banner6

MAKİDER kadınlara siyaseti öğretiyor

Kısa adı MAKİDER olan Mardin Kadın Eğitim Ve İstihdam Destekleme Derneği kadınların sosyal, politik ve ekonomik süreçlerde daha etkin yer almalarını sağlamak amacıyla ”Yerel Yönetimlerde kadın temsili için kadın adayların Güçlendirme” projesiyle kadınları siyasete hazırlıyor.

MAKİDER kadınlara  siyaseti öğretiyor

MAKİDER kadınlara

siyaseti öğretiyor

 

Adnan AVUKA

MARDİN(İLKHABER) - Kısa adı MAKİDER olan Mardin Kadın Eğitim Ve İstihdam Destekleme Derneği kadınların sosyal, politik ve ekonomik süreçlerde daha etkin yer almalarını sağlamak amacıyla ”Yerel Yönetimlerde kadın temsili için kadın adayların Güçlendirme” projesiyle kadınları siyasete hazırlıyor.

Dernek Başkanı Seylan Mungan, yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:

”2009 yerel seçim sonucuna baktığımızda 16 Büyükşehir belediye başkanın tamamı erkek. İl Genel Meclis üyelerinin % 96.49’u erkek, % 3,51’i kadın. Diğer belediye başkanlarının ise % 99,10’u erkek % 0,90’i kadın, belediye meclis üyelerinin % 95,46’sı erkek, % 4,54’ü kadındır. Mardi'de ise 2 ilçe ve bir belde belediye başkanı ile 28 belediye meclis üyesi kadırdır. Projenin örneklerini oluşturan Dargeçit ilçesinde 1 kadın belediye meclis üyesi olarak, Midyat'ta da 1 kadın muhtarımız yerel yönetimlerde görev almaktadır. Bu oran Türkiye ortalamasının çok altındadır.

Kadınların siyaset içindeki rolları, yaptıkları işler, siyaset dışındaki sorumlulukları ,özgüven, karar mekanızmalarında olmamaları, siyasetin erkek işi gibi gözükmesi, ekonomik durumun çok önemli güç olması kadınların aday olmalarını zorlaştıran etkenlerdir. Bu proje, kadınların bu normlar içerisinde karar alma mekanızmlarına katılımlarının kısıtlanmış olmasından yola çıkılarak hazırlandı.”

Toplantının sonunda Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan ile Dargeçit'ten gelen kadınlar fikir alış verişinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER