banner6

Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümü kutlandı

ADD Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, “99. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapu Senedi Lozan Antlaşması; ülkemizin sınırlarını Misakı Milli kararlarına göre dünyaya kabul ettirmiş olması yanında, 1699 Karlofça’dan 223 yıl sonra masadan başı dik kalktığımız tek antlaşmadır” dedi.

Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümü kutlandı

Mehmet Emin Akçay

ADANA (İLKHABER)-  ADD Adana Şube Başkanı İsa Kayadan,  “99. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapu Senedi Lozan Antlaşması; ülkemizin sınırlarını Misakı Milli kararlarına göre dünyaya kabul ettirmiş olması yanında, 1699 Karlofça’dan 223 yıl sonra masadan başı dik kalktığımız tek antlaşmadır” dedi.

Adana’da Lozan Antlaşmasının 99. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığı tarafından tören düzenlendi. Atatürk Parkı içerisine düzenlenen tören Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından konuşmalar yapıldı. Burada konuşan ADD Adana Şube Başkanı İsa Kayadan Lozan antlaşması hakkında bilgiler verdi.

Kayadan, “99. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapu Senedi Lozan Antlaşması; ülkemizin sınırlarını Misakı Milli kararlarına göre dünyaya kabul ettirmiş olması yanında, 1699 Karlofça’dan 223 yıl sonra masadan başı dik kalktığımız tek antlaşmadır. Öte yandan Lozan, hükmünü bir asır boyunca sürdüren ender uluslararası antlaşmalardan biridir. Lozan Zaferimiz’in en önemli yönü ise; Türk Ulusu’nun İstiklâl Savaşı’nda gerçekte kimlerle savaştığını, “yenilemez” denilen emperyalist cephenin yenilgiyi kabul etmesini ve Türk yurdunu işgale memur edilen Yunanistan’ın emperyalizmin piyonu olarak savaşa sürüldüğünü resmen belgelemiş olmasıdır” dedi.

 

Lozan Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olduğuna dikkat çeken Kayadan, “Aynı zamanda Lozan; Osmanlı Devleti’ni 400 yıl ekonomik esarete sokan kapitülasyonlara son veren, siyasal bağımsızlığın ancak ekonomik bağımsızlıkla tam olarak sağlanabileceğini vurgulayan, bu anlamda ezilen uluslara da yol gösteren tarihin en önemli belgelerindendir.  Tarih bilimdir, asla nankör değildir, hükmünü vermiştir. Lozan Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Maddeleri kanla yazılmıştır, hiçbir güç değiştiremez. Lozan’ı tartışmaya açmak, Sevr paçavrasına ve türevi emperyal planlara boyun eğmektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Ulusu var oldukça Lozan Antlaşması da var olacaktır. Ne yüzüncü yılında ne de gelecekte değişecek, yürürlükten kalkacak gizli maddeleri vardır” diye konuştu.

Lozan Antlaşması’nın 99. yılının kutlu olmasını temenni eden Kayadan, “Atatürkçü Düşünce Derneği; Türkiye Cumhuriyeti’ni olduğu gibi, Tapu Senedi’ni de sonsuza dek korumayı, bu tarihi zaferi Ulusumuza kazandıranlara saygısızlık edenlerle olanca gücüyle mücadele etmeyi görevi saydığını kamuoyuna saygı ile duyururken değişmez önderimiz Atatürk’ü, Lozan’ın bilge diplomatı İsmet İnönü’yü, Kuvayı Milliye Kahramanlarımızı ve bu toprakları vatan yapan aziz şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle, şükranla, saygıyla anmaktadır. Lozan Antlaşması’nın 99. yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Kayadan’ın konuşmasının ardından CHP İl Sekreteri Samet Güdük söz aldı. Güdük, Türkiye’nin bağımsızlığını uluslararası alanda tescil eden Lozan Antlaşmasının 99 yaşında olduğunu belirtti.

Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin ardından imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını uluslararası alanda tescil eden önemli bir belge olduğunu vurgulayan Güdük, “ Lozan'da yalnızca 1. Dünya Savaşı'nın ve Milli Mücadelenin hesabı kapatılmamıştır. Lozan, emperyalist devletlerin Türkleri önce Avrupa'dan sonra Anadolu'dan atma amacını taşıyan Doğu sorununun hesaplaşmasıdır ve Türklerin zaferi ile sonuçlanmıştır” ifadelerini kulandı.

Osmanlı Devletinin parçalanıp işgal edilmesini sağlayan Sevr Antlaşması’nın, Lozan Barış Antlaşması’yla geçersiz hale geldiğini kaydeden Güdük, “Lozan Antlaşmasıyla Sevr’i tarihin çöp kutusuna göndermiş, bu antlaşmayla emperyalist devletler Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız, özgür bir devlet olarak resmen tanımıştır. Yani Lozan, Türkiye’nin varlığını ve bağımsızlığını uluslararası alanda tescil eden, Sevr karanlığını sonlandıran çok önemli ve ülkemizin tapusu niteliğindedir. Lozan'la birlikte kapitülasyonlar tamamen kaldırıldı, Türkiye’nin ekonomik olarak da bağımsızlığı kazanıldı.  Lozan’ın imzalanmasıyla ulusumuzun verdiği bağımsızlık mücadelesi,  mazlum uluslara ilham kaynağı olmuştur. Cumhuriyetin aydınlığını kabullenemeyen emperyalist güçler ve yerli işbirlikçilerinin Lozan’ın kazanımlarını ortadan kaldırmak için yüz yıla yakın zamandır mücadele etmeye devam ediyorlar” dedi..

Güdük sözlerini şöyle tamamladı;

“Lozan Barış Antlaşması, emperyalizmin saldırılarına karşı cephede verilen mücadelenin diplomatik zaferidir. Lozan'ı zafer olarak görmeyenler o gün de bugün de karşı masada yer alanlardır!

Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası tapu senedidir.  Atatürk’ün çizdiği yolda, Cumhuriyet değerlerine bağlı kalarak, çağdaş uygarlık hedefi için yılmadan, korkmadan mücadele edip Atalarımızdan emanet aldığımız Cumhuriyeti geliştirerek gelecek kuşaklara aktaracağız. Lozan’ın 99.yıldönümünde Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını, Lozan’ın mimarı İsmet İnönü’yü ve şehitlerimizi rahmetle, saygıyla, şükranla anıyoruz.”


Açıklamaların ardından program sona erdi.

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER