banner6

Mardin’e 20 milyonluk yatırım planlanıyor

Türkiye’nin çeşitli illerinde yaptıkları yatırımlarla istihdam yaratan Elit Karadağ grubu Mardin Organize Sanayi Bölgesinde 20 Milyonluk bir yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

Mardin’e 20 milyonluk yatırım planlanıyor

                                                                                                             ADNAN AVUKA

MARDİN(İLKHABER)-Türkiye’nin çeşitli illerinde yaptıkları yatırımlarla istihdam yaratan Elit Karadağ grubu Mardin Organize Sanayi Bölgesinde 20 Milyonluk bir yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

Mardin Yay Grand otelinde yapılan toplantıda yapılacak yatırım ile ilgili bilgi veren Elit Karadağ grubun kurucusu İsmail Karadağ, Mardin OSB içerisinde 8 bin metrekarelik bir alan üzerinde 30 yıllığına yap işlet devret modeliyle 20 milyon liralık bir yatırım planladıklarını söyledi. İsmail Karadağ, Mahir Kardeş ve Halil Gökmen Atılan ortaklığıyla Mardin’de ÜLKEM İMG A.Ş tarafından yapılacak yatırım ile ilgili bilgi veren Karadağ, şunları söyledi:

“ÜLKEM İMG A.Ş, başta Haberleşme, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Çözümleri, Biyomedikal, Yenilenebilir Enerji, Tarım-Gıda ve Hayvancılık, Turizm ve Sağlık iş alanlarında faaliyet gösterecektir. Bu faaliyetlerin ilk adımı olarak sadece ÜLKEM İMG Call Center markası adı altında, 20 Milyon TL’lik bir yatırım planlamasıyla 5 Temmuz 2021’de Mardin ilinde bulunan Mardin OSB içerisinde 8.000 m2’lik bir arsayı yap işlet devret modeliyle 30 yıllığına bir alan tahsis edilmiş ve Aralık 2021 tarihi sonuna kadar devreye alınacaktır. ÜLKEM İMG Call Center binamızda ağırlıklı olarak %60’ kadın olmak üzere ilk etapta 750 kişi olmak üzere toplamda 1600 kişiyi kendi enerjisini üreten, çevre dostu modern binasıyla çağdaş ve insani yönetim anlayışıyla istihdam edecektir. Böylelikle yıllardır Mardin’in bu denli büyük bir yatırımı özlemle beklediğini bilen bizler, işsizlik oranı %33.5 olan bu şehre yapacağı ekonomik temelli yatırımlarla, diğer yatırımcıların dikkatini de çekerek bölgeye yatırım yapılmasının öncülüğünü kendisine bir sosyal görev edinmiştir.

Tüm planlarımız dikkatli, kendinden emin, özel sektör üniversite, Özel sektör kamu işbirliği çerçevesindeki planlar dahilinde yürütmeyi planlamaktayız. Bunun ilk adımı olarak bize hiçbir şekilde yardımlarını esirgemeyen Mardin Valisi sayın Mahmut Demirtaş’a teşekkür ederiz. Kamu Özel sektör işbirliği çerçevesinde, İŞKUR İl Müdürü Sayın Mehmet Akın ile temasta bulunduk. Mardin Milli Eğitim Müdürü Mehmet Polat ile 13 Ağustos 2021 tarihinde, çağrı merkezimiz olan İMG Call Center bünyesi altında istihdam edilecek personellerin eğitimi için bir çok alanda Mesleki Eğitim İşbirliği protokolünü imzaladık. Böylelikle Milli Eğitime Bağlı halk eğitim merkezlerince eğitilen kursiyerler çağrı merkezimizde ihtiyaç oranında çalıştırılacaktır. Başvuru kursiyer fazlası olan diğer kursiyerlerde insan kaynakları veri  tabanımızda bilgileri saklanacak kendileriyle sürekli bir iletişim ve etkileşimin içerisinde bulunup, çağrı Merkezi binamızdaki eğitim salonlarımızda ve konferans salonumuzda gençlerimizin kariyer ve kişisel gelişimlerini artırmaları, mesleklerindeki gelişimine katkıda bulunmak, donanımlarını arttırmak için eğitimler ve seminerler çerçevesinde sürekli olarak düzenlenecek eğitimlerden ücretsiz yararlandırılacak olup halk eğitim merkezinde eğitim görmüş kursiyerlerle ilişkimizi hiç bir zaman kesmeyeceğiz.

Şimdi eğer Çağrı Merkezlerin önemi ve potansiyeli hakkında kısa bir bilgi verecek olursam siz değerli basın mensuplarına,

Dünyada her 100-500 kişiye çağrı merkezi masası düşerken, Türkiye’de ise 1850 kişiye 1 Müşteri Temsilcisi düşmektedir.

Her bir çağrı masası için gerekli yatırım bedeli 10.000 –15.000 TL arasında değişmektedir.

1 çağrı merkezi masası ortalama 1-1,5 kişiye istihdam sağlamaktadır

Diğer sanayilerde bir kişilik istihdam yaratma maliyeti çağrı merkezi sektöründeki kişi başı istihdam maliyetine göre yaklaşık 30 kat daha yüksektir.

Taşıma, yiyecek-içecek, ofis hizmetleri ve eğitim gibi yan sektörler için pazar oluşumu sağlayarak büyük bir ekosistemi de harekete geçirecektir.

Türkiye offshore ismi verilen iş modeliyle özellikle Avrupa ülkelerine hizmet verebilecek önemli bir potansiyele sahiptir.

Bilindiği üzere Türkiye’de ki çağrı Merkezi sektörü;

Pazar büyüklüğü yaklaşık 1,8 milyar TL

300 adet büyük ve orta ölçekli toplamda 1000 adet çağrı merkezi

Yaklaşık 49.000 çağrı masası

55.000 istihdam, gelecek 5 yıl içinde 100.000 istihdam

Çalışanların %50’si lise mezunu, %50’si üniversite ve/veya yüksekokul mezunu olarak teşkil etmektedir.

1.8 milyar TL’lik çağrı merkezi sektörü içerisindeki pazar dilimi içerisinde kendi kapasitemiz oranında şehrimize katkı bulunup pazar payı içerisindeki yerini almaya çalışacağız.

Bu vesileyle 11. Kalkınma planındaki işgücü piyasası ve genç istihdam politikalarını da kendisine şiar edinen ÜLKEM İMG A.Ş. yönetim kurulu olarak Mardin İlimizde basın toplantısı başında dile getirdiğimiz çalışma alanları kapsamında ikinci etabı olan 2022 yılı içerisinde yine Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bir çikolata fabrikası ile Midyat ilçemizde yine 350 kişiyi istihdam edecek ikinci bir çağrı Merkezi yatırım planlarımızda yer almaktadır. İlimizin ekonomik kalkınmasında öncü lokomotif değer olmayı hedefliyor, dijitalleşen dünyada bölgedeki genç istihdam beyinlerle el ele verip öncü rol olmayı hedefliyoruz.”

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42