banner6

Mardin ESOB’dan esnafa aşı ol çağrısı

Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, yönetim kurulunu topladı esnafın aşı olması için karar aldırdı. MESOB “ aşı ol, işletmen kapanmasın! Aşı Ol Hastaneye yatma, ekonomi için aşı ol! sloganları ile esnafa seslendi

Mardin ESOB’dan  esnafa aşı ol çağrısı

ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)- Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı İsa Tunç, yönetim kurulunu toplayarak, aşı ve Ahilik Haftası etkinlikleri konusunda radikal kararlar aldı. Her ilçenin temsilcisi bulunduğu yönetim kurulunda, esnafların ve yanlarında bulunan çırak, kalfa ve çalışanların aşılanmalarını zorunlu kılmaları istendi. İlçelere dağıtılan dövizlerin esnafların ve vatandaşların görebilecekleri yerlere asılacağı belirtildi.

Mardin Mavi rengi hak ediyor

Mardin’in üzerinde kurulduğu medeniyetlerin ve şehrin tarihi ve kültürel değerinin, aşı haritasında kırmızı renk ile tezat teşkil ettiğine vurgu yapan MESOB Başkanı İsa Tunç “ Mardin’imiz aşı haritasında kırmızı rengi hak etmiyor. Bu tarihi ve kültürel değerlerin mirasçıları, Mardin’in aşıda kırmızı olan renginin maviye dönüşmesini en kısa sürede sağlamalıdır. MESOB olarak döviz bastırdık, il ve ilçe merkezlerimize dağıtacağız ve gelişimleri takip edeceğiz. Esnafımız başta olmak üzere, çırak, kalfa ve yanlarında çalıştırdıkları kişilere aşılamayı zorunlu kılmalarını istiyoruz. Kapanmanın önünü, ekonomik sıkıntının önünü, hastaneye düşmemenin önünü aşı olarak kesebiliriz. Esnafımızı dolaşarak bunları anlatma karar verdik” dedi.

Ahilik Haftasını kutlayacağız

Eylül ayında Ahilik Haftası kutlamaları için kararlar aldıklarını kaydeden başkan Tunç, “her yıl farklı mesleklere emek vermiş, ahilik ahlakını benimseyen ve taşıyan esnaflarımıza ahilik belgesi ve ödüller veriyoruz. Bu yıl da ahi şartlarını taşıyan esnaflarımızı belirleyeceğiz. Geçmişten gelen bu güzel geleneği geleceğe taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Mesleğe hizmet edenlere plaket vereceğiz

MESOB Başkanı İsa Tunç, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte aldıkları kararda, mesleğe hizmet etmiş esnafları da unutmadıklarını hatırlatarak “uzun yıllar esnaflık yapmış, onlarca kalfa ve yeni esnaf yetiştirmiş, meslek erbabı dostlarımızı evlerinde ziyarete ederek ya da bir etkinlikte bir raya gelerek, verdikleri hizmetlerin anısına bir plaket, yetiştirdikleri meslek elemanları için de teşekkür belgesi vereceğiz. Esnafımızı kucaklamak ve sorularına ortak olmak ve çözüme kavuşturmak birinci görevimiz ve hedefimizdir.” Dedi

Esnafımızın desteklenmesini istiyoruz

İçişleri Bakanlığının genelgeleri ile pandemi sürecinde kapatılan, kahvehane, kuaför ve benzer esnaf kuruluşlarının iki yıl ödemesiz, düşük faizli uzun vadeli kredilerle desteklenmesini isteyen MESOB Başkanı İsa Tunç “ Pandemi sürecinde esnafımız çok zarar gördü. İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile kapatılan esnafımıza daha fazla destek verilmeli. Bunun yanında sanayicilerimizde düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle desteklenmelidir. Bu konuda hükümetimizden destek bekliyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER