banner6

“Mardin, tarihin her döneminde insanlığın odağındaki merkez olmuştur”

Vali Mahmut Demirtaş’ın 21 Kasım Mardin’in Onur Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı

“Mardin, tarihin her döneminde  insanlığın odağındaki merkez olmuştur”

ADNAN AVUKA

 

MARDİN(İLKHABER)-Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye başkan vekili  Mahmut Demirtaş 21 Kasım Mardin’in Onur Günü münasebetiyle kutlama mesajı yayımladı.

Vali ve Büyükşehir belediye başkan vekili  Demirtaş'ı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Hoşgörü ve uygarlıkların beşiği olan, farklı toplumlara ait binlerce yıllık kültür ve medeniyeti harmanlayarak kendine özgü değerlerini oluşturan Mardin, tarihin her döneminde insanlığın odağındaki bir merkez olmuştur.

Bundan 101 yıl önce Mardin, Milli Mücadele döneminde önce ayrılıkçı bir hareket başlatma düşüncesine sahip İngilizler, daha sonra da 21 Kasım 1919 tarihinde Fransız komutan Norman önderliğindeki silahlı güçler tarafından işgal edilmek istenmiştir. Şehrin kendilerine teslim edilmesini isteyen Fransız Komutan’a karşı halk ortaya koyduğu cesaret ve azimle büyük bir direnç göstermiştir. Bu direnç karşısında düşman askerleri şehri terk etmek zorunda kalmıştır. Şehrimize yönelik her türlü tehdit ve işgal düşüncesi çok kısa sürede son bulmuş, şehirdeki kuşatma kan dökülmeden bertaraf edilmiştir. Mardin halkı bu zor günlerde ülkemizin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkarak vatan sevgisinin her şeyden yüce bir sevgi olduğunu göstermiş, her türlü övgüyü ve takdiri hak etmiştir.

Anadolu’nun dört bir yanında verilen kurtuluş mücadelesinde, ülkemizin tüm şehirlerinde olduğu gibi Mar dinimizde de milletimizin düşman işgaline müsaade etmemesinden dolayı sevinçli ve gururluyuz."

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42