banner6

Manteş: Aşı vurulmayanlara mutlaka yaptırım getirilmeli

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, herkesin biran evvel aşılanmasını isteyerek aşısızların Avrupa ülkelerinin ya da Dünya ülkelerinin yaptığı gibi mutlaka yaptırım getirmeleri getirilmesi gerektiğini vurguladı. Menteş, “Pandemi ile hala o kadar uğraşmaya devam ediyoruz ki, diğer hastalarımızı neredeyse ameliyat edemez noktalara geldik.” dedi.

Manteş: Aşı vurulmayanlara  mutlaka yaptırım getirilmeli

Bayram BULUT/ ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) - Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş, herkesin biran evvel aşılanmasını isteyerek aşısızların Avrupa ülkelerinin ya da Dünya ülkelerinin yaptığı gibi mutlaka yaptırım getirmeleri getirilmesi gerektiğini vurguladı.  Menteş, “Pandemi ile hala o kadar uğraşmaya devam ediyoruz ki, diğer hastalarımızı neredeyse ameliyat edemez noktalara geldik.” dedi.

Son dönemde artan vaka sayısına rağmen kent merkezin hala istenmeyen görüntüler meydana gelmeye devam ediyor. Aşırı yoğun banka kuyrukları, kafeler, restorantlar, pazar yerleri maskesiz kişiler tarafından kullanılıyor. Vaka sayısı 24 Bin civarında seyrederken, günlük ölüm vakaları ise 200’ün üzerinde seyrediyor. Yaşanan bu durum karşısında uzmanlar sık sık vatandaşları uyarıyor. Ancak uyarıların fayda etmediği ülke genelinde vaka sayıları artış göstermeye devam ediyor.

 

MASKESİZLER

Adana’nın büyük bir bölümü risk haritasında kırmızı renge ulaştı. Kent genelinde maske zorunluluğuna uyulmadığı gözlenirken, semt pazarları gibi toplu alanlarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilmediği görüldü. Neredeyse kente faaliyet gösteren tüm bankaların önünde maaş çekmek isteyenler nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyor. Oluşan uzun kuyruklarda, sosyal mesafe maske kuralına büyük çoğunluğun uymadığı görülürken, hatta bazı kişilerin işi abartarak kuyrukta sigara bile içtiklari dikkatlerden kaçmadı. 

MENTEŞ: GÜNLÜK BİR UÇAK DOLUSU İNSAN ÖLÜYOR

Yaşanan durum hakkında Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş sorularımızı yanıtladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre yüzde 80 aşılama yapılmasına rağmen hala günlük bir uçak dolusu insanın pandemi nedeniyle hayatını kaybettiğini anlatan Menteş, “Bu yıl 2 Ağustos’tan buyana günlük 200 üzerinde ölümler oluyor. 20 Bin’in üzerinde vakalar var. Çok uzun süre 30 Bin’lerde dolaşan vakalarımız var. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre yüzde 80 aşılama oranımız olmasına rağmen, hala bir uçak dolusu insan hala ölmeye devam ediyor. Artık bu olayı saldım çayıra mevlam kayıra noktasına getirilmiştir. Hiçbir kontrol yoktur.” diye konuştu.

HALA UĞRAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Pandemi ile hala o kadar uğraşmaya devam etmeleri nedeniyle, diğer hastaları neredeyse ameliyat edemez noktalara geldiklerini anlatan Menteş, “Artık insanlar bu işten o kadar sıkılmıştır ki, maskede takılmıyor, hijyen kurallarına yada korunma kurallarının hiçbirine dikkat etmiyorlar. Kapalı alanlarda maskelerimizi çıkartıyoruz ve sanki hiçbir şey yokmuş gibi yaşıyoruz. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hastanelerimiz, yoğun bakımlarımız hala dolu. Servislere yatıracak yerimiz olmasına rağmen pandemi ile hala o kadar uğraşmaya devam ediyoruz ki, diğer hastalarımızı neredeyse ameliyat edemez noktalara geldik.” şeklinde konuştu.

