ve yurt dışından olmak üzere çok sayıda ziyaretçinin festival alanında olduğu dikkatlerden kaçmadı.

ŞIRDAN’DA FESTİVALDE YER ALDI

Festivalde Adana Kebapçıları, şırdancıları, şalgamcıları ve daha birçok stant yer aldı. Yiyecek içecek stantlarının yanı sıra hediyelik eşyaları satan yerlerinde stantlarının festival alanında olduğu görüldü. Aşırı yoğunluğun yaşandığı festival alanında vatandaşlar stantları tek tek dolaştı. Özellikle şırdan satan stantların festivale katılanların yoğun ilgisiyle karşılaştığı görüldü.

ÇÜMLERİN ÜSTÜNDE LEZZET KEYFİ

Festivalde kadın kooperatifleri de yer aldı. Kadın Kooperatifleri stantlarında kadınların kendi ürettikleri ürünleri sattıkları görüldü. Katılımın yoğun olması nedeniyle yiyecek alan bazı vatandaşların alandaki masaların dolu olması nedeniyle, çimlerin üzerine oturarak aldıkları ürünleri tükettikleri görüldü.

HALAYLAR ÇEKTİLER

Bazı stantlarda hareketli müziğin çaldığını duyan çok sayıda kişinin halay çektiği objektiflerimize yansıdı. Uzun süre halay çeken vatandaşlar, açtıkları his ettiklerinde tekrar stantlara giderek yemeklerini yedi. Alanda Lezzet Festivali Hatırası olarak hazırlanan bir tabloyla fotoğraf çektirenlerde oldu.

AŞLAMAYA İLGİ

Alanda aşlama olarak bilinen meyan kökü şerbeti de orta yaşlı vatandaşların ilgilisini çekti. Genç kesimin ise aşlama yerine kola ve diğer asitli içeceklerden içtikleri görüldü. Aşlama içen vatandaşlar, aşlamanın faydalarından bahsetti ve gençlerin bu ürünü tüketmediklerini, kola ve benzeri asitli içecekleri içtiklerini anlattı.

SIKMA MERAKI

Alanda sıkma açan kadınların bulunduğu stantlarda yer aldı. Adana dışından gelenlerin sıkma yapan kadınları dikkatlice izledikleri görüldü. Sıkma yapan vatandaşlar, sıkma ile ilgili bu kişilere bilgiler verdi.

ÖNEMLİ BİR FESTİVAL

Vatandaşlar, lezzet festivalinin Adana’da yapılmasının önemli bir etkinlik olduğunu söyledi. Adana’nın yöresel lezzetlerinin çok sayıda olduğundan bahseden vatandaşlar, “Bizler biliyoruz ama kent dışından, hatta yurt dışından gelenler var. Onlarda bu tatlarla tanışıyorlar. Hepsi Adana’dan bu tatları öğrenerek ayrılıyor” ifadelerini kullandılar.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER