banner6

Mardin’de suya yüzde 300 zam

Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (MARSU) suya zam yapması Mardin’de büyük tepki yarattı. Midyat ilçesinde, Midyat Kent konseyi toplantısında alınan kararla MARSU’dan su zammını geri çekmesi ivedelikle istendi.

Mardin’de suya yüzde 300 zam

Adnan AVUKA

MARDİN (İLKHABER) - Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (MARSU) suya zam yapması Mardin’de büyük tepki yarattı. Midyat ilçesinde, Midyat Kent konseyi toplantısında alınan kararla MARSU’dan su zammını geri çekmesi ivedelikle istendi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Midyat Sivil Toplum Platformu Sözcüsü ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Hüseyin Yücel, "Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan MARSU'nun 1 Ocak 2020'den itibaren tüketimini kademelendirip suya yaptığı yüzde 300’luk fahiş zammı Midyat halkı adına STK temsilcileri olarak kabul etmiyoruz. Su insanın en temel ihtiyacıdır. Su üzerinden kâr hesabı yapılamaz. MARSU bir kamu kuruluşu ve insanların su ihtiyacını karşılıyor. Bize göre bu zammın amacı kazanç artışı sağlamaktır. Halkımız 'Bu zam nereden çıktı, böyle bir tarife değişikliğine neden gerek duyuldu?' diye soruyor. Yapılan zammı istemiyor. MARSU'dan zammı geri almasını ve niye bu kadar zam yapıldığı hakkında açıklama yapmasını bekliyoruz.” dedi.

TÜKETİCİLERE UYARI: SUYU DİKKATLİ KULLANIN!

Açıklamanın devamında Yücel, “Tüketicilere de suyu zamlı tarifeye göre dikkatli harcamalarını tavsiye ediyoruz. Aksi halde bütçelerine büyük bir yük getireceğini hatırlatıyoruz. Su en temel haktır. Çeşme suyu, Mardin Büyükşehir Belediyesinin finansman aracı olarak kullanılamaz. Tam aksine su sübvanse edilmesi gereken temel kalemlerdendir. Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplum çıkarı için kendine tahsis edilen kamu kaynaklarını kâr amacıyla kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Yaman'dan, MARSU'nun kuruluş amacına aykırı, bu fahiş ve rekor zammı acilen geri çekmesini istiyoruz. Bu fahiş zamdan geri dönülene dek, bu sürecin takipçisi olacağımızı herkes bilsin.” şeklinde konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42