Mardin 2. OSB tahsise hazırlanıyor

Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanan ilk etap altyapınsın ardından, Elektrik Altyapısının Kurulması Projesinin de sözleşmesi imzalandı

Mardin 2. OSB tahsise hazırlanıyor

ADNAN AVUKA

 MARDİN(İLKHABER)-Mardin 2. Organize Sanayi Bölgesinin tamamlanan ilk etap altyapınsın ardından, Elektrik Altyapısının Kurulması Projesinin de sözleşmesi imzalandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) teknik desteği ve Mardin 2. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle 13,3 milyon lira bütçeli "Mardin 2. OSB Elektrik Altyapısının Kurulması Projesinin sözleşmesi taraflar arasında törenle  imzalandı.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, proje sözleşmesinin imzalanması amacıyla Dicle Kalkınma Ajansı konferans salonunda düzenlenen törende, Mardin'de istihdam ve sanayi alanları için ikinci bir OSB'ye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İhtiyaç duyulan ikinci OSB'nin bir an önce faaliyete girmesi için altyapı çalışmalarının tamamlanması gerektiğine vurgu yapan Vali Yaman, Midyat ve Nusaybin ilçelerinde Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması için çalışmalara başladığını kaydetti.

Yapılacak yeni OSB'lerle kente 4 OSB oluşacağını hatırlatan Vali Yaman, “Artık bölgenin cazibe merkezi bir iliz. Hem turizm hem tarım hem de sanayi sektöründe bölgede söz sahibi bir iliz. O nedenle de yeni alanların oluşmasıyla yüzde 24'te olan işsizlik oranı problemimizi de çözmek istiyoruz. 2. OSB'nin birinci altyapı çalışmalarını bitirdik. Lokasyon olarak iyi bir yerde, yol ve güvenlik problemi yok. Büyüme imkanına sahip. İleride yatırım alanları genişletilebilir. Sanayide, Tarımda ve Turizmde bölgenin en iyi ili durumundayız. Geçen yıl 1 milyon yatılı olmak üzere 5.5 milyon turist. ağırladık. Bu yıl 1 milyon 500 bin yatılı olmak üzere 6 milyon 500 bin turist ağırlamayı hedefliyoruz. İhracatta ve tarımda da çok iyi durumdayız. Bölgede güven ve huzur ortamı sağlandı. Tarihi şehrin tüm sokaklarında iyileştirme çalışmaları var. Vatandaşlarımız evlerini restore ederek butik pansiyon haline getirmeye başladı. Bizim de istediğimiz buydu. Birinci caddenin yayalaştırılması konusunda vatandaşlarımızın imza başlatmasını bekliyoruz.” dedi.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ da projenin 2. OSB'nin gelişimine ciddi anlamda destek vereceğini aktararak, "2. OSB'den beklenen çalışan sayısı fizibiliteye göre en az 10 bin insan olması gerekiyor. Yani ortalama fabrika başına biz 150 çalışan ön görüyoruz. 2. OSB Mardin’in ekonomisine sağlayacağı katkı yanında işsizlik sorununa da ciddi anlamda çözüm sağlayacak, ihracat ve istihdama dönük katma değer sağlayacak" dedi.

Yaman, Altındağ, Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı Vali Yardımcısı Coşkun Öztürk ile Mardin 2. OSB Müdürü Mahmut Acay sözleşmeyi imzaladı.

Törene, Vali Yardımcısı Bahattin Çelik, AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Artuklu Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar ve Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı M.Ali Tutaşı, Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, MARTOD Başkanı Özgür Azat Güngör, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2