4. PİK AĞUSTOS AYINDAN BERİ DEVAM EDİYOR

Pandeminin bitmediğini 4. Pik’in ağustos ayı başından beri devam ettiğini dile getiren Menteş, bir an evvel yeni bir kampanya şeklinde pandemiye yaklaşılması gerektiğini aktararak, “Pandemi bitmemiştir. 4. pik ağustosun başından beri devam etmektedir, bu pik’in de hala devam edeceği görülmektedir. Ne kadar çok aşı yapmış olsak bile, hala hastalığımız devam ediyor, ölümlerimiz devam ediyor. Bir an önce yeniden kampanya şeklinde pandemiye ciddi şekilde yaklaşmamız şart. Yoksa daha çok canımız gidecek. Bir an önce toparlanmamız gerektiğini ifade ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

TAM AŞI ÖLÜMDEN KORUR

Başkan Menteş, tam aşının insanları ölümden koruduğunu söyledi. Ocak ya da şubat aylarında 2. Doz aşı yaptıranların aşısız sayıldığını vurgulayan Başkan Menteş, “Aşılandığımızda, tam aşı yaptırdığımızda aşı bizi ölümden korur. Hastalanmaktan veya başkasına hastalık bulaştırmaktan korumuyor. Bu nedenle aşılansak bile başkalarına hastalık bulaştırmamak için önlemlerimize devam etmemiz gerekmektedir. Bir de aşılanmakta eğer siz 2 doz Sinovac aşınızı ocak ayının, şubat ayının başında yaptırdıysanız siz aşısız sayılıyorsunuz.” dedi.

3. DOZ AŞINIZI YAPTIRMANIZ ŞARTTIR

Bu kişilerin 3. doz aşı yaptırmalarının şart olduğunu kaydeden Başkan Menteş, “ 3. doz aşınızı yaptırmanız şarttır. Eğer siz 3. doz aşınızı yaptırmamışsanız şuan aşısızsınız. Biz Sağlık Bakanlığı verilerinde 1 doz aşı olanları ve 2 doz aşı olanları veriyoruz. Bunların çoğu artık aşısız. Yeni doz aşı yaptırmaları gerekiyor. Bir de Sağlık Bakanlığı’nın elinde ki veriler 18 yaş ve üstünün verileri. Biz artık 12 yaş ve üstüne aşı yaptırmaya başladık. O yüzden bu yanıltıcı bir durum. Sağlık Bakanlığı aşı verileri yerine, günlük vaka verilerini ve günlük kırmızı haritaları yayınlanmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

BİR YAPTIRIMI MUTLAKA OLMALI

Herkesin biran evvel aşılanmasını isteyerek, aşısızların Avrupa ülkelerinin ya da Dünya ülkelerinin yaptığı gibi mutlaka yaptırım getirmeleri getirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Menteş, “Günde 2 milyon aşı yapabilecek sağlık sistemi kapasitemiz var, ama maalesef aşı oranları hem aşı yaptıranların sayısı arttığı için düşmüştür. Burada aşısızları bir an önce aşılamamız lazım. Aşısızları da diğer Avrupa ülkelerinin ya da Dünya ülkelerinin yaptığı gibi mutlaka yaptırım getirmeleri getirilmesi lazım. Çünkü aşısız olmaya devam ederek, hem kendilerini tehlikeye atıyorlar, hem de diğer insanları tehlikeye atıyorlar. Bunun bir yaptırımı mutlaka olmalı.” ifadelerini kullandı.

GENÇLERİMİZ VE GEBELERİMİZ ÖLMEYE DEVAM EDİYOR

Aşılamanın bir an evvel tamamlanması ve önlemlere devam edilmesi gerektiğini anımsatan Başkan Menteş, “Her gün gençlerimiz ve gebelerimiz ölmeye devam ediyor. Bir an önce aşıları tamamlamamız ve önlemlere devam etmemiz şarttır.” dedi.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER